Rodzima kraina tilapii uważana jest za obszary Azji Mniejszej, skąd rozprzestrzeniła się na duże terytoria nie tylko w Azji, ale także w Afryce. Wielu kulinarnych specjalistów lubi mięso tej ryby, ponieważ w filecie nie ma prawie żadnych niebezpiecznych i nieprzyjemnych małych kości. Pozwala to na ugotowanie go na wiele sposobów: piec, smażyć lub gotować. Niewątpliwa zaleta ryb tilapia jest brak wyraźnego smaku i zapachu ryb. Neutralny smak mięsa tej ryby może być doskonale zacieniony przez różne sosy.

Korzyści z tilapii

Tilapia jest znana nie tylko ze względu na walory gastronomiczne, ale także ze względu na jej zdrowotne właściwości. Mięso tej ryby zawiera dużą ilość białka, zbilansowanego w składzie aminokwasowym i jest łatwo trawione przez ludzkie ciało. Ponadto tilapia jest bogata w fosfor, żelazo, magnez, sód, wapń, potas i witaminy, dlatego jest szczególnie przydatna dla osób potrzebujących tych witalnych substancji. Należą do nich osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Tilapia kaloryczna

Na 100 gramów tilapi jest 96 kalorii i składają się one z białka, którego ilość wynosi prawie 21 gramów, a tłuszcze około 1,7 grama. W tej rybie nie ma żadnych węglowodanów. Osoby stosujące specjalne diety powinny wiedzieć, że tilapia zawiera około 50 mg cholesterolu i 0,77 gramów nasyconych kwasów tłuszczowych. Tilapia smażona kalorycznie ma 127 kcal.

Tilapia szkodzi ciału

Jeśli chodzi o krzywdę tej tropikalnej ryby, nie ma zgody. Na przykład amerykańscy naukowcy uważają tilapię za szkodliwą i użyteczną tilapia kalorii kwasy tłuszczowe omega-3 zawiera bardzo niewiele, potencjalnie niebezpiecznych kwasów tłuszczowych omega-6. Ten stosunek kwasów tłuszczowych jest przeciwwskazany dla osób cierpiących na alergie, artretyzm i astmę, a także osoby z chorobami serca. Ryba ta jest uważana za szkodliwą z powodu jej nieczystości. Tilapia jest wszystkożerna, zjada wszystko, od małych owadów i roślin po padlinę, rozłożone resztki innych ryb. Być może nie odrzuca odpadów domowych, które w rzekach, w których żyje, mogą spaść. Można powiedzieć, że szkoda i korzyść z tilapii zależy od tego, gdzie żyła, zanim trafi ona na stół.