Wszyscy wiedzą o korzyściach płynących z mleka i chętnie wykorzystują ten produkt do jedzenia. Jednak niektórzy ludzie uważają, że napój sklepowy nie jest tak wartościowy jak ten, który jest brany pod uwagę, jak mówią, spod krowy. Zwolennicy zdrowego odżywiania są przekonani, że świeże mleko może być nieszkodliwe, a jedynie korzyści. Ale eksperci nie są tak kategoryczni w swoich ocenach i ostrzegają, że ten naturalny produkt nie zawsze jest i nie każdy jest w tym dobry.

Jaka jest korzyść ze świeżego mleka?

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, czy świeże mleko jest przydatne. Dodają tylko, że należy spożywać produkt o wysokiej jakości, otrzymany od zaufanego producenta. W tym mleku będzie obecne wszystko witaminy i cenne substancje czynne, o których wiadomo, że są częściowo zniszczone podczas pasteryzacji. W tym samym czasie nie będzie żadnych bakterii powodujących chorobę, antybiotyków itp. W związku z tym można argumentować, że korzyści i szkody świeżego mleka określa jego skład. Produkt wysokiej jakości jest raczej tłusty - około 70 kcal na sto gramów. Przedstawia ponad 30 rodzajów biologicznie aktywnych substancji, w tym witamin, laktozy i różnych pierwiastków śladowych, przede wszystkim wapnia i magnezu, kwasów organicznych, enzymów, immunomodulatorów i tym podobnych. Ale nawet w nieprzetworzonym całym produkcie, który pozostawał nietknięty przez kilka godzin po dojeniu, niektóre z użytecznych elementów zostały zniszczone. Dlatego świeże mleko i znacznie bardziej cenione.

Dlaczego nie pić świeżego mleka?

Zbyteczne jest również poznanie, jak niebezpieczne jest świeże mleko. Po pierwsze, bakterie i mikroorganizmy są koniecznie w nim obecne, które są dalekie od zawsze użytecznych, a częściej, wręcz przeciwnie, są one czynnikami sprawczymi takich chorób, jak: salmonelloza , bruceloza, robaczyca itp. Po drugie, sama krowa, która dawała mleko, może nie być całkowicie zdrowa, można ją leczyć za pomocą niebezpiecznych leków lub hormonów. Wszystkie te substancje znajdą się w świeżym mleku, co oczywiście nie będzie już przydatne.