Według statystyk, 80% niemowląt ma kolkę. Podczas pierwszych trzech miesięcy życia, enzymy układu trawiennego są nadal u noworodków, a ściany jelitowe nie są jeszcze wystarczająco zredukowane rytmicznie, co prowadzi do trudności w przechodzeniu pokarmu i kolki. Dlatego kolka u niemowląt nie jest uważana za chorobę, ale zjawisko fizjologiczne. Zgodnie z obserwacjami pediatrów i doświadczonych matek, następujące czynniki zwiększają prawdopodobieństwo kolki:

  • przejście do karmienia sztucznymi mieszaninami;
  • zamiana jednej formuły na drugą;
  • niewłaściwa pozycja dziecka podczas laktacji;
  • złe odżywianie matki karmiącej.

Rozpoznanie kolki u niemowląt jest łatwe. Dziecko reaguje gwałtownie na nieprzyjemne doznania w żołądku. Głównymi objawami kolki są: głośny, długotrwały płacz, próby ucisku nóg do żołądka, wielki niepokój. Jednak dzieci inaczej reagują na kolkę - niektóre mogą płakać w niekontrolowany sposób, inne nie zasypiają przez długi czas, aw innych to zjawisko jest prawie bezbolesne. Aby nie pomylić kolki u niemowląt z innym problemem, należy obserwować dziecko. Jeśli przekręci ramiona i odwróci głowę, problem leży w górnej części ciała. Jeśli dziecko ma małe nogi - problem tkwi w żołądku.

Leczenie kolki u niemowląt

W leczeniu kolki u niemowląt rodzice mogą ćwiczyć samodzielnie. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie bólu u dziecka.

  1. Przed każdym karmieniem dziecko należy rozłożyć na brzuchu na płaskiej twardej powierzchni. Ta procedura ma korzystny wpływ na cały układ trawienny niemowlęcia.
  2. Jeśli kolka jelitowa jest obserwowana u niemowląt karmionych mieszanką mleka, być może należy ją wymienić. Często jest to mieszanka, która powoduje zaburzenia w układzie pokarmowym dziecka.
  3. Podczas ataku kolkę dziecka należy umieścić na plecach, a dłoń przycisnąć do brzucha. Ciśnienie zmniejsza ból u dziecka.
  4. Obcisła pieluszka powinna być dobrze ogrzana żelazkiem i owijać ją wokół brzucha dziecka. Ta procedura jest bardzo skuteczna podczas ataku kolki u niemowląt. Innym sposobem jest umieszczenie gorącej pieluchy na brzuchu matki i umieszczenie dziecka na nim z opuszczonym brzuchem. Pieluszka nie powinna być poparzona, w przeciwnym razie dziecko może zostać skrzywdzone.
  5. Daj dziecku wodę. Dzieci karmione piersią nie powinny podawać wody ani innych produktów przez okres do sześciu miesięcy. Ale w przypadku ostrej kolki woda może złagodzić udrękę dziecka. Dzieci karmione butelką potrzebują wody.
  6. Daj dziecku specjalną herbatę z koprem włoskim. Herbaty te można podawać dzieciom od 1 miesiąca, ale nie zawsze. Przy ich regularnym przyjęciu musisz zrobić sobie przerwę na kilka dni.

Jeśli żadna z powyższych metod nie pomoże, skontaktuj się z lekarzem. Lekarz przepisuje dziecku lek, który zneutralizuje tworzenie się gazów w ciele dziecka i złagodzi ból. Rodzice powinni pamiętać, że wszelkie leki są bardzo niepożądane dla niemowląt, więc należy je podawać tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach.

Когда проходят колики у грудничка

Kiedy karmienie piersią odgrywa dużą rolę odżywiania matki. Istnieją produkty powodujące kolkę u niemowląt, które kobiety powinny wykluczyć z diety podczas karmienia piersią. Produkty te obejmują świeże warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, produkty zawierające kofeinę i mleko krowie.

Wielu rodziców jest zainteresowanych pytaniem "Kiedy dzieci mają kolkę?" . Z reguły problem ten trwa od trzech tygodni do trzech miesięcy. Po trzech miesiącach układ trawienny dziecka staje się doskonalszy, a bolesne odczucia przestają obezwładniać dziecko i przeszkadzać jego rodzicom.