Wiele produktów zawiera węglowodany. Zgodnie z wyjątkowością struktury wśród węglowodanów wydzielają się proste i złożone. Często można odróżnić proste i złożone węglowodany w zależności od smaku produktu - proste węglowodany dostrzegają nawet receptory doustne, a potrawy czują się słodkie, a złożone węglowodany nie nadają naczyniom słodkości.

Na przykład, jeśli weźmiesz cukierki do ust, w którym jest dużo glukozy, natychmiast poczujesz słodycz. Ale żuć wermiszel, nie czujesz słodkiego smaku, chociaż jego skład to 75% węglowodanów. Złożone węglowodany w makaronach tylko po strawieniu w przewodzie żołądkowo-jelitowym są podzielone na proste monosacharydy.

Skład chleba zawiera polisacharydy, ale łatwo ulega zniszczeniu nawet po dłuższym kontakcie z enzymami śliny. Jeśli przytrzymasz chleb w ustach przez ponad 10 minut, poczujesz słodki posmak. Oznacza to, że złożone węglowodany są podzielone na proste, a Ty czujesz smak glukozy (monosacharydu).

Różnica między węglowodanami prostymi i złożonymi w strukturze ich cząsteczek. Proste węglowodany to monosacharydy, mają stosunkowo prosty wzór chemiczny, na przykład glukoza ma C₆ H₁₂O₆. Złożone węglowodany to polisacharydy, a ich formuła to C₆H10O5. Do złożonych węglowodanów wchłaniane są nasze ciała i stają się przydatne, tj. przyniosły energię komórkom, powinny być podzielone na proste, tj. monosacharydy.

Lista prostych i złożonych węglowodanów

Proste węglowodany obejmują:

  1. Glukoza . Ten węglowodan znajduje się w większości produktów roślinnych. Glukoza bogata w - winogrona , malina i czereśnia. Metabolizm węglowodanów w organizmie człowieka zależy głównie od tego monosacharydu. Wiele polisacharydów rozpada się na formułę glukozy, a wiązanie z insuliną przekształca się w glikogen, który osadza się w wątrobie, śledzionie, mięśniach i jest magazynem materiału energetycznego. Jeśli chodzi o spożywanie dużych ilości energii, glikogen, pod działaniem glukagonu (hormonu przeciwnego do insuliny), zamienia się z powrotem w glukozę. Dzięki temu procesowi poziom glukozy we krwi osoby zdrowej jest stały.
  2. Fruktoza . Ten monosacharyd z pewnością znajduje się we wszystkich owocach. Wiadomo, że jest prawie dwa razy słodsza od glukozy i bez insuliny wchodzi do komórek narządów i tkanek, dlatego jest zalecana do stosowania przez pacjentów z cukrzycą.
  3. Laktoza lub "cukier mleczny" jest obecna tylko w produktach mlecznych. Jeśli w jelitach nie ma wystarczającej ilości enzymów, które pomagają wchłonąć ten węglowodan, rozwijają się wzdęcia i biegunka. Czasami noworodki nie są w stanie strawić tego węglowodanu i otrzymują karmę dla niemowląt pozbawioną laktozy.
  4. Sacharoza , która składa się z cząsteczki glukozy i fruktozy.

Złożone węglowodany obejmują:

  1. Skrobia Ten węglowodan znajduje się w większości spożywanych pokarmów. Występuje w różnych zbóż, dużo w ziemniakach i makaronach.
  2. Celuloza . Ten węglowodan jest tak złożony, że nie rozkłada się w naszym ciele, ponieważ jego przyswojenie potrzebna jest inna mikroflora niż żywienie w ludzkim jelicie.

Tabela węglowodanów prostych i złożonych

Z pewnością wielu interesuje kwestia prostych i złożonych węglowodanów, jeśli chodzi o przygotowywanie menu dietetycznego. W takich okolicznościach ważne jest, aby wiedzieć, jakie produkty są powiązane z tymi produktami węglowodany . Poniżej pokażemy najpopularniejsze produkty związane z węglowodanami prostymi i złożonymi.

węglowodany prosty i złożony stół