Dlaczego białka są dobre dla utraty wagi? Białko jest białkiem, a do przyswojenia białek nasz organizm potrzebuje więcej energii niż do przyswajania tłuszczów czy węglowodanów. Aby zrekompensować dodatkowe zużycie energii wynikające z konsumpcji białka, organizm zmuszony jest zwrócić się do pomocy w swoim składzie energii - to jest do rezerwy tłuszczu i zaczyna aktywnie konsumować tkankę tłuszczową.

Tak więc białko przyczynia się do utraty wagi, ponieważ popycha organizm do bardziej aktywnego spalania tłuszczu. Ponadto białko jest bogate w aminokwasy, które - w przeciwieństwie do węglowodanów - nie powodują przyspieszonej syntezy tłuszczów.

Białka i utrata masy ciała

Na początek zauważamy, że każde białko będzie skuteczne przy odchudzaniu tylko wtedy, gdy zjesz nie więcej niż 120-150 gramów węglowodanów dziennie.

Zakłada się, że dieta jest całkowicie nieobecna do pieczenia, słodyczy i deserów wykonanych z cukru - czyli szybkich węglowodanów. A to dlatego, że spożywanie szybkich węglowodanów, nawet w połączeniu z białkiem, wcale nie przyczynia się do utraty wagi. Wręcz przeciwnie - stworzą nowe rezerwy tłuszczu ze względu na obecność cukrów w żywności z węglowodanami.

Ponadto upewnij się, że dzienny deficyt kalorii wynosi 20%. Nie zapominaj, że spalanie tkanki tłuszczowej można osiągnąć dzięki dwóm czynnikom:

  • stosować dietę - aby zapewnić niedobór kalorii żywności;
  • ćwiczyć regularnie i wydać więcej kalorii ze względu na zwiększoną aktywność fizyczną.

Jak wziąć białko serwatki podczas utraty wagi?

Dziś rynek żywienia sportowego oferuje tym, którzy chcą dwóch głównych rodzajów białek - serwatki (są one również nazywane szybko, ponieważ są bardzo szybko wchłaniane przez organizm) i złożonych (które są mieszaniną różnych rodzajów białka i są nazywane powolnymi, ponieważ składają się z wolno trawionych białek).

Będąc pełnoprawnym źródłem białka i niezbędnych aminokwasów, białka serwatki są odpowiednie do następujących celów:

  • utrata masy ciała;
  • opracowanie reliefu mięśniowego;
  • zestaw masy mięśniowej;
  • wzbogacenie diety.

Najwyższa wartość biologiczna ma izolat białka serwatkowego. Główną cechą izolatu białka jest wysoki stopień oczyszczenia, jak również minimalna zawartość węglowodanów i tłuszczów. Dla tych, którzy cierpią na całkowitą nietolerancję laktozy, odpowiedni będzie izolat białka sojowego.

Jak wziąć izolat białka? Po pierwsze, zauważamy, że podczas utraty wagi jedna porcja powinna wynosić 20-25 gramów. Izolat białka serwatkowego jest zwykle zalecany do stosowania przed i po wysiłku, a także rano - kiedy zapotrzebowanie organizmu na aminokwasy jest najbardziej zauważalne.

Które białko jest najlepsze dla utraty wagi?

Oto, co wykazały badania amerykańskich naukowców:

  • szybkie białko jest lepsze dla utraty wagi niż wolniejsze;
  • białko serwatkowe jest bardziej skuteczne w odchudzaniu niż soja;
  • białko serwatki zmniejsza ilość tłuszczu w organizmie więcej niż równoważna ilość czerwonego mięsa.

Na zakończenie dodaj: izolat białka osoba musi otrzymać 1-1,5 g białka dziennie na każdy kilogram swojej wagi. Pożądane jest, aby 50% tej kwoty stanowiły produkty, których używasz. Podczas każdego posiłku nasze ciało jest w stanie wchłonąć nie więcej niż 30-50 gramów białka. Dlatego nie ma sensu pić białka w ilości przekraczającej zalecaną dawkę.

Aby schudnąć, postępuj zgodnie z tradycyjną radą ekspertów: jedz małe posiłki przez cały dzień, ale często. Przypomnij sobie, że częste posiłki utrzymują wysoki poziom metabolizmu i nie prowokują organizmu do tworzenia rezerw tłuszczu.