Każde miasto Etiopia na swój sposób niezwykły.

Każde miasto Etiopia na swój sposób niezwykły. Addis Ababa - to fajne, góry, gwarny zgiełk ulic i świetność stolicy, Axum i Lalibela - Starożytny świątynie i tajemnicza stela, Bahr Dar - wspaniale natura u źródła Błękitny Nil , Harer - Islamskie kapliczki i szkoły nocnych hien. Dowiedzmy się, na co się przygotować, odwiedzając kolejne ciekawe miejsce - gondar etiopski.

Trochę o założeniu i rozwoju miasta

Gonder został założony w XVII wieku, prawdopodobnie w 1635 roku przez Negusa (cesarza) Fasilidasa, przedstawiciela dynastii salomon. Trzy lata później gubernator przeniósł tu stolicę, którą Gondar posiadał do 1855 r. Monarchowie spędzali tutaj zwykle lato. Fasilidas przekształciło miasto w rozwinięte centrum gospodarcze i gospodarcze kraju, zbudowało je z pięknymi pałacami, wieżami i świątyniami. Większość z nich została zniszczona, gdy Sudańczycy najechali w 1888 roku, ale wiele zabytków historycznych i architektonicznych przetrwało. Dzięki nim Gondar został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Город дышит историей

Informacje geograficzne i klimat

Położony Gondar w pobliżu Lake Tana , 30 km na północ. Jego wysokość nad poziomem morza wynosi 2132 m.

Warunki klimatyczne tego obszaru są typowe dla obszarów podzwrotnikowych - średnia temperatura w ciągu roku wynosi od +17.5 ° С do +30 ° С. Maksymalne opady spadają od czerwca do sierpnia, głównie w nocy. Od października do maja trwa pora sucha - najwygodniejsza do zwiedzania miasta.

Климат и природа

Populacja

Całkowita populacja Gonder to 207 044 mieszkaniec. (według danych z 2004 r.). Miasto zamieszkują głównie prawosławni (84,2%), wśród innych wyznań są muzułmanie (11,8%) i protestanci (1,1%).

Samo miasto dzieli się na kilka części: wyznawcy islamu osiedlają się w rejonie Addis Alem, zwolennicy chrześcijaństwa w Abun Bet, etiopskich Żydów w miodzie Kayala, a kwartał Kwagn Bet znany jest z tego, że tutejsze władze i elita mieszkają tutaj.

Один из районов города

Funkcje wakacji

Gondar nie jest na próżno uznawany za najpiękniejszy z miast Etiopii. W przeciwieństwie do nudnego zakurzonego Addis Abeby, obszar ten podoba turystom zielonym wzgórzom, wysoko Góry Simen , majestatyczny rzeki i wodospady. Odpowiednikiem tego obrazu jest bogata flora i różnorodna fauna regionu. Dlatego turyści przyjeżdżają do Gondaru z całego świata, którzy chcą spędzić tydzień lub dwa w otoczeniu egzotycznych afrykańczyków. Ponadto miasto jest atrakcyjne także pod względem historycznym i kulturowym. Oznacza to, że zarówno tutaj młodzi ludzie, osoby dorosłe, jak i rodziny z dziećmi będą równie interesujące.

Гондэр утопает в зелени

Atrakcje

Urlop wycieczkowy jest szczególnie dobry. Opowie o czasach starożytnych, kiedy Gondar był kwitnącą stolicą, o cesarzach i najeźdźcach, o religijnej formacji tego regionu Etiopii i wielu innych kulturowych aspektach. Poniżej atrakcje są uważane za obowiązkowe wśród turystów:

 1. Fasil-Gebbie - główna duma Gondaru. Jest to ogromny kompleks pałacowo-świątynny, którego terytorium otoczone jest potężnym murem twierdzy z wieżami, a wewnątrz znajdują się świątynie i katedry, pałace i budynki gospodarcze. Architektura kompleksu umiejętnie łączy styl indyjski, arabski i barokowy.
 2. Park narodowy Symen to kaniony i wąwozy, wodospady i filary zamarzniętej lawy, zielone doliny, rzadkie zwierzęta i ptaki. Safari na samochodach terenowych lub mułach wzdłuż parku jest nie mniej popularna niż turystyka. Na zarezerwowanym terytorium znajduje się najwyższy punkt kraju - Mount Ras-Dashen.
 3. Jezioro Tana - przyciąga nie tylko malowniczą powierzchnię wody rozproszoną po brzegach wiosek, ale także ogromną liczbę cerkwi. Można je znaleźć na wyspach jeziora - wiele z nich jest zniszczonych, ale większość świątyń działa i można je zwiedzać.
 4. Prawosławne świątynie Deberham i Katedra Najświętszej Maryi Panny będą zaskoczone pięknymi freskami, doskonale zachowanymi, w odróżnieniu od wystroju innych starożytnych budowli sakralnych.
 5. Kąpiel (kąpiele) Fasilidasa. Tutaj gromadzą się ogromne tłumy mieszkańców wakacje Boże Narodzenie i Święto Trzech Króli.
Достопримечательности города

Gdzie się zatrzymać?

Główną cechą branży hotelarskiej jest to, że usługi w najlepszych (a zatem i najdroższych) hotelach będą odpowiadały maksymalnie 3 gwiazdom.

Wśród hotele Gondar żąda takich miejsc:

 • Goha to bardzo popularne miejsce z przytulnymi pokojami;
 • Taye Belay Gondar Hotel - jedna z najbardziej prestiżowych instytucji w mieście;
 • Ghion - stary hotel ze spektakularnymi widokami z okien;
 • L-Shape Hotel - hotel z dobrą restauracją;
 • Dom mięsny - niedroga instytucja z odpowiednimi warunkami.
Холл отеля Taye Belay Gondar Hotel

Kuchnia i restauracje

Ciesz się raczej oryginalnym smakiem Kuchnia etiopska turyści mogą w następujących restauracjach:

 • Cztery siostry - kolorowa atmosfera i bogate menu;
 • Restauracja Master Chef - oprócz Etiopii serwuje dania kuchni włoskiej;
 • hotel restauracja Roman Hotel - tradycyjne potrawy z Etiopii w przystępnych cenach.
Ресторан с шикарным видом на город

Funkcje zakupy

Specjalistyczne sklepy z pamiątkami dla turystów znajdują się przy centralnych ulicach. Pracują od 8:00 do 20:00. Tu sprzedawane są szkatułki, wiklinowe kosze, torby i szaliki, rzeźbione figurki z prac ręcznych. To samo pamiątki można kupić na rynku miejskim, tylko znacznie taniej.

Jeśli chodzi o tak popularną kategorię zakupów, jak biżuteria, lepiej kupować je w sklepach państwowych. Tam, w przeciwieństwie do prywatnych sklepów, nie będziesz sprzedawać sztucznej biżuterii i wyda certyfikat, który będzie musiał być przedstawiony w urzędzie celnym.

Сувениры из Гондэра

Usługi transportowe

Miejscowa ludność porusza się autobusami, których warunki są bardzo dalekie od komfortu. Dlatego turyści powinni korzystać z taksówki. Jeśli jest taka potrzeba, taka maszyna (zazwyczaj są niebieskie) może być wynajęta na jeden lub kilka dni. Jako rozrywkę możesz jeździć konno - nazywane są "gary".

Wynajem samochodu nie jest bardzo powszechny z powodu bardzo złej jakości dróg.

Конное такси

Jak dostać się do Gondaru?

Najłatwiej dostać się na miejsce przez wewnętrzny lot ze stolicy: Gondar ma własne lotnisko, które przyjmuje codzienne loty z Ethiopian Airlines z Addis Abeby. Również stąd można dostać się do Bahr Dar, Lalibela, Axum.

Również w Gondar z głównych miast Etiopii są autobusy i minibusy.

Аэропорт Гондэра