Czy trawienie białek jest ograniczone do jednego posiłku? Dla osób zaangażowanych w fitness ten problem jest niezwykle ważny.

Ile białka dziennie?

Wymagane dzienne zapotrzebowanie na białko dla osoby dorosłej powinno wynosić co najmniej sto gramów. To ta kwota białko wystarczy, aby ciało prawidłowo funkcjonowało. Zmniejszenie zalecanej dawki może spowodować poważne konsekwencje w postaci dystrofii mięśniowej.

Ile białka jest wchłaniane na raz?

Tempo przyswajania tego składnika w każdym organizmie jest inne. Trawienie i późniejsza absorpcja zależy od następujących czynników:

  • prawidłowe funkcjonowanie enzymów;
  • prawidłowe funkcjonowanie gruczołów żołądkowych.

Należy zauważyć, że nie ustalono maksymalnej szybkości asymilacji białka. Jednak jej codzienne stosowanie w dużych ilościach może znacznie zmniejszyć odsetek jego asymilacji.

Niestety, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile białka jest wchłaniane na posiłek. Wszystko zależy od funkcjonowania konkretnego organizmu, od szybkości asymilacji i szybkości wchłaniania białka przez jelito cienkie. W ciągu dnia jest w stanie wchłonąć nie więcej niż 500-700 gramów. Jednak im więcej białka otrzymuje się w tym samym czasie, tym dłużej będzie on wchłaniany. Tak więc dowolna ilość otrzymanego białka zostanie wchłonięta o około 90%, ale taki proces zajmie dużo czasu.

Które białko najlepiej pochłania zwierzę lub warzywo?

Do normalnego pełnego funkcjonowania organizmu potrzebne są oba rodzaje białek. Źródłem zwierzęcia są produkty mięsne, owoce morza, jaja, twarożek . Warzywo w maksymalnej dawce znalezionej w roślinach strączkowych. Jego asymilacja zachodzi wiele razy szybciej niż trawienie białka zwierzęcego. Ale on sam nie przyniesie właściwego rezultatu. Aby osiągnąć korzyści płynące z tych dwóch rodzajów substancji należy połączyć.