Ze względu na swoje właściwości jogurt naturalny może śmiało konkurować o tytuł najbardziej przydatnego produktu. Zawarte w nim lactobacilli korzystnie wpływa na funkcję trawienia i funkcjonowania jelit, a także przyczynia się do jego oczyszczenia i normalizacji mikroflory. To pozwala wzmocnić odporność i witalność, a także znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju różnych rodzajów zakażeń. W tym samym czasie jogurt poprawia procesy metaboliczne, co jest bardzo ważne dla tych, którzy obserwują wagę lub aktywnie walczą z jej nadwyżkami.

W sieci handlowej prawie niemożliwe jest znalezienie naturalnego jogurtu. Najczęściej produkt oferowany nabywcy zawiera różne dodatki, barwniki, konserwanty, które nie tylko zmniejszają jego przydatność do minimum, ale często powodują, że jogurt jest niepożądany do spożycia. Szczególnie ryzykowne jest dostarczanie takich produktów małym dzieciom, kobietom ciężarnym lub matkom karmiącym. Ale jest świetne wyjście. Naturalny i niezaprzeczalnie zdrowy jogurt można przygotować w domu. I do tego nie jest konieczne posiadanie specjalnego producenta jogurtów w swoim kulinarnym arsenale. Wystarczy zaopatrzyć się w wysokiej jakości mleko i suchy zakwas, który można znaleźć w każdej szanującej się aptece lub w wyspecjalizowanych departamentach dużych supermarketów. Ponadto część pierwotnie przygotowanego produktu można dalej stosować jako starter dla kolejnych cykli.

Następnie opisujemy szczegółowo przepis na jogurt w domu bez jogurtnitsy i będziesz w stanie zapewnić sobie i swojej rodzinie własnymi rękami przydatny i zdrowy produkt.

Jogurt domowy - przepis bez jogurtnitsy

Składniki:

  • mleko - 2 litry lub zgodnie z instrukcjami dla zakwasu;
  • starter - 1 opakowanie.

Gotowanie

Do produkcji jogurtu można użyć dowolnego mleka. Domowe i pasteryzowane pakowane muszą być wstępnie ugotowane, aby uniknąć rozwoju wraz z korzystnymi patogenami. Mleko ultrapasteryzowane jest już sterylne i dlatego może być stosowane do wyrobu jogurtu bez wstępnej obróbki. W tym samym celu przygotowujemy odpowiednio naczynia, w których przygotujemy produkt. Musi być również ugotowany lub wysterylizowany w jakikolwiek inny sposób dogodny dla ciebie. Drugim niezaprzeczalnym warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku w przygotowaniu domowego jogurtu jest stworzenie optymalnych warunków temperaturowych dla rozwoju bakterii i ich owocnej pracy. Aby to zrobić, mleko musi zostać podgrzane lub schłodzone po zagotowaniu do temperatury od 38 do 40 stopni. W wyższych temperaturach korzystne bakterie umrą, aw niskich temperaturach nie rozwiną się prawidłowo. Po spełnieniu warunków sterylności i temperatury mleka, wlewamy do niego drożdże i dobrze je mieszamy. Następnie owinąć pojemnik przykryty pokrywką czymś bardzo ciepłym i mieć około ośmiu godzin na ciepło, na przykład w pobliżu baterii lub pieca. Możesz trochę rozgrzać piekarnik, a następnie wyłączyć i umieścić w nim obrabiany przedmiot. Z reguły część starterów, które można kupić, przeznaczona jest na dwa litry mleka, ale lepiej jest zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ich przygotowania na opakowaniu.

Jak zrobić jogurt bez jogurtu i suchego zakwasu w rondlu?

Składniki:

  • mleko - 2 litry lub zgodnie z instrukcjami dla zakwasu;
  • przepis na jogurt domowej roboty bez jogurtówki
  • starter - 1 opakowanie.

Gotowanie

Możesz przygotować tylko domowy jogurt bez ekspresu jogurtowego przy użyciu suchego zakwasu. Ale w przypadku kolejnych cykli można się bez niego obejść. Aby to zrobić, pozostaw trzecią część gotowego jogurtu i użyj go jako bazy startowej do dalszego przygotowania. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego kwaszenia, przygotowujemy sterylne mleko, doprowadzamy je do wymaganej temperatury i łączymy z porcją jogurtu. Dla dwóch litrów mleka w tym przypadku konieczne jest wzięcie 750 ml.