Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych pojawiają się mikrourazy tkanki mięśniowej i łącznej, co prowadzi do pojawienia się bólu. Są nieprzyjemne uczucia w 12-24 godzin po sesji. Mięśnie mogą zachorować także drugiego dnia po treningu, co nazywa się opóźnionym bólem mięśni. Zasadniczo ból może wystąpić u wszystkich sportowców, niezależnie od poziomu treningu. Zjawisko to jest całkiem normalne i jest po prostu uważane za konsekwencję adaptacji do obciążenia.

Jak pozbyć się bólu mięśni po treningu?

Istnieje kilka zaleceń, które pozwalają zmniejszyć lub nawet pozbyć się bólu. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że każda osoba ma indywidualny organizm i dla niektórych osób przedstawione metody będą skuteczne, ale dla innych nie. Wskazówki jak zmniejszyć ból mięśni po wysiłku:

  1. Ogromne znaczenie ma właściwe odżywianie , który jest ważny dla przywracania włókien mięśniowych. Po treningu mięśnie potrzebują białek, które dostarczają ważnych aminokwasów biorących udział w gojeniu włókien. Ogromne znaczenie mają węglowodany, które wypełniają mięśnie glikogenem.
  2. Osoba, która nie uprawia sportu, powinna utrzymywać równowagę wodną ciała, a dla tych, którzy regularnie uprawiają sport, jest to ważny element sukcesu. Chodzi o to, że odwodnienie prowadzi do zmęczenia mięśni, a ból objawi się silniej. Ponadto płyn pomaga wyeliminować toksyny i przyspiesza proces odzyskiwania.
  3. Skutecznym sposobem na odzyskanie sił po treningu jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych o niskiej intensywności. Ta opcja jest odpowiednia, nawet jeśli ból w ciele już się pojawił. Dzięki prostym ćwiczeniom można nasycić mięśnie tlenem, co pozwoli im szybciej się regenerować. Cardio pomaga pozbyć się bólu w dolnej części ciała, a zajęcia takie jak joga są bardziej ukierunkowane na górną część ciała.
  4. Aby zapobiec pojawieniu się bólu, konieczne jest przeprowadzenie rozgrzewki przed treningiem, aby przygotować i rozgrzać mięśnie, a na koniec - zaczep, aby przywrócić ciało do normalnego trybu. Ćwiczenia rozciągające są idealnym sposobem na uniknięcie bólu już następnego dnia.
  5. Szybkie odzyskanie mięśni po treningu jest spowodowane działaniem chłodu, najlepiej go stosować kompresować . Dzięki temu można usunąć stan zapalny, pozbyć się bólu i dyskomfortu. Najlepiej jest stosować przeziębienie w ciągu kilku godzin po ciężkim treningu. Zastosuj kompres zalecany jest co 4-6 godzin i utrzymuj go przez 20 minut.
  6. Dobry efekt zapewnia ciepło, ponieważ sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych i usuwaniu skurczów. Możesz wziąć gorącą kąpiel, użyć podkładki grzewczej lub kremu. Procedura powinna trwać około 20 minut i można ją powtarzać do trzech razy dziennie.
  7. Jeśli Twoje mięśnie bolą po treningu, możesz przełączać się między zimnem a ciepłem. To usunie stan zapalny i zwiększy krążenie jak zmniejszyć ból mięśni po wysiłku krew, jak mówią 2w1. Najczęściej sportowcy preferują kontrastującą duszę.
  8. Dobrze sprawdził się w rozwiązaniu tego problemu - masaż. Dzięki niemu możesz pozbyć się spazmów i bólu. Nawet przy pomocy lekkich ruchów, można poprawić krążenie krwi i elastyczność, a także zmniejszyć napięcie i sztywność.
  9. Jeśli ból jest bardzo silny, można stosować leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (diklofenak, Ibuprofen, Olfen itp.). Pomogą zmniejszyć wrażliwość. Istnieją również maści i żele łagodzące ból mięśni (Voltaren, Diklak, Dolobene, Fastum-gel, Object-T, Chondroxide i rozgrzewające Apisatron, Kpsikam, Nikoflex, itp.). Ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją przed użyciem.