W kraju afrykańskim Etiopia Jest małe miasteczko, znane wielu pielgrzymom jako starożytne religijne centrum Lalibeli (Lalibela). Większość jego mieszkańców to chrześcijanie należący do etiopskiego Kościoła prawosławnego. Miasto ma wiele chrześcijańskich rzeźb w kamieniu. świątynie .

Informacje ogólne

W kraju afrykańskim Etiopia Jest małe miasteczko, znane wielu pielgrzymom jako starożytne religijne centrum Lalibeli (Lalibela). Większość jego mieszkańców to chrześcijanie należący do etiopskiego Kościoła prawosławnego. Miasto ma wiele chrześcijańskich rzeźb w kamieniu. świątynie .

Informacje ogólne

Lalibela znajduje się w północnej Etiopii, w strefie Symen-Wallo, należącej do regionu Ahmar. Nazwa jego miasta - symbolu Etiopii - została nadana na cześć króla Lalibeli, który żył tu w XI-XIII wieku. W owych czasach Jerozolima została schwytana przez Egipcjan, a władca postanowił wznieść tutaj nowe święte miasto. W tym celu na terenie Lalibelli wzniesiono cały kompleks świątynny złożony z 13 kościołów, z których wiele naprawdę przypomina budynki Jerozolimy. W drugiej połowie XX wieku kościoły skalne w Lalibeli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Паломники в Лалибеле

Klimat Lalibela

Miasto położone jest na grzbiecie górskim Lasta, na wysokości 2500 m nad poziomem morza. Oto umiarkowanie ciepły klimat ze średnimi rocznymi opadami wynoszącymi 1142 mm, z których większość przypada na lato. Średnia roczna temperatura w mieście Lalibela wynosi + 16.1 ° C.

Zabytki Lalibeli

Strona główna ciekawe miejsce to afrykańskie miasto to aktywne świątynie Lalibeli, których zdjęcia można zobaczyć poniżej. Tysiące pielgrzymów odwiedza te święte miejsca. Co najlepsze, widać kościoły wznoszące się na szczyt góry. Kościoły były wyrzeźbione w ceglastoczerwonej skale - tuf wulkaniczny. Wszystkie są na różnych poziomach i są połączone labiryntami i podziemnymi korytarzami. Między świątyniami płynie rzeka Jerozolima, która dzieli to terytorium na kilka części. Na północnym zachodzie jest sześć świątyń:

 1. Zakład Medhane Alem lub Kościół Chrystusa Zbawiciela jest największą świątynią na świecie wyrzeźbioną z litego kamienia. Oto Krzyż Lalibeli. Konstrukcja, stworzona w stylu greckim, ma 28 kolumn.
 2. Bet Medhane Alem
 3. Bet Maryam lub Kościół Najświętszej Maryi Panny jest najbardziej szanowanym chrześcijańskim kościołem. Jego okna rzeźbione są w kształcie krzyży rzymskich i greckich.
 4. Bet Maryam
 5. Bet Golgota - kościół Kalwarii wyróżnia się wystrojem wnętrz. Twierdził, że to tutaj znajduje się grób króla Lalibeli.
 6. Bet Golgotha
 7. Obstawiaj Mikaela - w kościele św. Michała widzisz płaskorzeźby przedstawiające ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Obok świątyni znajduje się kaplica Selassie.
 8. Bet Mikael
 9. Bet Maskal - Kościół Krzyża, wykuty w galerii.
 10. Bet Maskal
 11. Zakład Denagel - Church of the Virgins.
Bet Denagel

Po drugiej stronie rzeki, na południowym wschodzie, znajdują się jeszcze 4 kościoły:

 1. Bet Amanuel - najwyraźniej była to królewska kaplica.
 2. Bet Amanuel
 3. Bet Merkorios - jest opinia, że ​​dawne więzienie zostało przerobione na tę świątynię.
 4. Bet Merkorios
 5. Bet Abba Libanos.
 6. Bet Abba Libanos
 7. Bet Gabriel-Rufael - według naukowców królewski był tutaj wcześniej pałac . Kompleks obejmuje dwa dziedzińce i trzy duże sale. Fasada budynku ma monumentalny widok z oknami o nietypowym kształcie.
Bet Gabriel-Rufael

Na południowym zachodzie znajduje się tylko jedna świątynia, Bet Giyorgis. Ten kościół św. Jerzego w Lalibeli ma unikalny kształt krzyża. Wyrzeźbiony jest oddzielnie od reszty świątyń i zachowany bardzo dobrze.

Bet Giyorgis

Kościół Imrehan Christos, a także klasztory Ashetan Mariam i Naakuto Laab znajdują się w niewielkiej odległości od Lalibeli.

Ашетан МариамИмрехане Кристос

Hotele i restauracje

Główna część hotele i hotele w Lalibeli znajdują się w dwóch strefach: Shimbrima i Getergie. Turyści mogą wybrać jeden z następujących hoteli:

 • Jerusalem Hotel Lalibela 3 *;
 • Panoramiczny widok Hotel 3 *;
 • Lal Hotel-Lalibela 4 *;
 • Sora Lodge Lalibela 4 *;
 • Stara Abyssinia Lodge 4 *.
Отели в Лалибеле

W mieście znajduje się kilka restauracji, w których serwowane są dania kuchni lokalnej i europejskiej:

 • Ben Abeba;
 • Unikalna restauracja;
 • Restauracja Seven Olives Hotel;
 • Taras Tradycyjny Hall;
 • Maribela Hotel, Restaurant & Lounge.
Рестораны в Лалибеле

Transport

Nie ma publicznego transportu w Lalibeli i niebiesko-białych taksówek, które są znane Etiopii. Aby poruszać się po mieście, możesz wynająć minibus lub spacer.

Транспорт в Лалибеле

Jak dostać się do Lalibeli?

Do Lalibeli można dojechać autobusem. Ze stolicy Addis Ababa , droga tutaj potrwa 2 dni. Jeśli zdecydujesz się wynająć prywatny samochód na podróż, powinieneś pamiętać, że drogi tutaj nie są wszędzie asfaltowane, są tylko obszary gruntowania, więc zajmie to dużo czasu w drodze.

Istnieje również lotnisko w Lalibele, które jest 27 km od miasta. Można do niego dojechać autobusem, spędzając około 30 minut na drodze. Akceptuje bezpośrednie loty z Bahr Dara i Axum , Gondara i Addis Abeba.

Как добраться до Лалибелы