Cypr - Państwo wyspiarskie Morza Śródziemnego. Mieszkańcy Cypru mogą pochwalić się najbogatszą historią swojego państwa, ponieważ ta cywilizacja istnieje od około 9 tysięcy lat. Przez tak długi czas na Cyprze rozwinęło się wiele zwyczajów i tradycji, które są starannie konserwowane przez Cypryjczyków.

Co wpłynęło na kulturę i tradycje kraju?

Ze względu na korzystne położenie geograficzne, dziedzictwo kulturowe państwa ukształtowały wpływy krajów Europy, Azji i Afryki, które oczywiście pozostawiły niezatarte piętno na różnych sektorach życia ludności Cypru. Ale wciąż na Cyprze prawa kultura i tradycje, które wyróżniają się oryginalnością i wyjątkowością oraz są w stanie przekazać narodową charakterystykę populacji wyspy. Tradycje Cypru są liczne i niepowtarzalne, opowiem o niektórych z nich.

Najciekawsze tradycje i obrzędy
  1. Wszyscy mieszkańcy wyspy są zjednoczeni gościnnością. Wciąż jest tradycja częstowania gości kawą i słodyczami.
  2. Jednym z tradycyjnych obchodów narodu wyspiarskiego jest "Karnawał". Święto to związane jest z biblijnymi opowieściami o życiu Noego i globalnej powodzi. Tego dnia ulice miast pełne są ludzi wylewających wodę z morza. Turyści, którzy przyjeżdżają na "Karnawał", zauważają, że to święto jest afirmujące życie, radosne, radosne. Najbardziej czczony w Larnaca .
  3. Corocznie we wrześniu miasto Limassol obchodzi święto wina. Obchody trwają 10 dni i towarzyszy im degustacja lokalnych win. Dlatego Cypryjczycy oferują pochwałę Dionizosowi, najstarszemu bogu winiarstwa.
  4. Cypr słynie z cotygodniowych festiwali poświęconych patronom wyspy - świętym. Najbardziej uroczystym i szanowanym świętem religijnym w kraju jest prawosławna Wielkanoc, która gromadzi tysiące wiernych w kościołach i na ulicach miast.
  5. Kultura wyspy jest jasno reprezentowana przez rękodzieło. Cypryjczycy są znani na całym świecie ze względu na możliwość tworzenia niezwykle pięknych i jednocześnie przydatnych artykułów gospodarstwa domowego. Tradycje te przekazywane są od starszych do młodszych i są starannie zachowane w obrębie każdej rodziny.
  6. Uwagę turystów przyciąga niezwykły wygląd cypryjskich domów, z dachów, z których widać metalowe konstrukcje. Okazuje się, że w takim domu mieszka dziewczyna, która kiedyś musi wyjść za mąż, a projekt jest podstawą jej przyszłego domu posagowego.
Гончарная мастерская на КипреПраздник вина
Карнавал на КипреПразднование Пасхи
Muzyka i taniec

Trudno wyobrazić sobie państwo bez tradycyjnej muzyki narodowej. Na Cyprze jest różnorodna i interesująca, ściśle związana z tańcami, które pojawiły się w czasach szamanów i religijnych ofiar. Laouto jest instrumentem narodowym wykorzystywanym w wykonywaniu kompozycji muzycznych, jest instrumentem smyczkowym, w którym łuki ptaków drapieżnych są używane jako łuki.

Dawno temu tańce uznawano za najlepszy sposób wyrażenia całego zakresu uczuć, które dana osoba może doświadczyć. Męska populacja Cypru tańczy z przyjemnością na licznych festiwalach i uroczystościach na wyspie, ale kobiety mogą tańczyć tylko na weselach. Całe cypryjskie tańce łączą ekspresję i zmysłowość.

Кипрский танец со стаканамиСиртаки
Uroczystości ślubne i chrzciny na Cyprze

Cypryjczycy z szacunkiem i troskliwie traktują tradycje narodowe, z których najważniejszym jest ślub. Ojciec przyszłego małżonka jest zobowiązany do zapewnienia jej posagu - domu. Cypryjskie śluby są zatłoczone: w zależności od sytuacji materialnej małżonków są w stanie zgromadzić tysiące zaproszonych z obu stron gości. Jako prezent, co do zasady, pieniądze są przedstawiane nowożeńcom, aby mieć możliwość odpowiedniego rozpoczęcia życia rodzinnego.

Jeśli wesele odbywa się we wsi, jest wiele ceremonii, w które zaangażowani są wszyscy mieszkańcy wioski. Przyszły małżonek powinien golić się w domu rodzicielskim na dźwięk skrzypiec. Kiedy młodzi są gotowi, bez pośpiechu przenoszą się do wiejskiego kościoła, w towarzystwie krewnych, przyjaciół, znajomych. Kapłan podczas wesela daje młodym diademom pieczęć ich związku. Kiedy wszyscy goście udają się na bankiet, nowożeńcy wchodzą do sali pierwszy i zaczynają tańczyć, a goście, którzy przyszli, ozdabiają swoje wakacyjne ubrania banknotami.

Деревенская свадьба на Кипре

Jak nazywa się dziecko?

Ciekawa jest tradycja cypryjska dotycząca nazw, których używają dzieci w chwili urodzenia. Po pierwsze, wybrane imię musi być zatwierdzone przez Kościół i należy do jednego z czcigodnych świętych. Po drugie, pierworodny chłopiec nosi imię dziadka swego ojca; jeśli córka pojawia się jako pierwsza w rodzinie, nosi imię babki po stronie ojca. Wszystkie kolejne dzieci nazywane są imionami dziadków na linii matczynej. Dlatego na Cyprze jest tak wielu ludzi o tej samej nazwie.

Sakrament chrztu

Obrzęd chrztu jest obowiązkowy, każdy musi go przyjąć. Zazwyczaj dzieci ochrzczone poniżej sześciu miesięcy. W tym celu dziecko zostaje sprowadzone do kościoła, gdzie zostają rozebrane do naga przed rytuałem. Podczas ceremonii kapłan czyta modlitwy i rozmazuje oczy, usta i nos dziecka z pokojem. Pod koniec ceremonii dziecko zostaje obcięte włosy. Sakrament jest zakończony zanurzeniem czcionki, z której chrześniak jest przekazywany jednemu z rodziców chrzestnych. Ubierają dziecko w najlepsze ubrania z drogiej tkaniny. Wszyscy obecni na chrzcie i zbliżający się przechodnie otrzymają słodycze. Następnie odbywa się chrzest w jednej z kawiarni lub restauracji w wiosce.

Крещение ребенка на Кипре
Informacja turystyczna

Należy zauważyć, że Cypr jest dość konserwatywnym państwem, do którego dobrze byłoby uzyskać mały wgląd w historię i kulturę kraju. Pomoże ci to czuć się komfortowo i nie urazić mieszkańców, nie przestrzegając elementarnych norm zachowania przyjętego przez Cypryjczyków. Dotyczy to szczególnie odwiedzania świątyń i klasztory . Nie powinieneś nosić otwartych i prowokacyjnych ubrań: pomimo gorącego klimatu, surowo zabrania się pojawiać w kościele.

Zwracamy uwagę, że Cypr jest poważnie zaniepokojony pojawieniem się i zachowaniem kobiet, nie może nawet wejść do wielu miejsc na wyspie. Weź tę informację na notatkę, a twoje wakacje nie zostaną przyćmione drobnymi problemami.