Pewnego razu srebrną wodę uznano za uzdrawiającą, a ludzie sądzili, że jest w stanie pozbyć się wielu chorób. Jednak dzisiaj eksperci nie nazywają już takiej wody jednoznacznie użyteczną. Nawet fakt, że srebro jest metalem ciężkim, jest alarmujący, a wszystkie metale tego typu, dostające się do organizmu w nadmiarze, wywołują efekty toksyczne.

Srebro to świetny antybiotyk

Naukowcy odkryli, że srebrna woda naprawdę potrafi zniszczyć wiele patogenów. Można go nazwać uniwersalnym antybiotykiem, ponieważ bakterie zachowują wrażliwość na jony srebra, ale dzięki tradycyjnym lekom przeciwbakteryjnym drobnoustroje rozwijają się w miarę upływu czasu.

Udowodniono, że srebrna woda powoduje silniejsze działanie bakteriobójcze w porównaniu z chlorkiem rtęci, wybielaczem i kwasem karbolowym. Ponadto jony srebra mają szersze spektrum działania niż znane antybiotyki, to znaczy niszczą znacznie więcej patogenów. Tak więc użycie srebrnej wody dla naszych przodków było rzeczywiście bardzo duże, ponieważ wiele stuleci temu nie było dużego arsenału leków, system oczyszczania wody nie został opracowany, a ci, którzy zmarli z powodu poważnych chorób zakaźnych, nie mogli być właściwie pochowani.

Korzyści i szkoda srebrnej wody

Istnieją jednak negatywne konsekwencje srebrny w wodzie korzyści z tego powodu stają się wątpliwe. Oczywiście jony srebra są obecne w naszym ciele, a według obliczeń specjalistów, niezbędna ilość tego pierwiastka jest uzyskiwana od osoby z pokarmem. Muszę powiedzieć, że wpływ srebra na nasze ciało nie został jeszcze w pełni zbadany. Do tej pory stan spowodowany niedoborem tego pierwiastka nie został opisany w literaturze, czyli lekarze nie uważają braku srebra za poważny problem. Chociaż istnieje opinia, że ​​w normalnym stężeniu jony srebra zapewniają szybki metabolizm, a jeśli brak metabolizm pogarszać się.

Regularne spożywanie dużych dawek srebra prowadzi do jego akumulacji, ponieważ, podobnie jak wszystkie metale ciężkie, srebro usuwa się raczej powoli. Warunek ten nazywa się Argyria lub Argyria. Jego znakami są:

  • pigmentacja skóry i błon śluzowych - pojawienie się szarawego lub niebieskawego zabarwienia;
  • kał zyskuje również charakterystyczny srebrny połysk; srebrne zużycie wody
  • czasami pacjenci zauważają spadek wydajności, osłabienie.

Na tej podstawie można stwierdzić, że srebrna woda może być użyteczna jako środek przeciwbakteryjny. Dziś prawie nie trzeba jej używać, ponieważ opracowano specjalne leki zwalczające choroby zakaźne, a ich wpływ na organizm został zbadany całkiem dobrze, ponieważ można je uważać za bezpieczniejsze w porównaniu ze srebrną wodą. Korzyści takiej wody dla danej osoby są kwestionowane, więc lepiej nie eksperymentować ze swoim zdrowiem i nie używać jej w środku. Ale do użytku zewnętrznego (mycie ran, nawadnianie gardła i jamy ustnej, wytwarzanie balsamów) woda zjonizowana srebrem może być stosowana zgodnie z zaleceniem lekarza.