Najwyższy kraj na kontynencie afrykańskim Etiopia . Od północy na południe ciągnie się wyżyny etiopskie z górami Ras Dashen i Talo. Na wschodzie zrywa się, tworząc depresję w Afryce i największą równinę w kraju. Dla stanu śródlądowego obecność rzek jest bardzo ważna. W Etiopii nie brakuje wody. Ze względu na wilgotny klimat równikowy znaczna ilość opadów spada przez cały rok, a główne rzeki w Etiopii są zawsze pełne.

Najwyższy kraj na kontynencie afrykańskim Etiopia . Od północy na południe ciągnie się wyżyny etiopskie z górami Ras Dashen i Talo. Na wschodzie zrywa się, tworząc depresję w Afryce i największą równinę w kraju. Dla stanu śródlądowego obecność rzek jest bardzo ważna. W Etiopii nie brakuje wody. Ze względu na wilgotny klimat równikowy znaczna ilość opadów spada przez cały rok, a główne rzeki w Etiopii są zawsze pełne.

Do źródeł rzeki rajskiej

Etiopia jest jedynym chrześcijańskim krajem na kontynencie afrykańskim. To w tym kraju pojawiły się pierwsze źródła raju Gihon (Nil), prawnukowi biblijnego Noego żyjącego na tych ziemiach, a syn króla Salomona przeniósł tu Arkę Przymierza. Etiopczycy wierzą, że rzeka, która nawadniała Raj, płynęła przez ziemię, na której żyją. Ponieważ rzeka dla mieszkańców Etiopii - nie tylko źródło wody, ale także część wiary.

Szczegółowa lista rzek w Etiopii

Największa liczba rzek w kraju przypada na jej zachodnią część. Inne obszary nie są jednak pozbawione naturalnych zbiorników wodnych:

 1. Awash. Długość wynosi 1200 km. Przekracza regiony Oromii i Afara. Żyzna gleba rzeki służy do uprawy trzciny cukrowej i bawełny. Znajduje się na czele rzeki Awash National Park . Miasta położone nad rzeką to: Tendaho, Asayita, Gouane i Galesmo. Kończąc swoją podróż do Etiopii, rzeka Awash wpada do jeziora Abbe.
 2. Аваш
 3. Ataba. Długość wynosi 28 km. Górska rzeka, położona na północy kraju. Jego źródło pochodzi z Wyżyny Etiopskiej. Przepływa przez wąwozy wysokogórskie z dużą różnicą wysokości.
 4. Атаба
 5. Atbara. Długość wynosi 1120 km. Rzeka biegnie wzdłuż granicy dwóch krajów - Sudanu i Etiopii. Źródło pochodzi z Lake Tana w Etiopii i dalej płynie przez płaskowyż sudański. Zużycie wody na sekundę - 374 metry sześcienne. Dlatego na rzece zbudowano hydroelektrownię i zbiornik do nawadniania i zaopatrzenia w wodę.
 6. Атбара
 7. Baro Dorzecze ma powierzchnię 41.400 metrów kwadratowych. km Rzeka znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy Sudanu Południowego. Źródło pochodzi z Wyżyny Etiopskiej i płynie na zachód w odległości 306 km. Następnie Baro łączy się z rzeką Pibor, która wpływa do Białego Nilu.
 8. Баро
 9. Błękitny Nil lub Abbay. Długość wynosi 1600 km. Krzyżuje Sudan i Etiopię, będąc prawym dopływem Nilu. Rzeka pochodzi z jeziora Tana. W odległości 580 km od ujścia staje się żeglowna. Przepływ wody jest regulowany przez zaporę z elektrownią wodną.
 10. Священная река - Голубой Нил
 11. Dabus Powierzchnia basenu wynosi 21.032 metrów kwadratowych. km Jest to dopływ Błękitnego Nilu, płynący na północ i położony w południowo-zachodniej części kraju.
 12. Дабус
 13. Jubba Długość wynosi 1600 km. Źródło biegnie wzdłuż granicy z Etiopią, płynąc do ujścia rzek Gebele i Daua. Dalej rzeka Jubba płynie na południe, wpadając na Ocean Indyjski.
 14. Джубба
 15. Kesem. Jest głównym dopływem rzeki Awash. Źródło rzeki znajduje się na zachód od Addis Ababa . Chociaż rzeka jest głęboko w porze deszczowej, nie jest żeglowna.
 16. Marab. Rzeka sezonowa, która płynie w Erytrei. Rzeka przechodzi granicę między tym krajem a Etiopią.
 17. Мэрэб
 18. Omo . Długość wynosi 760 km. Rzeka Omo płynie na południu Etiopii. Źródło wynurza się ze środka Wyżyny Etiopskiej, dalej płynie na południe, wpadając do Jeziora Rudolfa. W górach Omo jest wąsko, a bliżej niższego zasięgu rozszerza się. Kanał jest pełen progów, z ostrymi zboczami. Wysokie zużycie wody występuje podczas pory deszczowej. Głównymi dopływami są Gojeb i Gibe.
 19. Омо
 20. Takaze. Długość wynosi 608 km. Duża rzeka granicząca z zachodnim odcinkiem między Erytreą a Etiopią. Kanion przecięty rzeką Takeze jest nie tylko najgłębszym na kontynencie, ale także jednym z największych na świecie o głębokości ponad 2 tysięcy metrów.
 21. Тэкэзэ
 22. Web chabelle Rzeka płynie w Etiopii i Somalii. Źródło pochodzi z Etiopii, przepływającej ponad 1000 km. Dalej rzeka wpada do Oceanu Indyjskiego.
 23. Уэби-Шабелле
 24. Herrère. To jest internetowa chabelle. Rzeka płynie we wschodniej Etiopii i pochodzi z północy. Harer city . Rzeka jest sezonowa.