Święte cechy pachnących zielonych zniknęły dziś w tle, ale korzystne właściwości rozmarynu, wręcz przeciwnie, zyskały jeszcze większe uznanie. Na wolności roślina ta znajduje się we Francji, Włoszech i Hiszpanii. A w niektórych krajach rozmaryn uprawia się celowo.

Co jest przydatne rozmarynu?

Rozmaryn jest przydatny w leczeniu wyczerpania nerwowego i fizycznego, normalizacji przewodu pokarmowego, poprawy odporności i niedociśnienia. Zaleca się również użycie rozmarynu do utwardzenia zapalenie pęcherzyka żółciowego .

Rozmaryn jest doskonałym przeciwskurczem, który pomaga w przypadku skurczów dróg żółciowych, dróg moczowych i naczyń obwodowych. Roślina ta jest bardzo przydatna w przypadku zaburzeń krążenia mózgowego.

Napar z rozmarynu i lawendy to doskonały sposób na przywrócenie wzroku i pamięci. Rosemary ma działanie tonizujące, antyseptyczne, gojące, przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne.

Rosemary jest szeroko stosowana i zewnętrznie z cel leczenie wrzodów, egzemy i innych chorób skóry. Olejek eteryczny z rozmarynu jest stosowany jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy w walce z zakrzepowym zapaleniem żył, zapaleniem nerwów i reumatyzmem.

Korzystne właściwości rozmarynu i gotowania są znane. Może być stosowany zarówno w postaci świeżej, jak i wysuszonej, dodając sałatki, dania z grzybów, ryb i mięsa, zupy warzywne, różne przetwory i marynaty.

Przeciwwskazania do stosowania rozmarynu

Rosemary, korzystne właściwości i przeciwwskazania, które dziś są przedmiotem zainteresowania wielu osób, nie są zalecane do stosowania w czasie ciąży, nadciśnienia, reakcji alergicznych i indywidualnej nietolerancji produktu. Ponadto nie należy uwzględniać tej przyprawy w diecie dla dzieci poniżej 6 lat.