Na południu Islandii leży mała wieś Skogar, która jest bardzo popularna wśród turystów. Od 2011 roku populacja wioski liczy tylko 25 osób. W tym samym czasie Skogar ma interesujące zabytki, które przyciągają tu podróżnych.

Co zobaczyć?

Skromny rozmiar wioski był w stanie "uchwycić" niektóre z najbardziej znanych przyrodniczych miejsc na południu Islandia . W rejonie Skogara znajduje się największy wodospad na Islandii - Skogavos. Ten spektakularny widok przyciąga tysiące turystów każdego roku. Woda pojawia się jakby znikąd i schodzi równomiernie w głąb ziemi, porośnięta mchem. Obserwując wodospad z daleka, wydaje się, że jest to tylko białe jedwabne płótno, które pochodzi ze wzgórza i tylko podchodząc bliżej można poczuć jego moc.

W pobliżu wsi znajduje się inny wodospad - Kvernyuvoss, on, podobnie jak Skogawavoss, wypływa z rzeki Skogau. Wodospad jest bardzo blisko Eyyafyadlayekyudl co nie jest dla niego dobre. W związku z tym erupcje wulkanów często niekorzystnie wpływają na Kernnyuvoss. W 2010 roku, kiedy wulkan pobudził okolicę lawą, wodospad bardzo ucierpiał. Dzisiaj Kvernyuvoss wciąż jest pięknym widokiem, a najbardziej niesamowitą rzeczą jest to, że można się do niego bardzo zbliżyć. Szeroka, płaska droga prowadzi do Kvernyuvoss, więc turyści i miejscowi często przyjeżdżają tu rowerami i samochodami.

Водопад Квернювосс

W pobliżu wsi znajduje się lodowiec Eyjafjallajokull. To także czyni te miejsca niesamowicie kontrastującymi, tak jak wioska Skogar postanowiła zebrać wszystkie rodzaje naturalnych atrakcje Islandia - od aktywnego wulkanu po lodowce.

Muzea i stare domy

Skogar jest również bogaty w życie kulturalne, tutaj znajduje się Muzeum Folkloru Skogasafn i Islandzkie Muzeum Transportu. Obie oferują bardzo ciekawe ekspozycje, które mówią o tym, jak szybko i wyjątkowo rozwinięta została narodowa kultura i komunikacja transportowa w Islandii. Wydaje się, że te dwa muzea mówią o całkowicie polarnych aspektach życia Islandczyków, ale odwiedzając je, zrozumiecie, jak bardzo brak tras między miastami wpłynął na życie lokalnej ludności. O tym często mówili poprzez swoją poezję i muzykę.

Znajduje się tu także muzeum lokalnej wiedzy, które ma w swoich arsenale ciekawe artefakty. Ale jest jeden eksponat, który ma fantastyczną wartość - ośmio-rybacki statek Petursey. Jest to nie tylko najsłynniejszy islandzki statek, ale i żywa historia. To właśnie na takich statkach najodważniejsi, najsilniejsi i najbardziej zręczni marynarze Islandii robili długie wędrówki. Na takich statkach rybacy ścigali śledzie, a te same statki służyły wielorybnikom.

Do 1949 r. Wioska nie miała szkoły, ponieważ ludność była bardzo mała i praktycznie nie było dzieci. Dziś pierwsza i jedyna szkoła we wsi jest poświęcona hotelowi, który jest także pierwszym w Skogar. Lokalne dzieci są kształcone w nowoczesnych szkołach, które znajdują się w pobliskich miastach.

We wsi znajdują się dwa stare domy, które dziś funkcjonują jako muzea domowe. Pierwszym z nich jest Timberhouse Holta, zbudowany w 1878 roku. Ostatni raz został przywrócony w 1950 roku. W domu znajdują się meble i artykuły gospodarstwa domowego z okresu 1870-1930. Ten dom doskonale oddaje życie zamożnych obywateli końca XIX wieku.

Drugi dom to Skalarbaer. Po tym domu należał do właściciela gospodarstwa, na terenie którego było już siedem domów zbudowanych w XIX wieku. To muzeum oferuje turystom możliwość poznania życia pierwszych dużych rolników na południu Islandii. Dom zawiera oryginalne ubrania rolnika, naczynia, meble, książki, a gospodarstwo zostało częściowo odrestaurowane na terenie.

Транспортный музейФольклорный музей
Jak się tam dostać?

Obok miasta znajduje się autostrada 1, skąd można dostać się do Skogar z Asolfsskali i słynnej wioski czarne plaże Vic. Droga z obu osiedli zajmie nie więcej niż pół godziny. Najbliższe duże miasto z Skogar jest Hvollvollur , znajduje się w odległości 50 kilometrów i jedzie do niego przez 40-45 minut. W takim przypadku nie będziesz musiał zmieniać kierunku, po prostu przejdź do toru 1 i doprowadzi cię do jednej z wymienionych osiedli.