Piękno skóry, blask włosów i siła paznokci - wszystko to daje zdrową osobę, która pobiera wszystkie niezbędne substancje z pożywienia. Wysoka jakość i szybkie trawienie zależy od obecności niezbędnych enzymów w ludzkim ciele. Tutaj, na przykład, lipaza jest odpowiedzialna za przetwarzanie tłuszczów, proteaza służy do trawienia białek, celulaza przetwarza włókno, a amylaza jest enzymem trawiącym węglowodany z pożywienia.

Jaki jest niedobór enzymów u ludzi?

Przy braku niezbędnych enzymów pokarm, który dostał się do żołądka, nie ma czasu na trawienie. W wyniku zaburzeń trawiennych - problemy przewodu pokarmowego, możliwość chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Pierwsze oznaki problemu to odbijanie, zgaga, gaz i wzdęcia . Przy stałym braku enzymów trawiennych objawy dobrego samopoczucia mogą dramatycznie się pogorszyć. Wystąpią bóle głowy, problemy z kałem, a nawet pojawienie się infekcji. U ludzi zmniejsza się odporność, zaburzony jest układ hormonalny.

Jednym z powszechnych skutków niedoboru enzymu podczas trawienia jest otyłość. Naukowcy wykazali, że jednym ze sprawców nadmiernej wagi jest spożywanie przetworzonej żywności, czyli przygotowanych potraw. Podczas procesu obróbki cieplnej naturalne enzymy niezbędne do trawienia są niszczone i nie mogą uczestniczyć w procesie fermentacji. W rezultacie tłuszcze, które trafiają do naszego organizmu z pokarmem, nie są przetwarzane, ale po prostu przechowywane w rezerwie.

Enzymy z samej natury

Jeśli zauważysz objawy braku enzymów trawiennych, powinieneś poszukać pomocy od natury. Aby to zrobić, musisz jeść żywność (zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego), która jest bogata w enzymy spożywcze.

Ananas zawiera bromelainę, a papaya jest bogata w papainę. Zarówno to, jak i fermenty roślinne do trawienia. Niestety, bardzo mało pozostaje w dojrzałych owocach aktywnych enzymów, powracają one do korzeni wzdłuż łodygi, dlatego często enzymy trawienne są ekstrahowane z zielonych warzyw i owoców, a na ich bazie powstają preparaty.

Tabletki na bazie enzymów roślinnych do trawienia nie są uzależniające. I w zależności od sposobu podawania mają inny korzystny wpływ na organizm. Na przykład bromelaina (enzym ananasowy) jest silnym katalizatorem metabolizmu białek i węglowodanów. Przyjmowany w procesie wchłaniania pokarmu, działa głównie jako enzym trawienny. Jeśli przyjmuje się go na pusty żołądek, może mieć leczniczy wpływ na choroby stawów, aby zmniejszyć stan zapalny i ból. A także zmniejsza krzepliwość krwi.

Leki oparte na enzymach zwierzęcych do trawienia, takie jak Pancreatin lub Mezim, mogą uzależniać. Wynika to z faktu, że trzustka przestaje działać, gdy enzymy pochodzenia zwierzęcego dostają się do organizmu. Przy długotrwałym leczeniu opartym na enzymach zwierzęcych, trzustka może całkowicie enzymy do trawienia leków zatrzymać pracę i atrofię. Co doprowadzi do nieodwracalnych skutków.

Jak uniknąć braku enzymów?

Głównym źródłem wszystkich niezbędnych enzymów jest zdrowy i kompletny posiłek. Jedz surowe owoce i warzywa każdego dnia. Zasadą jest, że musisz uzupełnić lunch o sałatkę z surowych warzyw, a owoce będą doskonałą opcją na przekąskę. W tym przypadku organizm otrzyma więcej enzymów potrzebnych do trawienia. Będziesz mniej cierpiał na problemy z przewodem pokarmowym, a Twój wygląd będzie zazdroszczony przez profesjonalny model.