Beta-karoten jest substancją wytwarzaną przez specjalne bakterie, dzięki czemu sól uzyskuje różowy odcień. Po spożyciu ten związek chemiczny rozkłada się na kilka składników, z których jeden jest witamina a . Ze względu na minerały i mikroelementy wchodzące w skład soli krymskiej, uważa się je za uzdrawiające, zdolne do łagodzenia wielu dolegliwości.

Korzyści i szkodliwość różowej soli

Różowa sól jest naturalnym minerałem, szeroko stosowanym w przemyśle spożywczym i medycynie alternatywnej. Jego efektem terapeutycznym jest wzmocnienie ciała, zwiększenie jego funkcji ochronnych. Kąpiele z różową solą przyczyniają się do usuwania toksycznych substancji z organizmu: żużel, toksyny.

Różowa sól ma korzystne właściwości. Stosowany zewnętrznie leczy skórę, pomaga leczyć krostkową i różnego rodzaju formacje zapalne, łagodzi nadmierne napięcie i stres. Ten naturalny minerał jest ceniony przez wiele kobiet jako kosmetyk: jego zastosowanie jako peelingu w połączeniu z balsamem pozwala odmłodzić skórę, oczyścić jej pory, przywrócić blask i zdrowy koloryt.

Inhalacje, które są oparte na różowej soli, pomagają skutecznie radzić sobie z ostrymi infekcjami dróg oddechowych, łagodzą obrzęk gardła na przeziębienia. Aby szybko pozbyć się zatkanego nosa, należy dodać jedną łyżkę soli krymskiej do niewielkiej ilości wrzącej wody, a następnie wdychać opary.

Ponadto do gotowania używana jest różowa sól z Krymu (wydobywana w pobliżu Evpatorii nad jeziorem Sasyk-Sivash). Wielu szefów kuchni docenia bogaty w pierwiastki śladowe i jako dodatek, który ma lekki, dyskretny morski smak. Różowa sól zawiera dużą ilość jodu, więc powinna być spożywana dla osób z problemami tarczycy.

Jednak nadmierne spożycie tego różowego minerału może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Beta-karoten, który przekształca się w retinol w organizmie, może spowodować przedawkowanie tego składnika, co może powodować poważne problemy:

  • ból brzucha;
  • obfite wypadanie włosów;
  • ból w stawach;
  • wzdęcia i biegunka.

Istnieją przeciwwskazania. Różową sól należy odrzucić dla kobiet w ciąży, osób z problemami z krwią i cierpiących. gruźlica .

Zastosowanie różowej soli himalajskiej

Sól himalajska to inny rodzaj różowego minerału. Jest wydobywany w górach Pakistanu. Himalajska różowa sól cieszy różowy zasiłek soli i szkoda popyt masowy ze względu na jego cenny skład, zawierający wszystkie ważne mikroelementy niezbędne do pełnego funkcjonowania organizmu.

Zewnętrzne zastosowanie i wewnętrzne wykorzystanie soli himalajskiej przyczynia się do następujących procesów:

  • usuwanie szkodliwych substancji, co prowadzi do zmniejszenia nadwagi;
  • eliminacja obrzęków, oczyszczanie skóry i jej regeneracja;
  • eliminacja problemów jelitowych;
  • poprawa krążenia krwi.