Niestety, nie wszystkie dzieci rodzą się zdrowe. A choroba oczu nie jest wyjątkiem. Jedną z nich jest wrodzona zaćma u noworodków, występująca w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Doświadczony lekarz natychmiast zauważa zmętnienie soczewki oka. Leczenie wrodzonej zaćmy, która musi zostać rozpoczęta bezzwłocznie, wymaga starannego wstępnego badania, ponieważ choroba ta jest podzielona na kilka rodzajów.

Rodzaje wrodzonych zaćmy

Jak już wspomniano, choroba ma cztery typy.

  1. Pierwszą z nich jest polarna zaćma, która jest najłatwiejszą formą. Na soczewce widoczne jest szarawe zachmurzenie, którego średnica nie przekracza dwóch milimetrów. Prognozy dla dzieci z tego rodzaju wrodzoną zaćmą są bardzo korzystne. Nie ma prawie żadnego wpływu na widzenie. Jeśli choroba nie przeszkadza dziecku, nie rozwija się, dobrze widzi, wtedy leczenie nie jest wskazane.
  2. Drugi typ to rozproszona katarakty. Przejawia się to zmętnieniem całej soczewki oka. Oba oczy są często dotknięte, a problem nie został rozwiązany bez operacji.
  3. Jeśli soczewka ma plamki w postaci pierścieni, to jest określana jako warstwowa.
  4. A ostatnim gatunkiem jest zaćma jądrowa, której przejaw jest podobny do polarnego. Istnieją jednak różnice. Po pierwsze, wizja w tej formie bardzo cierpi. Po drugie, wraz z poszerzeniem widzenia źrenicy poprawia się, co umożliwia ustalenie diagnozy.
Powody

Choroba ta jest dziedziczna, ale przyczyny zaćmy u dzieci mogą również wiązać się z pewnymi infekcjami. Ponadto choroba u dziecka wywołuje u matki przyjmowanie wielu leków podczas ciąży. Ponadto, jeśli ciążę towarzyszyło niedoczynność tarczycy lub niedostateczna ilość witaminy A, ryzyko, że płód rozwinie wrodzoną zaćmę jest bardzo wysokie.

Wrodzone leczenie zaćmy

Leczenie

Natychmiast po rozpoznaniu zaćmy należy leczyć. W większości przypadków można pozbyć się tej choroby w pierwszych miesiącach życia okruchy. Ale rozważanie wątpliwych metod leczenia w tym przypadku jest niemożliwe, ponieważ istnieje możliwość całkowitego pozbawienia dziecka wzroku.

Nie bój się operacji. Przez długi czas metody te były z powodzeniem stosowane na całym świecie. Dziecko zostaje zdjęte z uszkodzonego soczewki, zastępując je sztucznym. Nie będzie już potrzeby jej zmiany i żadne zmętnienie sztucznej soczewki nie będzie straszne. Operacja daje dziecku możliwość patrzenia na świat nie przez okulary lub soczewki, ale na własne oczy. Jedyny warunek - wybór niezawodnej kliniki.