Zapalenie skóry pieluszki u noworodków jest zjawiskiem bardzo powszechnym, pojawia się w wyniku długotrwałego podrażnienia skóry z moczem i kałem. Skóra niemowlęcia jest nadal zbyt wrażliwa na wpływy zewnętrzne, jej górna warstwa jest bardzo cienka, naczynia są kruche, a podskórna tkanka tłuszczowa nadal nie jest w stanie ograniczyć zachodzących procesów zapalnych. Według statystyk, od 30 do 60% rodziców dzieci w wieku do roku wie, jak wygląda pieluszkowe zapalenie skóry. U dziewcząt występuje częściej niż u chłopców.

Pieluszkowe zapalenie skóry ma wyraźne objawy, objawia się w postaci zaczerwienienia, obrzęku, wysypki pieluszkowej skóry na obszarze narządów płciowych, to jest, gdzie skóra jest pokryta pieluchą lub pieluchą, stąd nazwa. Ponadto dziecko z zapaleniem skóry doświadcza stałego dyskomfortu, swędzenia, skóra staje się bardzo wrażliwa na podrażnienia. Wpływa to negatywnie na jego stan ogólny - dziecko jest kapryśne, niespokojne, traci apetyt i zakłóca sen. Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci jest łatwe do wyleczenia, jeśli w odpowiednim czasie rozpoznaje i eliminuje przyczynę, powoduje.

Pieluszkowe zapalenie skóry, przyczyny

Konwencjonalnie przyczyny zapalenia skóry i wysypki pieluszkowej można podzielić na następujące grupy:

  1. Mechaniczny. Zapalenie skóry pojawia się, gdy jako pieluszka lub wkładka używana jest pielucha z grubej tkaniny z wieloma fałdami i ściegami. Występuje tarcie materiału o delikatnej skórze dziecka i - stan zapalny jest nieunikniony. Ponadto, w pieluszkach jednorazowych może występować tarcie mechaniczne, jeśli nie mają odpowiedniego rozmiaru.
  2. Fizyczne. Skóra pod pieluszką jest nawilżona i ma wyższą temperaturę. Wilgoć niszczy naturalne smarowanie skóry i czyni ją bardziej podatną na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi patogennej mikroflory.
  3. Chemiczne. Występuje, gdy mocz łączy się z kałem, ponieważ amoniak zawarty w kale łączy substancje w moczu, proteazie i lipazie. Czynniki chemiczne obejmują działanie drażniące skórę kosmetyków i detergentów zawierających alergeny i substancje zapachowe.
  4. Biologiczne. Osłabiona i podrażniona skóra jest łatwo narażona na infekcję przez mikroorganizmy znajdujące się w kale, takie jak na przykład Candida lub Staphylococcus. Powodują one, odpowiednio, zapale- nie pieluszkowego zapalenia skóry i pieluszkowego zapalenia skóry gronkowcowej, charakteryzujące się bardziej ostrym i długotrwałym stanem zapalnym.

Pieluszkowe zapalenie skóry, leczenie

Pierwszym krokiem do złagodzenia stanu dziecka z wysypką pieluchową jest zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyn ich przyczyn. Ogólna zasada jest jedna - pożądane jest ograniczenie kontaktu skóry dziecka z możliwymi środkami drażniącymi w jak największym stopniu, to jest tak często, jak to możliwe, aby ułożyć kąpiele powietrzne i "golopopit". Aby zapobiec nawrotom, musisz zmienić markę lub rozmiar jednorazowych pieluszek, proszku do prania, mydła dla dziecka, kremu. Ponadto, jeśli to konieczne, dotknięte obszary skóry należy leczyć odpowiednimi środkami, suchymi - zwilżyć (kremowe beponen, zwykły krem ​​dla dzieci lub sterylizowaną oliwę z oliwek), zwilżając - do wyschnięcia (talk). pieluszkowe zapalenie skóry leczenie ludowych środków zaradczych

Leczenie środków ludowych ma korzystny wpływ na pieluszkowe zapalenie skóry.

  1. Obejmują one kąpiele z bulionem z rumianku i sukcesję.
  2. Innym sposobem jest mieszanie w równych częściach skrobi i rozdrobnionych tabletek streptocydu, uzyskany proszek powinien być użyty jako proszek.

Jeśli wymienione środki nie pomogą i nie nastąpi ulga w ciągu trzech dni, najprawdopodobniej infekcja dołączyła do pieluszkowego zapalenia skóry i należy skonsultować się z lekarzem w celu leczenia.