Zefir to nieco zapomniany przysmak, mniej kaloryczny i słodszy niż bardziej popularne "krewne" pianki i marmolady. Skład owoców słodyczy według GOST obejmuje tylko naturalne składniki, które określają przydatność produktu.

Co składa się z pastila - kompozycji delikatności

Pastila - przysmak powszechny na świecie, którego przepisy nieco się różnią. Jednak w przedrewolucyjnej Rosji pastila była przygotowywana w specjalny sposób - na podstawie jabłek Antonowa, które nie były powszechne w Europie Zachodniej. To z powodu kwaśnego smaku tego głównego składnika, który rosyjski ptasie mleczko , zwłaszcza Kolomna, uważany był za prawdziwy przysmak.

Ponieważ przecier jabłkowy zawiera wystarczającą ilość naturalnych substancji żelujących - pektyn, klasyczny przepis nie zawierał żelatyny i agaru, a do słodyczy dodano trochę miodu. Przecier jabłkowy mocno sprowadzono do zagęszczania, zmieszano z miodem, zwinięto w cienką warstwę na płótnie i rozciągnięto, aby wyschły nad piecem. Gotowy cukierek pocięto na małe plasterki i przechowywano w szczelnym pojemniku, aby nie wyschły. Czasami kilka warstw trociny łączono i suszono po raz drugi.

Nieco później przyszedł przepis na pastilę z dodatkiem białka. Deser w tym przypadku uzyskano powietrze, jak marshmallow. Cukiernicy eksperymentowali również z bazami jagodowymi i owocowymi, dowiadując się, że dobrą pastilę uzyskuje się z puree z żurawiny, jarzębiny, maliny i porzeczki. Jednak przez większość czasu jedynie warstwy smakowe między warstwami jabłek wytwarzano z takich past.

Obecnie, w produkcji przemysłowej według GOST, pastylki są przygotowywane z dodatkiem żelatyny, agar-agaru, pektyny, mąki, melasy lub cukru. Niektórzy producenci dodają do swoich produktów barwniki i smaki, co jest dozwolone warunkami technicznymi, ale mało przydatne.

Wartość odżywcza Pastila

Kalorie past z najczęstszej kompozycji z dodatkiem białek - 324 kcal. Jest to produkt bogaty w węglowodany (99% węglowodanów), zawartość białka jest nieznaczna (do 1%) i nie zawiera tłuszczu. Część składowych węglowodanów w pastylkach jest reprezentowana przez włókna roślinne, które są niezbędne do jakościowego oczyszczenia organizmu z substancji szkodliwych, które gromadzą się w jelicie. "Lekkie" węglowodany zawarte w cukierkach, dają osobie siłę, energię i wspaniały pozytywny nastrój.

Skład witaminowo-mineralny pastylki obejmuje witaminy C, PP i B2, a także żelazo, potas, fosfor, sód, magnez, wapń To gwarantuje użyteczność produktu dla ciała. Witaminy są ważne dla funkcjonowania układu nerwowego, zdrowia oczu i doskonałej odporności. Brak witaminy B2 może prowadzić do niedotlenienia komórek ciała i negatywnie wpływać na aktywność umysłową i fizyczną. Mineralne składniki zawarte w paście, uczestniczą we krwi, wzmacniają tkankę kostną, leczą układ sercowo-naczyniowy.

Jak wybrać przydatne cukierki owocowe?

Klasyczna kompozycja past gwarantuje gwarancje użytecznej i absolutnie naturalnej delikatności. Może wyrządzić szkodę tylko w przypadku nietolerancji komponentów lub nadmiernego użytkowania. Skład pasty według gościa Jednak zakup klasycznego przysmaku składającego się z minimum składników (owoców i miodu) jest prawie niemożliwy. Wybierając deser w sklepie należy unikać produktów o szkodliwych składnikach - barwników, aromatów, konserwantów.

Wysokiej jakości cukierki owocowe muszą być suche, matowe, bez obcych płytek i pęknięć. Kolor pastila nie powinien uderzać w jego jasność - najlepiej jest preferować produkt o naturalnym kolorze. Smak dobrej pastylki nie jest mdły, ale lekko kwaśny, bez syntetycznych smaków "owocowych".