Na północnym wschodzie Etiopia to małe miasteczko Dessee (Dessie). Należy do regionu Amhara i jest centrum dzielnicy o tej samej nazwie (voreda). Jest to dość rozwinięta osada, w której znajduje się lotnisko i duże muzeum.

Informacje ogólne

Desse znajduje się na wysokości 2423 m npm i leży w północno-wschodniej części wyżyny etiopskiej. Powierzchnia miasta wynosi 15,08 mkw. km, a liczba mieszkańców zgodnie z najnowszym spisem powszechnym w 2012 r. sięga 279 423 osób.

Na północnym wschodzie Etiopia to małe miasteczko Dessee (Dessie). Należy do regionu Amhara i jest centrum dzielnicy o tej samej nazwie (voreda). Jest to dość rozwinięta osada, w której znajduje się lotnisko i duże muzeum.

Informacje ogólne

Desse znajduje się na wysokości 2423 m npm i leży w północno-wschodniej części wyżyny etiopskiej. Powierzchnia miasta wynosi 15,08 mkw. km, a liczba mieszkańców zgodnie z najnowszym spisem powszechnym w 2012 r. sięga 279 423 osób.

Według składu etnicznego około 90% ogółu ludności aborygeńskiej to Amharas, 4,5% to tygrysy, a reszta pochodzi z różnych grup etnicznych. W mieście wyznajemy islam i etiopskie prawosławie (odnosi się do diecezji Bahr Dar -Desse), a liczba muzułmanów stale maleje. Te spowiedzi pokojowo współistnieją między sobą.

We wsi urodziły się takie znane osobistości jak:

 • Ekuno Amlak jest założycielem dynastii etiopskich cesarzy;
 • Mohammed Al-Amoudi jest znanym szejkiem, który znajduje się na liście "100 najbogatszych ludzi na świecie" Forbesa.
Эфиопское нагорье

Tło historyczne

Tubylcy wierzą, że Desse pojawił się z powodu komety. W 1882 roku zobaczył ją cesarz Johannes the Fourth, który rozbił obóz w tym rejonie. Monarcha uznał takie zjawisko za znak i postanowił założyć tu miasto, nadając mu nazwę Desse, która z amharski jest tłumaczona jako "moja przyjemność".

We włoskim przewodniku, wydanym w XVI wieku, wskazuje osada, która znajduje się na równinie górskiej i otoczona grzbietami (obecna lokalizacja Dessé). Istniał wystarczająco długo i nazywał się Vasal.

W 1930 r. Dasset podbił europejskich okupantów, a w ciągu 5 lat zbombardowano osadę. Ostatecznie został zdobyty w 1936 roku przez Włochów, którzy uczynił go swoim centrum administracyjnym i został wyzwolony w 1941 roku.

Władze miasta nieustannie go rozbudowywały i rozwijały. W rezultacie Dessay stała się jedną z wiodących osiedli, w których powstała europejska infrastruktura:

 • w 1920 r. otwarto tutaj pierwszy urząd pocztowy w Etiopii;
 • w 1954 roku w wiosce zaczęła działać giełda telefoniczna;
 • w 1963 roku miasto zostało całkowicie zelektryfikowane dzięki stacji Kombolche, około 4 000 USD wydano na jego budowę.
Старинные сооружения

Klimat Dessee

Miasto jest zdominowane przez umiarkowanie ciepły klimat ze średnią temperaturą powietrza + 15 ° C. Tam spada dość duża ilość opadów, roczna stawka wynosi około 1202 mm.

Najczęściej pada w sierpniu (293 mm), a najsuchszym miesiącem jest listopad (20 mm). Najcieplejszą temperaturę powietrza obserwuje się w lipcu i wynosi ona + 17,2 ° C. W listopadzie kolumna rtęci utrzymuje + 12,9 ° C

Co zobaczyć w mieście?

W Dess nie ma praktycznie żadnego turysty atrakcje , który przyciągałby podróżnych. W wiosce goście chętnie odwiedzają kościoły islamskie i chrześcijańskie, muzeum miejskie i chatę Deszamazha Josef Birru. Nawet w mieście można zobaczyć rezydencję patriarchy, malownicze domy Aborygenów i różne historyczne budynki.

Православный храм

Gdzie się zatrzymać?

W mieście Dess jest tylko 6 miejsc, w których turyści mogą spędzić noc lub odpocząć. Należą do nich:

 1. Golden Gate Hotel - hotel , gdzie jest taras słoneczny, ogród, grill, bar i kilka restauracji, które serwują jedzenie w systemie "bufet". Bezpłatny transport dostępny.
 2. Dawdo Hotel - goście hotelowi mogą skorzystać z przechowalni, parking, internet. Recepcja czynna jest przez całą dobę.
 3. Melbourne Hotel - tutaj możesz skorzystać z usług pralni, pralni chemicznej i concierge. W instytucji znajduje się centrum biznesowe, sala konferencyjna, różnorodne sklepy i fryzjer.
 4. Segenet Guest House to pensjonat z miejscami dla palących, restauracją, przechowalnią bagażu i punktem internetowym.
 5. Hotel Time to hostel z barem, wspólnym salonem i prywatnym parkingiem.
 6. Pensjonat Elias jest małym pensjonatem, w którym goście mają zapewnione łóżko, śniadanie i Internet.
Отель

Gdzie zjeść?

W Dass prawie nie ma publicznych zakładów żywienia. Możesz jeść w mieście tylko w restauracjach znajdujących się w hotelach lub w kawiarni Palace Cafe. Jest tu gościnna i przyjazna obsługa, a lokale są czyste i przyzwoite. Menu zawiera dość duży wybór potraw przygotowywanych według tradycyjnych receptur. Porcje są duże i smaczne.

Ресторан

Jak dostać się do wioski?

Ze stolicy Etiopii możesz dostać się do miasta Dassay na kilka sposobów:

 • samochodem na autostradzie 2, łącząc Addis Ababa i Asmara;
 • samolotem - lotnisko nazywa się Kombolcha;
 • w autobusie międzymiastowym - przewóz zapewnia spółka akcyjna Selam Bus Line.

Odległość wynosi około 400 km, a podróż trwa od 1 do 8 godzin i zależy od wybranego transportu.