"Złote zboża" - jak nazywano proso w dawnych czasach - to tradycyjne i ulubione zboże wielu narodowości. Ze względu na jego bogaty skład, korzystne właściwości pszenicy przejawiają się nie tylko w wartości odżywczej, ale przeciwwskazania i szkody dla tego zboża są minimalne.

Korzyści i szkoda owsianki z prosa

Proso, podobnie jak inne zboża, jest bogate w węglowodany - w zaduchu jest ich około 70%. Jednak odsetek cukru w ​​składniku węglowodanowym jest bardzo mały, w zasadzie reprezentowany jest przez skrobię, która jest wolnym węglowodanem. A główną zaletą wolnych węglowodanów dla organizmu jest to, że dają energię, nie powodując wzrostu poziomu cukru i skoku w insulinę.

Białka w prosa, wśród których wiele niezbędnych aminokwasów, zawierają 12-15%, a tłuszcze, w zależności od odmiany, 2,5-4%. Ta kombinacja białek, tłuszczów i węglowodanów sprawia, że ​​kasza jaglana jest produktem najbardziej odpowiednim na śniadanie, ponieważ energetyzuje się przez długi czas (kaloryczna zawartość prosa wynosi 350 kcal), ale nie przeciąża układu trawiennego.

Jednak główne korzyści z prosa dla ciała leży w skład tego zboża. Większość w proso witaminy z grupy B które są niezbędne dla zdrowia układu nerwowego, piękna włosów, skóry i paznokci. Ze składników mineralnych proso jest szczególnie cenne ze względu na zawartość magnezu, molibdenu, jodu, fosforu i cynku.

Kolejną z najbardziej przydatnych właściwości pszenicy jest niska alergenność. Potrawy na bazie tego zboża można spożywać, a ludzie mają tendencję do różnych reakcji i dzieci. Ponadto, kasza jaglana jest niezbędna dla wielu alergików, ponieważ jest w stanie usunąć nagromadzone żużle i toksyny, które powodują zwiększoną wrażliwość na produkty.

Przydatne dania z prosa i dla osób cierpiących na cukrzycę, miażdżycę, zaparcia, wątrobę, nerki i trzustkę. Ponieważ to zboże dobrze oczyszcza organizm z różnych szkodliwych substancji, zaleca się stosowanie owsianki po ciężkich chorobach, w których przyjmowano wiele leków, zwłaszcza antybiotyków.

Harmon może przynieść choroby tarczycy, ponieważ zawiera składniki, które zakłócają wchłanianie jodu. Ponadto niektórzy lekarze uważają, że nadmierne stosowanie proso może prowadzić do osłabienia siły u mężczyzn.

Korzyści z prosa dla ciała przy jednoczesnej utracie wagi

Kasza jaglana jest skutecznym narzędziem do kształtowania sylwetki. Do odchudzania proso jest przede wszystkim przydatne ze względu na właściwości czyszczące i zdolność usuwania nadmiaru płynu. Jeśli w ciągu tygodnia cotygodniowych dni wyładunku owsianki prosa, łatwo można stracić 2-4 kilogramy. Owsianka do rozładunku powinna być gotowana w wodzie, bez soli, cukru i masła. W dniu wyładunku można pić herbatę wodną, ​​zieloną lub rumiankową.

Siedmiodniowa mono-dieta na źrebięciu pomaga przyspieszyć spalanie dostępnych tłuszczów Kalorie proso stymulacja metabolizm i spowalniają składanie nowych "zapasów". W przypadku takiej diety, kasza jaglana jest gotowana według specjalnej receptury: zboże jest myte, wlewane do wody i gotowane przez 10-15 minut, następnie woda jest spuszczana, mleko jest dodawane i owsianka jest gotowana do gotowości w piekarniku.

Dla tych, którym trudno jest podążać za monodietami, lekarze zalecają łączenie owsianki prosa z innymi produktami. Na przykład na śniadanie razem z daniem głównym można zjeść naturalny niesłodzony jogurt, jabłko lub szklankę kefiru. Na obiad z prosa można zrobić pyszną zupę: gotować pół szklanki płatków, aż do pełnego ugotowania w 1,5 litra wody, następnie dodać zielone, zmiażdżone 2-3 ząbki czosnku, pieprzu, soli, przyprawione cebulą i marchewką w oleju roślinnym. Na kolację owsiankę proso można uzupełnić sałatką warzywną.