Planowanie wakacje na Cyprze Powinieneś zapoznać się ze wszystkimi możliwymi prawami i grzywnami danego kraju. Nie ma tutaj wielu zakazów, ale ich nieprzestrzeganie prowadzi do wysokich grzywn, a nawet do rozprawy sądowej. Pomimo tego, że na ulicach Cypru jest niewielu przedstawicieli rządów prawa, twoje zachowanie będzie zawsze obserwowane przez specjalne kamery. Jest ich całkiem sporo w miastach i na szlakach wyspy. Wiesz: tylko dlatego, że policja nie podejdzie do ciebie - tylko w przypadku naruszenia.

Co jest możliwe, a co nie?

Lokalne władze Cypru dbają o turystów i ich mieszkańców. Dlatego, aby Twoje wakacje nie były problematyczne, zastanówmy się, co jest zabronione na Cyprze:

 1. Nie przejdziesz kontroli celnej, jeśli wśród twoich rzeczy znajdują się owoce, rośliny lub zwierzęta domowe.
 2. Nie pozwolą ci opuścić kraju z towarami, które mogą naruszać prawa autorskie (manuskrypty, muzykę itp.). Niemożliwe jest również eksportowanie przedmiotów o wartości historycznej lub zawierających ponad ćwiartkę srebra (złoto, perły itp.).
 3. Cypr wprowadził ustawę o paleniu. Nie wolno palić na zewnątrz, również w miejscach publicznych. Do tego specjalne małe pokoje dla niepalących są odłożone na bok, na których się spotkacie plaże , w pobliżu dworców autobusowych, lotnisk itp. Kara za naruszenie wynosi 85 euro.
 4. Kierowcy na Cyprze nie mogą jeździć bez zapiętych pasów, w stanie nietrzeźwości, bez ubezpieczenia i oczywiście nie mogą przekraczać prędkości na drodze. Wysokość grzywny zależy od naruszenia, a kara może zostać rozstrzygnięta na sali sądowej.
 5. Prawo Cypru nie pozwala parkować samochodu na poboczu drogi, tylko w specjalnych "kieszeniach". Kara wynosi 30 euro. Jeśli zobaczysz dwie żółte linie na parkingu, nie umieszczaj tam samochodu - jest to dla osób niepełnosprawnych. Kara wynosi 10 euro.
 6. Na Cyprze zabronione jest zaśmiecanie. Gdziekolwiek jesteś - posprzątaj po sobie. Dotyczy to zwłaszcza plaż. Jeśli straż przybrzeżna zauważy, że zostawiłeś śmieci, wypisują grzywnę w wysokości 15 euro.
 7. Cypr nie może robić zdjęć i filmów podczas wizyty atrakcje . Dotyczy to szczególnie miejsc kultu religijnego (kościoły, klasztory i tak dalej). Być może znajdziesz miejsca, w których możesz uzyskać pozwolenie na strzelanie, ale to nie będzie takie proste. Jeśli ryzykujesz naruszenie tego prawa na Cyprze, zapłacisz około 20 euro za grzywnę.
 8. Запрет на курение
 9. Zabrania się fotografowania obiektów wojskowych, parad, broni i żołnierzy. Naruszenie może doprowadzić Cię do sądu.
 10. Jeśli zdecydujesz się zorganizować zamieszki w miejscu publicznym, użyć złych słów lub pluć, to przynajmniej dostaniesz karę w wysokości 45 euro. Jeśli zachowujesz się całkiem nieprzyzwoicie, możesz się deportować.
 11. W żadnym wypadku nie próbuj przekupić ani rozwiązać konfliktu "na miejscu". Po nawet najmniejszej próbie natychmiast Cię aresztują i wyślą do sądu.