Wyjeżdżając w podróż do dalekiego afrykańskiego kontynentu, koniecznie odwiedź Etiopia . Egzotyczny i niezbadany, nasycony duchem starożytnych religii i aromatem świeżo parzonej kawy, kraj ten uchodzi za kolebkę całej ludzkiej cywilizacji. Jego stolicą jest Addis Ababa, miasto, które zaskoczy każdego. Dowiedzmy się, co jest dobre i interesujące, a co dokładnie czeka na poszukiwaczy przygód.

Informacje geograficzne

Wyjeżdżając w podróż do dalekiego afrykańskiego kontynentu, koniecznie odwiedź Etiopia . Egzotyczny i niezbadany, nasycony duchem starożytnych religii i aromatem świeżo parzonej kawy, kraj ten uchodzi za kolebkę całej ludzkiej cywilizacji. Jego stolicą jest Addis Ababa, miasto, które zaskoczy każdego. Dowiedzmy się, co jest dobre i interesujące, a co dokładnie czeka na poszukiwaczy przygód.

Informacje geograficzne

Addis Abeba znajduje się w sercu kraju, gdzie wznosi się płaskowyż Etiopii. Jest uważana za jedną z najwyższych stolic gór na świecie, ponieważ wysokość Addis Abeby nad poziomem morza wynosi od 2326 (obszar Bole Airport ) do 3000 m (najwyższy punkt miasta). To, jak się wydaje, całkiem nieszkodliwy fakt sugeruje, że trudno tu oddychać z powodu nieprzyzwyczajonego użycia, jak w każdej górze.

Współrzędne geograficzne Addis Abeby na mapie świata są następujące: szerokość geograficzna 8 ° 59'36 ", długość geograficzna 38 ° 43'37". Powierzchnia miasta to 526,99 metrów kwadratowych. km, dzieli się na 10 dzielnic.

Populacja Addis Abeby w 2012 roku wynosiła ponad 3 miliony osób, a gęstość - 5 770,5 osoby. / kw. m. km. Jest to w istocie jedyne większe miasto w kraju, a 23% całej ludności miejskiej kraju mieszka tutaj. Widoczna jest tendencja do aktywnego wzrostu liczby ludności z powodu migracji z obszarów wiejskich. Tutaj można spotkać ludzi różnych narodowości (Amhara, Tigra, Oromo, Somalia) i denominacji (prawosławni, muzułmanie, protestanci, żydzi, miafizycy, animiści).

Аддис-Абеба на карте Эфиопии

Fakty historyczne

Nazwa miasta z amharskiego (oficjalny język Etiopii) jest tłumaczona jako "nowy kwiat". Zanim kapitał został nazwany Finfin ("gorące źródła"). To tutaj w 1886 r. Osiadła rodzina królewska, która uwielbiała kąpiele mineralne, a następnie pałac monarchy wzniesiono na górze Entoto. Założyciel miasta słusznie uważa się za Menelika II. Przypomina także eukaliptus zasadzony wzdłuż ulic miasta przez samego cesarza.

Podczas okupacji włoskiej (1936-1941) miasto zostało częściowo zniszczone, ale po powrocie władzy cesarza Haile Selassie rozpoczęła aktywną odbudowę. Dziś Addis Abeba jest często nazywany "Paryżem Afryki" i "stolicą kurortu kontynentu" ze względu na wiodącą rolę w polityce i turystyce.

Город активно развивается

Klimat Addis Abeba

Kiedy zamierzasz spędzić kilka dni w stolicy, weź ciepłe rzeczy ze sobą. Ponieważ miasto jest ogromne, temperatura powietrza w różnych regionach znacznie się różni. Średnia temperatura waha się od +16 ° C zimą do +19 ° C latem. Ciepło równikowe, jak przenikliwe zimno, nie występuje tutaj.

Jeśli chodzi o deszcze, ich maksimum przypada na lipiec i sierpień, kiedy sezon deszczowy jest rejestrowany w Etiopii, a minimum w grudniu i styczniu. Roczne opady w Addis Abebie wynoszą 1010 mm.

Одевайтесь теплее!

Co zobaczyć?

Rozpocznij znajomość interesujące miejsca w Etiopii oczywiście z Addis Abeba. Stolica i jej okolice to głównie miejsca historyczne i kulturowe, które przyciągają uwagę wszystkich turystów. Wśród nich są:

To właśnie te zabytki architektury miasta najczęściej przedstawiają Addis Abebę na zdjęciu.

Собор в Аддис-Абебе

Urlop wycieczkowy

Oprócz zwiedzania stolicy, organizowane są dłuższe wyjazdy dla turystów. Możesz zamówić wycieczkę w dowolnej agencji lub poprosić o nią bezpośrednio w hotel , gdzie skończyłeś. Najpopularniejsze wycieczki z Addis Abeby to:

Экскурсия к племенам долины Омо

Gdzie się zatrzymać?

Addis Abeba będzie zadowolona z obecności zarówno światowej klasy luksusowych hoteli, jak i tanich mieszkań. Pierwszą z nich można przypisać utworzenie sieci Sheraton i Hilton, cieszących się największym popytem turystycznym. Dla tych, którzy nie mogą sobie na to pozwolić, stolica Etiopii może zaoferować pobyt w jednym z małych hoteli w Plaza. Warunki są o wiele gorsze, ale cena jest bardziej niż atrakcyjna. Nie złe opinie na temat następujących hoteli:

 • Kebron Guest House 3 *;
 • Family Cozy Bed & Breakfast 3 *;
 • North Addis Hotel 3 *;
 • Pacyfik 3 *;
 • Ghion 3 *.

Z hosteli warto zadzwonić do Cot Addis Hostel, COT Addis Hostel, COT Addis Hostel.

Отель Sheraton

Kuchnia i restauracje

Żywność etiopska raczej nietypowe dla Europejczyków. Są to bardzo ostre, często rozgotowane i przesuszone produkty, które należy jeść rękami. Zamiast sztućców używa się tzw. Strażnika - dużego ciasta z mąki tefowej, na którym układa się wszystkie podawane dania. Wygląda na nieznajomy, ale może spodobać się fanom eksperymentów kulinarnych i gorących sosów.

W razie potrzeby w Addis Abebie można znaleźć restauracje, w których serwowane są dania kuchni europejskiej, włoskiej, francuskiej i śródziemnomorskiej. Należy jednak pamiętać, że smak lokalnych potraw może znacznie różnić się od oryginału. I koniecznie wypróbuj kawę - w końcu Etiopia uważana jest za swoją ojczyznę!

Doświadczeni turyści polecają następujące instytucje metropolitalne na zapoznanie się z kulinarnymi tradycjami kraju:

 • Restauracje dla smakoszy Gusto Restaurante, Le Grand Reve, Restauracja Abucci;
 • zakłady w średniej kategorii cenowej Sishu, Yod Abyssinia Traditional Food, Lucy Lounge & Restaurant;
 • niedroga kawiarnia Montmartre, Tomoca, La Patisserie.
Еда в Аддис-Абебе

Funkcje zakupy

Do zakupu pamiątki większość turystów wybiera się do kolorowej metropolii Rynek Mercato . Pomimo zepsutych dróg, pełnych niehigienicznych warunków i ogromnego terytorium, możesz czerpać przyjemność z oglądania towarów. Sprzedają tu kawę i przybory do przygotowywania i picia, miód, szkatułki i tace, dywany i ścieżki, ręcznie robione ozdoby, tkaniny, oryginalne obrazy na skórze, owoce i warzywa, zwierzęta, drób i wiele innych. inne

Więcej umów cywilnych czeka cudzoziemców na Cheryl Avenue, na rynku Shiromed i w supermarkecie Friendship, a waluta przyjęta w Addis Abebie do kalkulacji zakupów detalicznych to lokalna birna.

Торговля овощами и фруктами

Bezpieczeństwo

Głównym zagrożeniem w stolicy Etiopii jest ryzyko zachorowania. Ze względu na obrzydliwe warunki sanitarne szanse na zarażenie się chorobą zakaźną (malaria, tyfus, błonica, wirusowe zapalenie opon mózgowych, AIDS) są dość duże. Aby uniknąć konieczności uczenia się w praktyce o poziomie medycyny w Addis Abebie, zaleca się, aby wszystko było konieczne szczepienia przed podróżą, a także dokładnie przestrzegać standardów higieny.

Pod względem przestępczości kapitał jest wystarczająco bezpieczny - głównie ze względu na religijność, a nawet pobożność większości mieszkańców. Jednak przypadki drobnego chuligaństwa i kradzieży wśród Aborygenów w Addis Abebie nie są rzadkością. Rekomendacja jest standardowa - uważaj na duże zgromadzenia ludzi, zostawiaj cenne przedmioty w sejfie hotelowym, staraj się nie chodzić po ulicach miasta i obszarach w ciemności.

Jeśli jest jakiś problem z bezpieczeństwo w Addis Abebie podróżni powinni zgłaszać się do ambasady swojego kraju, znajdującej się pod następującym adresem:

 • Rosja - Yeka Kifle-Ketema, Kebele 08 Ulica Komorów;
 • Ukraina - Woreda 17, Kebele 3, 2116;
 • Białoruś - Bole Sub City, Kebele 24, House No. 299;
 • Kazachstan - Sub City Yeka, Woreda 13, House No. MH66 Berta Nieruchomości.
Городские улицы

Transport miejski

Autobusy i autobusy wahadłowe są podstawą transportu publicznego w Addis Abebie. Ich sieć obejmuje całe miasto. Bardzo dogodne jest poruszanie się po metrze linii tramwajowej - jest to lokalny typ tramwaju, który ma 2 linie - zieloną i niebieską.

Taksówka cieszy się także popularnością wśród turystów, zwłaszcza, że ​​można tu targować. Taksówka jest podzielona na "turystów" (żółto-zielone samochody, można je zobaczyć w pobliżu hoteli i popularnych atrakcji) i "lokalnych" (białe i niebieskie samochody, wycieczka do nich będzie tańsza).

Istnieje również możliwość wypożyczenia samochodu. Biura wynajmu znajdują się na lotnisku iw centrum miasta. Ruch tutaj jest prawostronny i dość szybki.

Легкорельсовое метро в эфиопской столице

Jak dostać się do stolicy Etiopii?

Główną lotniskową bramą do Addis Abeby jest lotnisko Bolé. Ma status międzynarodowy i obsługuje loty z wielu krajów świata. Od 2003 roku funkcjonuje tu jeden z najnowocześniejszych terminali pasażerskich w Afryce. Dostań się do stolicy Etiopii z transferem do Dubaj , Stambuł lub Frankfurt.

Pociągiem do Addis Abeby można dostać Dyre-Daua i Dżibuti.

Krajowa sieć drogowa pozwala dotrzeć do miejsca docelowego minibusem lub mniej wygodnym, ale tańszym autobusem.

Аэропорт Боле