Złote i chrupiące - draniki ziemniaczane nie bez powodu cieszą się miłością wielu ludzi. Pomimo tego, że danie to nie jest dietetyczne, hostessy często nie mogą odmówić przyjemności zadowolenia siebie i swoich bliskich przy pomocy tych pysznych placuszków ziemniaczanych. Dla tych, którzy kochają draniki , ale nie chce za to płacić dodatkowymi kilogramami, jest kilka drobnych sztuczek, aby zmniejszyć zawartość kalorii w tym daniu.

Ile kalorii w naleśnikach?

Po pierwsze, rozważ ile kalorii w klasycznej wersji naleśników. Do ich przygotowania używane są takie produkty jak:

  • ziemniaki - najlepsze są odmiany o wysokiej zawartości skrobi, te, które zwykle trafiają do tłuczonych ziemniaków;
  • cebula;
  • olej roślinny;
  • sól.

W tradycyjnej białoruskiej recepturze tego dania nie ma jajek i mąki, a ziemniaki i cebule ocierają się o najmniejszą tarkę. Kaloryczność takich naleśników wynosi 190-200 kalorii. Aby zmniejszyć liczbę kalorii w nich, możesz użyć następujących technik:

  1. Umieść gotowe naleśniki na papierowej serwetce i zmaż na wierzchu innej serwetki, aby usunąć nadmiar tłuszczu, a co za tym idzie zmniejszyć liczbę kalorii.
  2. Dodaj drobno posiekane warzywa do potrawy - zawiera dużo błonnika, co zwiększy objętość i wagę potrawy, nie przynosząc ze sobą dodatkowych kalorii. Ponadto włókna roślinne absorbują nadmiar tłuszczu i wydobywają go z ciała, nie pozwalając "osiąść" w talii i biodrach.

Często mąka i jajka są dodawane do naleśników ziemniaczanych, co zwiększa się kalorii dania, choć na małą skalę. Ponadto mąka upośledza smak tych placków ziemniaczanych, czyniąc je nieco "gumowatymi". Kaloryczna zawartość naleśników z mąką i jajkiem - 200-220 kilokalorii.

Naleśniki z mięsem lub czarodzieje

Czarodzieje są również bardzo popularnym daniem. Są draniki nadziewane mielonym mięsem, aromatyzowane cebulą i przyprawami. Naleśniki kaloryczne z mięsem znajdują się w przedziale od 230 do 280 kilokalorii i zależą od rodzaju mięsa. Najbardziej "ciężkie" naleśniki wieprzowe - 270-280 kilokalorii, z piersi kurczaka i chudej wołowiny - więcej "światła": 230-250 kalorii.