Będąc w obcym kraju turysta, chcąc nie chcąc, zapozna się z kulinarnymi przysmakami. Jeśli mówimy o Afryce, takie eksperymenty zawsze ponoszą część ryzyka. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o kuchni. Etiopia i jego główne produkty, tradycyjne dania i napoje tego kraju.

Główne produkty w kuchni etiopskiej

Warzywa, zboża i mięso stanowią podstawę etiopskich dań. Oto popularne sosy z fasoli i soczewicy, kaszki, kwaśne mleko, twarożek.

Będąc w obcym kraju, turysta nie chcąc zaznajomić się z jej kulinarnymi przysmakami. Jeśli mówimy o Afryce, takie eksperymenty zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o kuchni. Etiopia i jego główne produkty, tradycyjne dania i napoje tego kraju.

Główne produkty w kuchni etiopskiej

Warzywa, zboża i mięso stanowią podstawę etiopskich dań. Oto popularne sosy z fasoli i soczewicy, kaszki, kwaśne mleko, twarożek.

Należy zauważyć, że rdzenni mieszkańcy Etiopczyków praktycznie nie jedzą wieprzowiny. Dotyczy to nie tylko muzułmanów, ale także chrześcijan, którzy przestrzegając zasad Starego Testamentu, przestrzegają kilku rygorów postu, a co więcej, szybko w każdą środę i piątek. Dzięki temu menu wegetariańskie można znaleźć w prawie każdej placówce gastronomii publicznej.

Zamiast wieprzowiny, kurczaka, jagnięciny, wołowiny i koziego mięsa gotowane, a turystom oferowane są bardziej egzotyczne mięsa, takie jak wielbłąd, krokodyl lub węże jako ciekawostka.

Ważne miejsce w kuchni Etiopii zajmują przyprawy. Od dawna uprawia się je na tym obszarze i nie jest zaskakujące, że przyprawy zajął godne miejsce w sztuce kulinarnej kraju. Wśród pikantnych dodatków w potrawach z Etiopii są szczególnie popularne:

 • czerwona papryka;
 • kardamon;
 • bazylia;
 • szafran;
 • kolendra;
 • imbir;
 • tymianek;
 • musztarda

Przyprawy są dodawane nie tylko do potraw, ale również wytwarzają z nich pikantne sosy. Przykładem może być mitmitta lub berber. Ten drugi jest bardziej znany i jest sosem z mieszanki imbiru, kolendry, czerwonej i słodkiej papryki, goździków, ruty i jagód. Użyj go, rozprowadzając chleb.

Специи в кухне Эфиопии

Tradycyjne potrawy

Jadąc do Etiopii, wypróbuj przynajmniej jedną z tych potraw, które tak lubią miejscowych:

 1. Chleb Inzheru (młodszy). To nie jest tylko chleb, ale prawdziwy symbol Etiopii, ucieleśnienie jego narodowości tradycje i kultura żywność. Jest to duży placek kwaśny, który przygotowuje się z mąki tef. Wszystkie pozostałe potrawy są ułożone na injera, a zamiast sztućców używane są kawałki płaskiego chleba, odłamane podczas posiłku - są one pakowane w żywność. Nie ma tu widelców i noży - Etiopczycy jedzą tylko rękami! Oprócz Inzheru, w święta, inne rodzaje pieczywa wypiekane są z ciasta drożdżowego - dofo-dabo, mul-mul, dabbo, shyllito.
 2. Блюда, выложенные на лепешку
 3. Doro-Watt. To kurczak gotowany w pysznym sosie cebulowym.
 4. Shirou. Gęsty sos z mąki z ciecierzycy zmieszany z przyprawami. Shiro wlewa się do wtryskiwacza, a następnie - zanurza kawałki chleba i je. Jedną z odmian tego dania jest Bozena Shirou - ten sam sos, ale z dodatkiem suszonej wołowiny.
 5. Wat To jest duszona cebula podawana z gotowanym jajkiem i pikantnymi przyprawami. Opcjonalnie możesz poprosić o dodanie mięsa i / lub fasoli.
 6. Tybs. Pyszne grillowane mięso podawane w ceramicznym naczyniu, w którym było ono gotowane, z pikantnym sosem i plastrami ostrego pieprzu. Jest to jedna z potraw, które choć trochę przypominają naszą zwykłą kuchnię, tak wielu podróżnych zamawia Tybs z etiopskich restauracji.
 7. Smażone gąsienice, szarańcza i pająki. Jest to jedna z tradycyjnych potraw w Etiopii, którą można porównać do naszych nasion słonecznika lub frytek. Prażone w oleju palmowym owady stają się chrupiące i chętnie zjedzą je mieszkańcy kraju, młodzi i starzy. A owady są bogate w białko.
 8. Fyrfyr. Dostępne dla wszystkich, a co za tym idzie bardzo popularne danie - sos Berbere, duszone z kawałkami suszonej injery, czosnku i cebuli. Najczęściej umieszcza się wczoraj, a nawet przedwczoraj ciasto.
 9. Kyto. Na stole każdej mniej lub bardziej zamożnej rodziny etiopskiej wakacje to naczynie pojawia się - bardzo ostre, drobno posiekane surowe mięso mielone.
Кытфо

Napoje w Etiopii

Oczywiście głównym napojem etiopskim jest kawa. Faktem jest, że od niepamiętnych czasów był uprawiany w tym kraju, a ponadto: cała gospodarka Etiopii opiera się na eksporcie zboża. Nawet kieliszek tego szlachetnego napoju, kupiony od ulicznego sprzedawcy, będzie miał bardzo dobry smak. Jimma i Harar są uważane za najlepsze odmiany w ojczyźnie kawy. Bądź przygotowany na to, że w lokalnych instytucjach jako przystawkę do kawy serwowane jest coś, ale popcorn.

Inne popularne napoje w kraju to:

 • jęczmienne piwo pijane;
 • wino miodowe tej;
 • szum wody z miodem;
 • Pyszny sok owocowy spris wykonany z kilku egzotycznych owoców.
Процесс приготовления кофе

Co podróżny powinien wiedzieć?

Zagraniczni smakosze często mówią o tym, jak gotować w Etiopii, co jest bardzo niepochlebne. Zgodnie z licznymi zeznaniami, wybór dań jest kiepski (szczególnie w prowincjonalnych miastach, które w rzeczywistości można uznać za wszystko oprócz stolicy), jedzenie w kawiarniach i restauracjach jest nieświeże, a obsługa pozostawia wiele do życzenia. Jeśli nie jesteś gotowy do jedzenia rękami, zabierz ze sobą widelce i noże z domu.

Эфиопцы едят руками

Podczas podróży po kraju przestrzegaj zasad. bezpieczeństwo :

 • myj owoce, które zamierzasz jeść;
 • pić tylko wodę mineralną;
 • nie kupuj produktów o wątpliwej świeżości;
 • nie jedz surowego mięsa;
 • staraj się nie jeść zbyt ostrych potraw, jeśli masz problemy z trawieniem;
 • umyć mydłem i wodą przed jedzeniem.
Традиционный эфиопский ресторан