Sudyureyri to mała wioska rybacka położona na północnym zachodzie Islandia , na południu fiordu Sugandafjordur. To miejsce jest po prostu stworzone do łowienia ryb i przetwarzania go, a także sprzedaży do regionów oddalonych od morza. Tutaj Norwegowie i Duńczycy zaczęli szukać lepszego życia. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z XI wieku.

Informacje ogólne

Ludność wsi według islandzkich standardów nie jest bardzo mała - 346 osób. Większość z nich zajmuje się rybołówstwem. Dumą wioski jest pięciokilometrowy tunel łączący Syudyurei z miastem Isafjordur . Ten zaszczyt nie jest przyznawany każdej wiosce, zwykle jest to droga lub szlak morski. Tunele budowane są tylko w dużych miastach handlowych lub portowych.

W miasteczku Syudyurey znajduje się mały plac, na którym znajduje się znakomita restauracja, przytulny hotel, basen i fabryka ryb, która dziś służy jako skansen. Kiedyś fabryka była bardzo dochodowa i służy jako miejsce pracy, prawie dla wszystkich mieszkańców, ale z czasem straciła na znaczeniu i dziś każdy może go odwiedzić.

Wieś Sudyureyri jest także niezwykła z tego, że na jej terytorium znajdował się tymczasowy schron dla ostatniego anglosaskiego króla Harolda, który był w stanie odeprzeć norweskiego króla Haralda Surowa w wojnie w 1066 roku. To wydarzenie było decydujące, od tego czasu Wikingowie przestali napadać na ziemie islandzkie.

Jak się tam dostać?

Do wioski Sudyurey jest tylko jedna trasa biegnąca wzdłuż całego wybrzeża - to droga Sugandafjaroarvegur. Dzięki niemu możesz dostać się do małej wioski własnym samochodem lub podczas wycieczki z przewodnikiem organizowanej z miasta Isafjordur.

Сюдюрейри - план городаСюдюрейри - домаСюдюрейри - зимой