Każda osoba, która angażuje się w aktywność fizyczną doskonale wie, co to jest ból mięśni. W tym samym czasie nie ma znaczenia, jaki rodzaj sportu jest zaangażowany w jakąś osobę, a które mięśnie są najbardziej obciążone przez obciążenie. Z reguły większość ludzi postrzega to pozytywnie, wierząc, że jeśli mięśnie bolą po treningu - to dobrze. W rzeczywistości nie zapominaj, że jakikolwiek ból jest sygnałem ciała, a to oznacza, że ​​niektóre tkanki są narażone na nadmierną ekspozycję. Przede wszystkim sugerujemy, aby zrozumieć, co jest przyczyną bólu mięśni i z powodu tego, co powstaje.


Co zrobić z bólem mięśni po wysiłku?

Jedną z przyczyn bólu mięśni jest nadmiar kwasu mlekowego. Jeśli uprawiasz sport, na pewno poczułeś pieczenie podczas ćwiczenia, które jest wzmocnione liczbą zakończonych podejść. Ciało kompensuje brak energii z powodu kwasu mlekowego, który gromadzi się podczas treningu w tych mięśniach, które są narażone na najcięższy stres. Nie zapominaj, że to dobrze, gdy mięśnie bolą po treningu, ale stały fizyczny ból to stres, a w rezultacie może nawet stać się odpychającym czynnikiem do pracy w hali. W żadnym wypadku sport nie powinien powodować cierpienia. Dlatego ważne jest, aby nie przekroczyć granicy bólu.

Czasami ból mięśni pojawia się kilka dni po obciążeniu. Nowo przybyli są najbardziej podatni na to zjawisko. Chodzi o to, że ciało nie przystosowuje się natychmiast do nowych odczuć i stresu. U doświadczonych sportowców taki ból może wystąpić po nowym zestawie ćwiczeń lub z nadmiernym wzrostem obciążenia i czasu trwania sesje szkoleniowe . Ten ból wyjaśniono następująco. Występują mikropęknięcia poszczególnych włókien mięśniowych, którymi z reguły ciało radzi sobie samodzielnie. Ale aby nie skrzywdzić siebie, lepiej nie wykonywać jednego programu ćwiczeń dłużej niż dwa miesiące. W tym czasie ciało dostosowuje się i przyzwyczaja się do obciążenia, a skuteczność zmniejsza się.

Ważne jest również, aby nie wywierać nadmiernego nacisku na organizm: poważne obrażenia mogą wynikać z przetrenowania. Objawem jest niezrozumiały ból, który pojawia się bez powodu kilka godzin po intensywnym treningu. Ten ból również mija nieoczekiwanie, jak się zaczął. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, lepiej zmniejszyć obciążenie i lepiej jest poświęcić trochę czasu na odzyskanie.

Jak złagodzić ból mięśni po treningu?

ból obegchitowy w mięśniach po treningu

Po poradzeniu sobie z przyczynami rozwoju bólu mięśniowego radzimy poradzić sobie z tym, co robić, gdy mięśnie bolą po treningu. Poniższe wskazówki pomogą zmiażdżyć ból i poprawić ciało.

  1. Złagodzenie bólu mięśni po ćwiczeniach pomoże obfitemu piciu. To pobudza nerki i przyspiesza metabolizm. Połączenie zimnego prysznica i ciepłej kąpieli wzmocni przepływ krwi i pomoże ciału usunąć kwas mlekowy.
  2. Kwas askorbinowy, witamina A lub E pomoże ciału odzyskać. Rodzynki, winogrona, kapusta to dobre opcje na przekąski podczas lub po treningu. Zapalenie w mięśniach pomoże usunąć orzech, malinę, porzeczkę, lipę, ziele dziurawca, lukrecję lub rumianek.
  3. Masaż lub pływanie również pomaga przywrócić mięśnie. I oczywiście zdrowy, silny sen jest głównym czynnikiem zdrowego ciała.