Szczęście to być może nigdy nie osiągalny niebieski sen, do którego dąży każdy z nas z inną gorliwością. Dlaczego nieosiągalne? Tak, po prostu dlatego, że wszystko wokół nie może być idealne w migiem. A najbardziej nieprzyjemną rzeczą na drodze do tego "niebieskiego błękitu" jest to, że w chwilach, gdy wszystko wydaje się być w jak najlepszy sposób, pojawia się w naszych oczach jakaś brudna rzecz. Więc nasze szczęście rozbite na miliony fragmentów.

W takich czasach potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek specjalnych stymulantów, takich jak na przykład serotonina.

Czym jest serotonina?

W "ludziach" serotonina nazywana jest hormonem szczęścia, chociaż jest to tylko połowa prawdy. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, nośnikiem impulsów nerwowych, rodzajem środków komunikacji między komórkami nerwowymi. Po ustabilizowaniu metabolizmu serotoniny odczuwamy radość, szczęście, zainteresowanie życiem, gdy dochodzi do niepowodzenia w jego wymianie - zaczynają się nie tylko dni depresyjne, ale także choroby takie jak schizofrenia, skaza, migrena, alergie.

Serotoniny nie ma w produktach, jest syntetyzowany w naszym ciele. Jednak w produktach występuje prekursor serotoniny - tryptofanu. Właśnie tego potrzebujemy do prawidłowego metabolizmu serotoniny.

Funkcje

Oprócz "zwiększania" szczęścia, serotonina ma również działanie zwężające naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, reguluje filtrację nerkową i wątrobową. Również stabilna temperatura ciała i oddychanie zależą od prawidłowego metabolizmu serotoniny, a większość tej substancji znajduje się w mózgu. I nie jest to zaskakujące, ponieważ to mózg jest skupiskiem komórek nerwowych, których nie można "wyjaśnić" bez serotoniny.

Połączenie dobrych myśli i serotoniny

Każdy z nas jest zainteresowany tym, jak podnieść poziom serotoniny, a tym samym, jak podnieść nastrój, dobre samopoczucie, poczucie własnej wartości i zadowolenie z życia. Pierwszą rzeczą, która nam pomoże, jest pozytywne myślenie.

Serotonina jest substancją, która po raz pierwszy wchodzi w kontakt z myślami. Najpierw powstaje myśl, potem serotonina ją postrzega i przenosi ją do komórek nerwowych, które reagują na myśl i kierują nasze działania ku realizacji poczęcia.

Jest to fakt, a nie fikcja: dobre myśli przyczyniają się do normalizacji metabolizmu serotoniny, a złe myśli go naruszają. W rezultacie może wystąpić nawet schizofrenia - choroba, w której mózg nie ma wszystkich niezbędnych substancji, ale nie ma połączenia, "komunikacji" między komórkami. Występuje zakłócona i niespójna praca.

Produkty |

Oczywiście wszyscy wiemy o produktach, które poprawiają nastrój. Przede wszystkim zawierają słodycze, ale nie działają kosztem zwiększania serotoniny, ale z powodu uwolnienia cukru do krwi nie jest to najbardziej użyteczna reakcja.

O wiele bardziej przydatne jest spożywanie pokarmów bogatych w serotoninę.

Przede wszystkim jest to czekolada, a ponadto czarny (i im wyższa zawartość kakao, tym lepiej). Inny podobny produkt zawierający serotoninę to kawa . A dla efektu nie trzeba go pić z cukrem.

Sławnym owocem szczęścia jest banan. Wszyscy bez wyjątku poczuli przypływ radości po zjedzeniu banana. Inne egzotyczne owoce powodują wytwarzanie serotoniny, nawet bez konsumpcji, z jednego zapachu - owoców cytrusowych, fig, daktyli, ananasów.

Jeśli przejdziesz do bardziej znanej żywności, możesz również wspomnieć fasola , proso, gryka, pomidory. Nie zawierają w tym tryptofanu gdzie zawarta jest serotonina objętości, ale nasycone witaminami z grupy B - i dla normalnego metabolizmu serotoniny każdy pierwiastek śladowy jest ważny.

Sport

Udowodniono, że źródłem serotoniny może być nie tylko żywność, ale także sport. Aktywny ruch, spacery na świeżym powietrzu, taniec i pływanie - po tym wszystkim zawsze czujemy przypływ witalności i radości, co oznacza, że ​​serotonina działa "poprawnie".

Łatwo jest dojść do wniosku, że prowadzenie zdrowego trybu życia samo w sobie oznacza faworyzowanie metabolizmu serotoniny.