Jak wiesz, w lecie dzieci i dorośli częściej cierpią na różnego rodzaju zaburzenia układu trawiennego. Lek loperamid przyjdzie z pomocą w walce z biegunką. Loperamid odnosi się do środków przeciwbiegunkowych, a mechanizmem jego działania jest zmniejszenie napięcia w mięśniowej tkance jelitowej i przedłużenie przejścia grudki pokarmowej przez jelita. Ponadto, lek wpływa na napięcie zwieracza odbytu, pomagając zmniejszyć chęć do defekacji i nietrzymania moczu. Ulga po przyjęciu loperamidu pojawia się bardzo szybko, a efekt utrzymuje się około 5 godzin.

Loperamid - wskazania

 • leczenie biegunki w postaci ostrej i przewlekłej, o innym pochodzeniu (uczulenie, lekarstwo, promieniowanie, jedzenie, emocje);
 • ostra biegunka z koniecznością wymiany płynów (jako dodatkowe środki);
 • przewlekła choroba zapalna jelit (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy);
 • pooperacyjna biegunka (jako dodatkowy lek);
 • biegunka wywołana przez infekcje (jako dodatek).

Loperamid - przeciwwskazania

 • wiek dziecka do 2 lat;
 • indywidualna nietolerancja na substancję czynną leku;
 • niedrożność jelit, wzdęcia, zaparcia;
 • czerwonkę, której towarzyszy gorączka i krew w kale;
 • zapalenie okrężnicy (wrzodziejące i rzekomobłoniaste), które wystąpiło podczas przyjmowania antybiotyków.

Czy loperamid można podawać dzieciom?

Loperamid nie jest przeznaczony do stosowania przez dzieci w wieku poniżej 2 lat. Loperamid jest podawany dzieciom starszym niż ten wiek w celu leczenia chorób objawiających się zwiększoną chęć oddawania kału. I nie ma znaczenia, co dokładnie spowodowało problem - alergię, nerwowe podniecenie, leki lub zmiany w diecie. Podczas przyjmowania loperamidu dzieciom należy podawać dużą ilość wody, aby zapobiec odwodnieniu dziecka. Powinieneś także przestrzegać diety. Jeśli stan dziecka nie ustępuje w ciągu 2 dni po rozpoczęciu przyjmowania leku, należy przeprowadzić badanie w celu wykrycia zakażenia, które może wywołać biegunkę. Przy ustalaniu zakaźnego charakteru biegunki leczenie należy prowadzić przy pomocy antybiotyków. Jeśli stosowanie antybiotyków nie zadziała, a biegunka się nie zatrzyma, wówczas można powtórzyć stosowanie loperamidu. Zaprzestać przyjmowania loperamidu w przypadku normalizacji krzesła lub jego braku przez 12 godzin.

Loperamid - dawkowanie dla dzieci

Dawkowanie loperamidu do leczenia dziecka określa się biorąc pod uwagę grupę wiekową, do której należy. Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać wymaganej dawki.

W ostrej biegunce dzieci otrzymują loperamid w następujących dawkach:

 • w wieku 5 lat - 3 razy dziennie po 1 mg;
 • w wieku 6-8 lat - 2 razy dziennie, 2 mg;
 • w wieku 9-12 lat - 3 razy dziennie, 2 mg.

W przypadku ciągłej biegunki drugiego dnia, loperamid podaje się dzieciom po każdym stolcu 2 mg. Najwyższa dopuszczalna dawka loperamid może dzieci lek na dzień określa się w ilości 6 mg na każde 20 kg masy ciała dziecka.

Oprócz tabletek loperamidu dzieci mogą być również podawane w postaci kropli (30 kropli cztery razy dziennie). Najwyższa dopuszczalna dawka loperamidu w postaci kropli to 120 kropli.

Loperamid: działania niepożądane

Podobnie jak większość leków, loperamid ma działanie uboczne. Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą dawką lub nieuzasadnionym lekiem. W takim przypadku mogą wystąpić bóle brzucha i bóle głowy, zawroty głowy, skurcze jelit, nudności, suchość w jamie ustnej i wymioty, alergiczne wysypki skórne.