Motto Etiopia jest "13 miesięcy słońca", a to stwierdzenie jest bliskie prawdzie, ponieważ dany stan żyje we własnym kalendarzu. Około 80 grup etnicznych jest zarejestrowanych tutaj, którzy mają unikatowe tradycje i zwyczaje . Działania w kraju są obchodzone ze szczególnym zakresem i dla pewnych rytuałów.

Motto Etiopia jest "13 miesięcy słońca", a to stwierdzenie jest bliskie prawdzie, ponieważ dany stan żyje we własnym kalendarzu. Około 80 grup etnicznych jest zarejestrowanych tutaj, którzy mają unikatowe tradycje i zwyczaje . Działania w kraju są obchodzone ze szczególnym zakresem i dla pewnych rytuałów.

Ogólne informacje o wakacjach w Etiopii

Ten stan jest spowity mistycyzmem i legendami, łączy wiele dialektów i języków, religii i religii. Bardzo często turyści są zainteresowani pytaniem, kiedy Nowy Rok w Etiopii i jak ich chronologia różni się tutaj od ogólnie przyjętej.

W kraju święto obchodzone jest 11 września. Kalendarz pozostaje w tyle za kalendarzem międzynarodowym przez 7 lat, 8 miesięcy i 11 dni. Został zapożyczony od Koptów we wczesnych latach chrześcijaństwa. Ta religia pojawiła się w Etiopii w IV wieku.

Niezwykłe w kraju jest definicja czasu. Dzień zaczyna się tutaj od wschodu słońca, a nie o północy, dlatego zgadzając się na spotkanie z lokalnymi mieszkańcami, zawsze określaj godziny, których potrzebujesz do nawigacji.

10 głównych świąt w Etiopii

Jeśli porównać z innymi państwami, to w Etiopii nie ma zbyt wielu świąt. Większość wydarzeń związana jest z chrześcijaństwem i historią kraju. Najbardziej znane z nich to:

 1. Mawlid al-Nabi - obchodzony jest 3 stycznia. Uroczystość poświęcona jest narodzinom proroka Mahometa, ale ponieważ nie wiadomo dokładnie, kiedy się urodził, uczta została ustalona na czas jego śmierci. Data śmierci muzułmanów jest najważniejsza w życiu człowieka. To wydarzenie nabrało znaczenia po 300 latach od założenia islamu.
 2. Маулид ан-Наби
 3. Święta Bożego Narodzenia obchodzone są 7 stycznia. Uroczysta ceremonia odbywa się zarówno we współczesnym świątynie kraju oraz w starożytnych kościołach, wykutych w skałach wulkanicznych. Wierzący traktują sanktuaria ze szczególną czcią i zaczynają być chrzczeni na kilka kilometrów przed świątyniami.
 4. Рождество Христово
 5. Timkat (chrzest) - chrześcijanie obchodzą go przez 2 dni, począwszy od 19 stycznia. To wydarzenie jest głównym świętem religijnym w kraju, kiedy turyści mogą zobaczyć najstarszą tradycję kościelną. Kapłani wykonują kopię Arki Przymierza (tabot) na wodzie i opuszczają w namiocie ceremonialnym na noc, wierzący modlą się w tym czasie. Ta akcja symbolizuje Jezusa Chrystusa wchodzącego do rzeki Jordan. Rano staw jest uważany za święte, kąpie się, święty płyn jest brany do naczyń i przewożony do domu. Ceremonia kończy się długą procesją z lokalnymi pieśniami i tańcami rytualnymi. Największe procesje odbywają się w miastach Gonder i Lalibela , jak również w stolicy państwa, Addis Ababa .
 6. Тимкат
 7. Dzień Zwycięstwa - rdzenni mieszkańcy obchodzą go 2 marca. Święto państwowe poświęcone jest bitwie o Adua (bitwa Adwa Day). Po otwarciu Kanału Sueskiego w 1869 roku wybrzeże Morza Czerwonego zaczęło interesować Europejczyków. Przyjeżdżali tam nie tylko kupcy, ale także najeźdźcy, którzy chcieli poszerzyć swoje ziemie. Etiopia przyciągnęła uwagę Włoch, która stopniowo zdobyła miasta kraju (na przykład Assab i Massawa w 1872 i 1885 roku). Dziesięć lat po tych wydarzeniach wybuchła wojna, w wyniku której pokonali kolonizatorów, którzy uznali niepodległość państwa afrykańskiego.
 8. День Победы
 9. Święto Pracy - obchodzone jest 1 maja przez kilka stuleci. Władze lokalne promują wspólną pracę Kapitału i Pracy. Ideologia obchodów zapewnia, że ​​święto to jest poświęcone wszystkim ludziom pracy, niezależnie od ich dobrobytu i poziomu władzy. Sercem wydarzenia jest wyrażenie wdzięczności każdemu człowiekowi za pomoc w pracy na rzecz społeczeństwa.
 10. День труда
 11. Fasika (Wielkanoc) zbiega się z prawosławną jasną niedzielą. To najważniejsze chrześcijańskie święto w kraju, które obchodzone jest dokładnie tydzień po Hosannie (Niedziela Palmowa). Przed tym wydarzeniem lokalni mieszkańcy odbywają post przez 55 dni. Jedzą warzywa tylko raz dziennie. W wigilię Wielkanocy odprawia się nabożeństwo, trzeba przychodzić do niego w kolorowych strojach z zapalonymi świecami w dłoniach. W Fasika cała rodzina zbiera się i świętuje dokładnie tydzień. Stół jest zwykle podawany dania narodowe na przykład Drovot, czyli pieczony kurczak lub surowy farsz.
 12. Фасика
 13. Dzień upadku reżimu wojskowego - obchodzony 28 maja. Jest poświęcony wydarzeniom, które miały miejsce w 1974 roku. W tym czasie armia stacjonowała w Asmara, żołnierze zbuntowali się i zaczęli domagać się, aby zwiększyć ich świadczenia pieniężne. Dołączyły do ​​nich jednostki wojskowe, studenci i robotnicy ze wszystkich regionów Etiopii, których celem była rezygnacja rządu. Chociaż cesarz również dokonał znacznych ustępstw dla powstańców, został obalony. W 1991 roku w kraju odbyła się krajowa konferencja, na której zdecydowano, że rząd będzie rządzony przez specjalną radę składającą się z 87 przedstawicieli 20 partii politycznych.
 14. День падения военного режима
 15. Enkutatash to nowy etiopski Nowy Rok, obchodzony 11 września. Kalendarz juliański działa tutaj nie tylko w kościele, ale także w codziennym życiu. Przyjmuje się, że to święto zostało zatwierdzone przez królową Saby, a jego nazwa została przetłumaczona jako Dzień ofiarowania klejnotów. Zamiast choinki i girland, miejscowi ludzie rozniecają duży ogień świerka i eukaliptusa na głównych placach miast, wykorzystując jako podstawę silne drzewo. W stolicy długość takiego ognia może sięgać 6 m. Zazwyczaj wszyscy z niecierpliwością czekają, aż wybuchnie i zobaczą, gdzie spadnie top. Wskazuje to obszar, w którym będą największe zbiory. W Enkutatash aborygeni śpiewają, tańczą i ustawiają stoły z tradycyjnymi potrawami.
 16. Энкутаташ
 17. Meskel to festiwal religijny w Etiopii, obchodzony 27 września (lub 28 w roku przestępnym). Nazwa zdarzenia oznacza "krzyż". Według legendy, w tym dniu matka cesarza Bizancjum Eleny znalazła w Jerozolimie relikwię chrześcijańską - ukrzyżowanie, na którym zmarł Jezus Chrystus. Potem zapaliła symboliczny ogień, a płomień wzniósł się tak wysoko na niebie, że był widoczny nawet w krajach afrykańskich. Aborygenów szczególnie tę imprezę. Na przykład w Addis Abebie mieszkańcy przybywają na plac pokryty żółtymi kwiatami, budują stożkową konstrukcję, modlą się i obserwują występy uczniów szkółek niedzielnych, a także palą ogniska, które symbolizują słońce, ciepło i światło.
 18. Мескель
 19. Kulubi Gabriel to dzień Gabriela , obchodzony 28 grudnia. Ten archanioł jest najpopularniejszym patronem chrześcijańskich Etiopczyków. Wierzący odwiedzają świątynię i dziękują świętemu, proszą go o pomoc, wypełniają złożone wcześniej śluby i przynoszą ofiary (różne parasole i świece). Kapłani sprzedają te prezenty, ale pomagają biednym z pieniędzmi, które zarabiają. W dniu Kulubi Gabriel, ponad 100 dzieci przechodzi ceremonię chrztu, otrzymują imiona odpowiadające świętowaniu.
Кулуби Габриэль