Zjednoczone Emiraty Arabskie reprezentują jeden z najdynamiczniej rozwijających się państw na świecie. Unikalna kultura tego kraju, oparta na starożytności arabskie zwyczaje zaskakująco połączone z nowoczesnymi trendami, przejawiające się we wszystkich aspektach życia lokalnych mieszkańców - architekturze, muzyce, zabytki , kuchnia i, oczywiście, święta. Chodzi o główne narodowe i religijne obchody Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które opiszemy bardziej szczegółowo w dalszej części naszego artykułu.

Święta religijne w ZEA

Absolutna większość miejscowych mieszkańców wyznaje jedną z trzech światowych religii - islam, tak wiele uroczystości w tym kraju ma charakter religijny. Nie jest tajemnicą, że data takich wydarzeń jest inna każdego roku i jest określona zgodnie z kalendarzem Hidżri, w oparciu o fazy księżyca. Dlatego jeśli chcesz wziąć udział w jednej z tych uroczystości, sprawdź z wyprzedzeniem godzinę ich celebracji.

Główne święta religijne ZEA to:

  1. Eid-al-Fitr jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego muzułmanina, który oznacza koniec Ramadanu. Przestrzeganie postu w tym okresie (dziewiąty miesiąc kalendarza księżycowego) jest obowiązkowe dla wszystkich wierzących, dlatego jego wypełnianie odbywa się na dużą skalę. Zgodnie z tradycją, w tym czasie miejscowi odmawiają modlitwy, dają pieniądze ubogim i urządzają domowe uczty. Wyrażenie powszechnie używane przez muzułmanów jako pozdrowienie w tym dniu - "Eid Mubarak" - przetłumaczone oznacza "błogosławiony dzień" i jest odpowiednikiem rosyjskiego "Wesołego święta!".
  2. Ид-аль-Фитр
  3. Arafat Day to kolejne ważne święto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obchodzone przez muzułmanów na całym świecie około 70 dni po Eid-al-Fitr. Jest to ostatni dzień Hajj - największego na świecie zgromadzenia ludzi w jednym miejscu. Tego dnia, o świcie, pielgrzymi odchodzą z Miny do sąsiedniej góry Arafat przez dolinę o tej samej nazwie, gdzie w 632 r. Prorok Mahomet wygłosił swoje kazanie pożegnalne. Ważne jest, aby zauważyć, że taka stosunkowo trudna podróż musi być wykonana dla każdego wierzącego przynajmniej raz w jego życiu.
  4. День Арафат
  5. Kurban Bayram jest głównym świętem w kalendarzu muzułmańskim, który przypada 10 dnia ostatniego miesiąca roku. Oznacza koniec pielgrzymki do Mekki i trwa 3 dni. Podczas uroczystości muzułmanie składają ofiarę z krów lub baranów, po czym wszystkie gotowane posiłki dzielą się na 3 równe części: 1 zostaje dla rodziny, 2 dla przyjaciół i krewnych, 3 dla biednych i potrzebujących. Innym z symboli Kurban-Bairam jest darowizna na cele charytatywne w postaci pieniędzy, żywności lub odzieży.
  6. Курбан-Байрам
  7. Mawlid - święto przypadające na czas narodzin proroka Mahometa. Jest obchodzony przez muzułmanów w różnych krajach 12 dnia miesiąca Rabi al-Awwal. Tego dnia meczety, domy i inne budynki zdobią plakaty z wersetami z Koranu, wieczorne procesje odbywają się z muzyką i tańcami, a jedzenie i pieniądze są przekazywane na cele charytatywne.
Мавлид

Święta państwowe w ZEA

Oprócz licznych uroczystości religijnych, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się także kilka ważnych świąt państwowych, których mieszkańcy świętują z nie mniejszym zasięgiem. Mają ustaloną datę, która nie zmienia się z roku na rok. Należą do nich:

  1. Narodowy Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Święto to, znane również jako "Al-Eid al-Watani", przypada 2 grudnia i jest poświęcone jednoczeniu wszystkich 7 emiratów w jednym państwie. Zwykle tej uroczystości towarzyszą liczne wesołe festiwale w całym kraju, parady i tańce w strojach narodowych, a szkoły organizują uroczyste koncerty i konkursy. Co ciekawe, weekendy dla pracowników rządowych mogą trwać nieco dłużej niż dla pracowników prywatnych przedsiębiorstw.
  2. Национальный день ОАЭ
  3. Nowy Rok to kolejne święto w kalendarzu w ZEA. Tradycyjnie obchodzony jest 1 stycznia i towarzyszą mu głośne uroczystości. Ulice i domy zdobią piękne plakaty i girlandy, a na terenie hotele dla turystów organizowane są całe koncerty i wiele innych rozrywek. O 00:00 w całym kraju, a zwłaszcza w Abu Dhabi i Dubaj , uroczysty dźwięk salutów. Jeśli chodzi o muzułmański Nowy Rok, jego data zmienia się z roku na rok, a święto obchodzone jest raczej skromnie. Zwykle w tym dniu wierzący udają się do meczetu i zastanawiają się nad porażkami minionego roku.
Новый год в ОАЭ