Ocet winny jest wynikiem fermentacji wina i od czasów antycznych przez sukces stosowane w kuchni, kosmetologii, a także do celów leczniczych. Był używany jako środek przeciwzapalny, środek konserwujący, a wraz z nim dezynfekowana woda. Ocet winny - wynik fermentacji win czerwonych w dębowych beczkach. Ocet z białego wina składa się z białych wytrawnych win, które fermentują w stalowych beczkach. Z beczki, w której fermentuje ocet, zależy jej smak. Ocet winny z obu rodzajów jest z powodzeniem stosowany w kuchni. Z niej przygotowują różne sosy do sałatek, sosów i marynat.

Dosyć skuteczne jest użycie octu do odchudzania. W tym celu należy wypić pół godziny przed posiłkiem przed każdym posiłkiem, rozpuszczając jedną łyżkę stołową octu w szklance zimnej czystej wody. Mimo to ocet winny może być jedynie pomocą w redukcji masy ciała. Bez specjalnej diety niskokalorycznej trudno oczekiwać sukcesu.

Korzyści i szkoda z octu winnego

Skład octu winnego zawiera substancje odżywcze i przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, obniżać poziom cholesterolu, spowalniać proces starzenia się organizmu. Wzmacniają również odporność i działają odmładzająco na skórę. Ponieważ ocet winny jest wytwarzany z winogron, zawiera prawie wszystkie witaminy z tych jagód. Winogrona mogą poprawić czynność płuc, oczyścić tętnice i zmniejszyć prawdopodobieństwo choroby niedokrwiennej serca.

Ale nie zapominaj, że ocet winny jest kwasem, który ma przeciwwskazania i może negatywnie wpływać na szkliwo zębów i pracę żołądka. W przypadku zwiększonej kwasowości, problemów z wątrobą i żołądkiem, nadciśnieniem i kamicą żółciową, należy skonsultować się z lekarzem. W czasie ciąży i laktacji, a także chorób wrzodowych, stosowanie octu winnego jest ściśle przeciwwskazane.