Żyto to roślina jednoroczna z rodziny zbóż. Jest odporny na ciepło i może rosnąć nawet na piaszczystych glebach lekkich. Żyto jest mielone na mąkę, wytwarza się trochę słodyczy, piwo, pieczywo wypiekane, wytwarza się ekstrakt słodowy, który jest niezbędny do produkcji kwasu chlebowego. Ta roślina jest uporządkowaniem ziemi. Pozwala pozbyć się szkodników i chwastów.

Kompozycja żyta

Żyto zawiera dużą ilość węglowodanów, białek, wody, tłuszczów, popiołów i błonnika pokarmowego. Jest bogaty w minerały, takie jak potas, wapń, sód, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź, selen i mangan. Ta roślina zbożowa zawiera witaminy A, B, C, K i E. Ten produkt jest dość bogaty w kalorie. 100 gramów żyta zawiera 338 kcal.

Żyto i jego korzystne właściwości

Żyto jest zawarte w wielu recepturach tradycyjnej medycyny. W przewlekłym zaparciu stosuje się go jako łagodny środek przeczyszczający. Odwar zrobiony z otrębów żytnich jest przeciwnie środkiem utrwalającym. Taki wywar ma działanie zmiękczające i wykrztuśne, dlatego jest stosowany w przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Można go pić z miażdżycą, cukrzycą, nadciśnieniem, niedokrwistością, z zaburzeniami tarczycy i gruźlicą płuc.

Napój żytni poprawia metabolizm i trawienie, wzmacnia naczynia krwionośne i przywraca mikroflorę jelitową Korzyści żyta są bardzo wielostronne. Okłady wykonane z ciasta żytniego mogą być przydatne w przypadku zmian skórnych z owrzodzeniami. Można nałożyć na nią okruchy chleba żytniego nasączone wodą furuncles i carbuncles. Żyto ma tę korzyść i zapalenie korzonków nerwowych. Kompres z ciasta żytniego należy nakładać na bolące miejsce.

Żyto może przynieść nie tylko korzyści, ale także szkody. Nie można go stosować w przypadku zaostrzeń wrzodów żołądka i jelit, a także zapalenia żołądka.