Etiopia - to jeden z najbardziej niezwykłych krajów afrykańskich. Jego pradawne pochodzenie, wpływ chrześcijaństwa i judaizmu przyczyniły się do stworzenia wyjątkowej kultury Etiopii, której elementy krótko poznamy. Mieszkańcy tego kraju rozpaczliwie stawiali opór różnym zniszczeniom i wpływom sił zewnętrznych, dlatego też ich cywilizacja nie zmieniła się od czasów starożytnych do naszych dni.

Kultura językowa

Etiopia - to jeden z najbardziej niezwykłych krajów afrykańskich. Jego pradawne pochodzenie, wpływ chrześcijaństwa i judaizmu przyczyniły się do stworzenia wyjątkowej kultury Etiopii, której elementy krótko poznamy. Mieszkańcy tego kraju rozpaczliwie stawiali opór różnym zniszczeniom i wpływom sił zewnętrznych, dlatego też ich cywilizacja nie zmieniła się od czasów starożytnych do naszych dni.

Kultura językowa

Mieszkańcy Etiopii używają do komunikacji około 80 różnych języków należących do różnych grup: Omot, Kushit, Hamitic, Semitic. Państwo jest uważane za amharskie, wypowiedziane przez mieszkańców środkowej części kraju. Od 1991 roku, zgodnie z nową konstytucją, w szkołach podstawowych w Etiopii nauka odbywa się w języku ojczystym. Ponadto dzieci od wczesnych lat zaczynają uczyć się angielskiego, więc wszyscy mieszkańcy mogą mniej lub bardziej wyrazić siebie w tym międzynarodowym języku.

Etiopczycy i tradycje religijne

Etiopska Cerkiew Prawosławna dominuje od IV wieku, kiedy to, wraz z błogosławieństwem ówczesnego władcy kraju, bracia z Tyru zaczęli głosić wśród miejscowych chrześcijan. Ortodoksja etiopska łączy chrześcijańską wiarę w Boga, katolickich świętych i tradycyjną afrykańską wiarę w diabła i duchy. Etiopczycy wierzą wróżbiarstwo i prognozy astrologiczne. Działają szybko w każdą środę i piątek. Obecnie nie powinno się jeść mięsa i produktów mlecznych.

Религиозные традиции Эфиопии

Literatura

Tradycyjnie literatura etiopska ma chrześcijańską orientację, a starożytne manuskrypty znajdują się w tłumaczeniu chrześcijańskich dzieł greckich. Później zostały one uzupełnione opisami życia świętych. Około XV wieku pojawiły się apokaliptyczne książki "Tajemnice nieba i ziemi" i inne. Do końca II wojny światowej literatura etiopska koncentrowała się wyłącznie na tłumaczeniach dzieł religijnych. Pojawili się dopiero późniejsi pisarze, którzy w swoich pracach zaczęli poruszać tematy moralności i patriotyzmu.

Литература Эфиопии

Muzyka

Korzenie etiopskiej muzyki sięgają daleko w świat chrześcijaństwa wschodniego, a nawet hebrajskiego. Etiopskie fragmenty wokalne są melodyjne, jednak nie są tak postrzegane przez Europejczyków, ponieważ muzyka ta jest uważana za pentatoniczną, a nie diatoniczną, bardziej nam znaną. Niektórzy nazywają tradycyjną muzykę psychodeliczną Etiopii, a nawet trans.

Kultura muzyczna Etiopii jest nierozerwalnie związana z muzyką taneczną. Częściej to tańce grupowe (kobiece i męskie): praca, wojsko, uroczyste. Unikalny taniec barku etiopskiego - ascista - można zobaczyć w każdym barze lub restauracji w kraju. Wykonany przy akompaniamencie dawnych instrumentów, ten zabawny taniec często ma charakter erotyczny.

Музыка Эфиопии

Zasady zachowania w społeczeństwie i kultura komunikacji

W Etiopii mężczyzna i kobieta spełniają ściśle określone role w społeczeństwie. Tak więc mężczyzna reprezentuje swoją rodzinę poza domem, a kobieta jest odpowiedzialna za wychowanie dzieci i wszystkie prace domowe. Rodzice są bardziej surowi wobec dziewcząt niż chłopcy. Mężczyźni mają więcej swobody we wszystkim niż kobiety.

Женщина в Эфиопии

Ubrania narodowe

Mieszkańcy Etiopii gorliwie przestrzegają zwyczajów swoich przodków. A do tego dnia w czasie religijnym wakacje Etiopczycy ubierają się w narodowe stroje, do których należą takie:

 1. Shamma - duży biały krój z bawełnianej tkaniny haftowanej w kolorowe wzory. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni go noszą. W zależności od sytuacji jest noszone inaczej: na ramionach lub całkowicie przykrywa całe ciało, pozostawiając jedynie szczeliny dla oczu.
 2. Kabbah - satynowy płaszcz z kapturem, obszyty frędzlami, jest nakładany na pozór.
 3. Zwężone białe spodnie lub spodnie - ubrania dla mężczyzn,
 4. Długa (na piętę) gruba koszulka przeznaczona jest dla kobiet.
 5. Ubrania z futra, jak burka, są teraz popularne na wyżynach.

W Etiopii są plemiona , w którym nie ma zwyczaju noszenia ubrań w ogóle. Po prostu ozdabiają się tatuażami.

Национальная одежда

Major Holidays

Kraj świętuje takie ważne święta:

 • Boże Narodzenie - 7 stycznia;
 • Chrzest Pański - 19 stycznia;
 • Zwycięstwo w bitwie o Adua - 2 marca;
 • Święto Pracy - 1 maja;
 • Dzień upadku reżimu wojskowego - 28 maja;
 • Nowy Rok Etiopski - 11 września;
 • Święto Krzyża Meskela - 28 września;
 • Boże Narodzenie Prorok Muhammad - 19 grudnia;
 • Dzień św. Gabriela - 28 grudnia.
Праздники Эфиопии

Tradycje weselne Etiopii

Współczesne wesele etiopskie jest prawie takie samo jak europejskie. Młodzi ludzie proszą o zgodę na ślub z rodzicami, noszą europejskie stroje na wesele, biorą ślub w kościele, a po odprawieniu tego sakramentu gospodarze i goście urządzają ucztę.

W ten sposób ślub nie odbywa się w różnych plemionach Etiopii. Na przykład w plemieniu Surma młodzi mężczyźni muszą walczyć na patykach dla oblubienicy. Ten rytuał nazywa się "donga". Czasami takie bitwy kończą się bardzo tragicznie.

A oblubienica, aby stać się pożądaną dla pana młodego, powinna przygotować się do małżeństwa na sześć miesięcy. W tym momencie dziewczyna zostaje przebita dolną wargą i wkłada do niej specjalną tarczę z gliny, po usunięciu dwóch dolnych zębów. Stopniowo tarcza jest powiększana, a do czasu ślubu może osiągnąć średnicę 30 cm, co oznacza, że ​​posag tej oblubienicy jest bardzo bogaty, a warga chroni pannę młodą przed złymi duchami. Usuń to jest dozwolone tylko w nocy lub do jedzenia.

Свадебные традиции Эфиопии