In Namibia na wybrzeżu południowego Atlantyku jest małe miasteczko Lüderitz. To uderzająco różni się od wszystkich afrykańskich osad, a nawet bardziej przypomina miasta północnej Europy. Dlatego Lüderitz powinien zostać włączony do jego podróży do Namibii.

Położenie geograficzne Luderica

Jeśli spojrzeć na wybrzeże kraju, widać, że główna część jego wybrzeża zajmuje pustynie. Tylko między parkami narodowymi Namib-Naukluft a Sperrgerbebit to niewielki skalisty teren, na którym znajduje się Lüderitz. Na południu i północy graniczy z tymi rezerwatami, na zachodzie - z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie - z pustynią Namib.

Na wybrzeżu Ludericy są cztery małe wyspy:

 • Pingwiny;
 • Uszczelki;
 • Flamingo;
 • Rekiny.

W pobliżu wybrzeża oceanu w północnej i południowej części miasta znajduje się 12 wysp "guan", nazwanych tak ze względu na ogromną ilość odchodów ptaków morskich.

Wszystkie wyspy położone w pobliżu Luderitz w Namibii są nagie i jałowe. Służą one tylko dla reszty kormoranów i głuptaków. Przedstawicielami ichtiofauny na wybrzeżu są pingwiny, foki i delfiny.

Вид на Людериц

Klimat Luderitz

Pogoda w tej części kraju w dużej mierze zależy od prądów morskich i pustyni Namib. Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją klimatyczną Koppen, Lüderitz charakteryzuje się umiarkowanym klimatem pustynnym z ledwą porą deszczową. Wiatr i niskie temperatury są spowodowane wpływem zimnego prądu południowego Atlantyku.

Średnia roczna temperatura w Luderitz wynosi + 37,5 ° C, a średnie roczne opady wynoszą 17 mm.

Надпись при въезде в Людериц

Historia luderitsa

Oficjalne otwarcie tego skalistego wybrzeża odbyło się w latach 1487-1488 przez portugalskiego nawigatora Bartolomeo Diasa. Początkowo wybrzeże było nazywane Zatoką Wysp (Angra-Dush-Ilheus).

Historia miasta jest ściśle związana z nazwiskiem kupca tytoniowego z Bremy o imieniu Adolph Luderitz. Kupił działkę o powierzchni 45 000 metrów kwadratowych od mieszkańców. i otworzył na nim stanowisko handlowe.

W 1908 r. Znaleziono pierwszy diament w pobliżu miasta. Od tego momentu w Lüderitz zaczęli gromadzić się poszukiwacze złota z całej Namibii i innych krajów. Obecnie wydobycie diamentów jest przerywane.

Разрушенный каменный крест, установленный португальскими моряками

Zabytki i rozrywka Luderitsa

To miasto różni się od innych osad afrykańskich tym, że atmosfera i duch niemieckiej architektury kolonialnej są nadal zachowane. Najważniejsze zabytki tamtej epoki znajdują się na następujących ulicach Lüderitz:

 • Bahnhofstrasse;
 • Bergstrasse;
 • Bismarkstrasse;
 • Ringstrasse.

Tutaj możesz zobaczyć "Diamentowy Pałac" (Görke House) , w którym obecnie mieści się muzeum, a także luterański "kościół na skale" (Felsenkirche), zbudowany w stylu angielskiego gotyku. Wokół Lüderitz znajduje się wiele rezydencji z przytulnymi loftami, wieżami i wykuszami ozdobionymi eleganckimi szczytami. Nawet lokale niemieszkalne mają tutaj przezroczysty dach, który chroni przed nieustającym wiatrem.

Бриллиантовый дворец - Гёрке-Хаус, Людериц

Większość ulic Luderitz nie ma twardej nawierzchni, ale ze względu na rzadkie deszcze nie powoduje to żadnych trudności.

Hotele Luderitz

Ze względu na stały napływ turystów do tego afrykańskiego miasta, pozostały wygodne miejsca pobytu. Najbardziej znany i dobrze wyposażony hotele Lyuderitsa to:

 • Luderitz Nest Hotel;
 • Sea-View Zum Sperrgebiet;
 • Alte loge;
 • Kairos Cottage;
 • Haus Sandrose.

Większość hoteli oferuje zapierający dech w piersiach widok na skaliste wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Niektóre z nich wyposażone są w bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, dostęp do Internetu, prywatny basen i parking. Koszt życia w hotelach Luderitsa waha się od 87-130 USD.

Отель Luderitz Nest

Restauracje Luderitsa

Ze względu na bliskość Oceanu Atlantyckiego, większość lokalnych zakładów serwuje świeże ryby i owoce morza. Istnieją również restauracje specjalizujące się w kuchni wegetariańskiej, europejskiej i międzynarodowej. W Lüderitz można skosztować zarówno tradycyjnych europejskich deserów z kawą i potrawami. narodowa kuchnia namibijska . Aby docenić różnorodność lokalnego menu, musisz zarezerwować stolik w jednej z następujących restauracji:

 • Crayfish Bar & Lounge;
 • Restauracja Penguin;
 • Beczki;
 • Kawiarnia Garden;
 • Kawiarnia Diaz.

Niektóre zakłady znajdują się w Lüderitz, inne na brzegu. Wielu turystów woli wieczorem odwiedzić nadmorskie restauracje, aby podziwiać zachód słońca nad Oceanem Atlantyckim.

Ресторан Crayfish Bar & Lounge

Zakupy w Luderitz

W mieście o populacji 20 tysięcy ludzi nie może obejść się bez dużych sklepów. W Lüderitz nie ma zbyt wielu sklepów, ale mimo to istnieją supermarkety i centra handlowe. Kup produkty, pamiątki Lub inne niezbędne przedmioty mogą być w sklepie PEP, Super Market, Lüderitz Safari & Tours.

Магазин Luderitz Safaris & Tours

Transport Luderitsa

Znajduje się około 10 km od miasta lotnisko który łączy go z innymi miejscowościami kraju, a także z Cape Town . Sieć kolejowa Luderitz służy do komunikacji z miastami Namibia - Seeheim i Keetmanshoop , ale tylko w przypadku ruchu towarowego.

W mieście zaczyna się autostrada B4, która prowadzi daleko w głąb lądu. Przechodzi przez dawne kopalnie diamentów, miasto Aus, a nawet przechodzi przez pustynię.

Трасса B4, соединяющая Людериц с городами Намибии

Jak dostać się do Luderitsa?

Aby zapoznać się z tym cichym miasteczkiem rybackim, musisz udać się na południowo-zachodnie wybrzeże kraju. Luderitz znajduje się ponad 500 km od stolicy Namibii. Z Windhoek tutaj możesz zdobyć ziemię i powietrze transportem . Turyści podróżujący samochodem powinni wziąć B4. Jeśli nie jeździsz do miast Maltahez i Helmeringausen, możesz dotrzeć do celu w mniej niż 8 godzin.

Najszybszym sposobem dotarcia do Luderitz jest linia lotnicza Air Namibia. Wylądował na lotnisku Luderitz. Czas lotu jest krótszy niż 2,5 godziny.

Аэропорт Людерица