Skóra niemowlęcia jest znacznie cieńsza i bardziej miękka niż u dorosłego, a co najważniejsze - praktycznie nie ma ochrony. Dlatego każdy, nawet pozornie nieistotny, efekt może wywołać zapalenie skóry u niemowląt. Przyczyną zapalenia skóry u dziecka może być brak (lub brak) płaszcza hydrolizacyjnego i genetycznych predyspozycji do alergii.

Skóra noworodka jest jałowa i nie jest natychmiast wypełniona dobroczynnymi bakteriami, które w przyszłości będą chronić skórę przed różnymi niekorzystnymi skutkami. Następnie przyjrzymy się rodzajom zapalenia skóry u noworodków, a także zapoznamy się ze specyfiką ich leczenia.

Istnieje kilka rodzajów zapalenia skóry, które mogą wystąpić u niemowląt.

Objawy i leczenie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt rozwija się zwykle w 2-3 tygodniu życia z dominującą lokalizacją na skórze głowy. Zmiany w skórze mają wygląd tłustych żółtych skórek lub łusek. Takie zmiany skórne mogą pojawić się w uszach, mostku, szyi, pod pachami, fałdach skórnych. Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry u dziecka są zarodniki skóry szkodliwego grzyba Malassezia furfur.

Leczenie tego typu zapalenia skóry polega na usuwaniu łusek i skórek, a także na szamponie ze specjalnym antyamgostobójczym szamponem Nizoral. Po umyciu i usunięciu skorupy głowicę suszy się i poddaje działaniu specjalnych środków (cynku Friederma, Bioderma).

Objawy i leczenie pieluchowego zapalenia skóry u noworodków

Pieluszkowe zapalenie skóry jest wynikiem przedłużonego kontaktu skóry dziecka z moczem i kałem w wyniku długotrwałego noszenia pieluch, używania zbyt dużych lub małych pieluszek, rzadkiego prania dziecka. Charakterystyczne miejsca występowania pieluszkowego zapalenia skóry to pośladki, krocze i okolice narządów płciowych, wewnętrzna strona ud.

Metodą zwalczania takiego zapalenia skóry jest właściwa odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka: terminowa zmiana pieluszek, mycie dziecka hipoalergicznym mydłem i stosowanie specjalnych kremów (Sudocrem, Bübchen, Bepanten).

Manifestacja i leczenie atopowego (alergicznego) zapalenia skóry u niemowląt

Główną przyczyną takiego zapalenia skóry jest dziedziczna predyspozycja do alergii. Manifesje alergiczne zapalenie skóry u dzieci w postaci zaczerwienienia i suchej skóry na twarzy, szyi, łokciu, podkolanowych i pachwinowych fałdach. Opisanym objawom skórnym towarzyszy swędzenie o różnym nasileniu. Na zmienionej powierzchni skóry mogą pojawić się pęknięcia i bąbelki z przezroczystą cieczą.

Po wykryciu znaków alergicznego zapalenia skóry powinienem zobaczyć się z lekarzem. Leczenie u dzieci rozpoczyna się od eliminacji wszystkich możliwych alergenów (pokarm, kurz, zwierzęta domowe). Spośród leków stosowanych kremów i maści z glukokortykoidami (Lokoid, Advantan) i leki przeciwhistaminowe. leczenie alergicznego zapalenia skóry u dzieci Maść stosuje się wyłącznie na dotkniętą skórę, zmniejsza stan zapalny i zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych.

Kontaktowe zapalenie skóry - objawy i leczenie

Kontaktowe zapalenie skóry występuje u dziecka w miejscach, w których tkanka jest ciasno przylegająca do skóry, a podczas ruchu prowadzi do tarcia. Leczeniem takiego zapalenia skóry jest odrzucenie ciasnej odzieży i małych pieluch.

Tak więc leczenie zapalenia skóry u niemowląt zależy od przyczyny. Aby znaleźć przyczynę zapalenia skóry, należy skonsultować się z lekarzem i poddać się badaniu kwalifikowanemu.