Nieprawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego - częstym problemem we współczesnym świecie. Konieczne jest poradzenie sobie z eliminacją objawów na czas, aby uniknąć poważnych konsekwencji. I nie pomogą w tym leki, ale inulina - prebiotyk, który pomaga rozmnażać korzystne bakterie i oczyszczać organizm z toksyn.

Czym jest inulina?

Inulina jest polimerem D-fruktozy, naturalnego węglowodanu pochodzącego z roślin. Materia organiczna należy do grupy polisacharydów, które są głównymi źródłami energii w żywności. Produkt jest sprzedawany w aptece, jest częścią suplementów diety, ale wiele osób nie reprezentuje tego, o czym mówią, i zadaje sobie pytanie: inulina, co to jest? Od pewnego czasu słyszymy wiele o tej substancji. Węglowodany odkryto pod koniec XX wieku, a odkąd inulina z lat 90. była aktywnie dyskutowana i powstały z niej legendy. Niektórzy twierdzą, że udało im się wyleczyć wiele chorób.

Inulina - skład chemiczny

Polisacharyd jest klasyfikowany jako węglowodany złożone. Cukier przyjazny dla cukrzycy może zapewnić inulinę, która w mniejszym stopniu stanowi: fruktozę (95%), glukozę (5%) i sacharozę. Te ostatnie dwie substancje powstają podczas rozkładu. Izolowany polisacharyd wygląda jak biały proszek, który służy do produkcji fruktozy. Właściwości i jego formuła są zbliżone do rozpuszczalnego włókna. Jest dobrze rozpuszczony w wodzie.

Czym jest inulina?

Jedną z głównych cech substancji jest to, że nie może ona wpływać na enzymy trawienne żołądka. Polisacharyd swobodnie przechodzi do jelita, gdzie staje się pożywką dla bifidobakterii. Ich liczba wzrasta, a szkodliwe patogeny po prostu nie ma miejsca w lewo. Inulina do jelita jest użyteczną usługą:

 • przyspiesza proces trawienia;
 • poprawia motorykę jelit;
 • więcej niż pożyteczna inulina - pomaga uwolnić organizm od cholesterolu i absorbować takie przydatne elementy jak wapń i magnez.
inulina jest

Gdzie jest inulina?

Materia organiczna nie występuje w produktach zwierzęcych i nie może być wytworzona syntetycznie. Jedynym źródłem inuliny są składniki roślinne. U roślin gromadzi się w systemie korzeniowym i występuje w niektórych z nich jako główna substancja. W sumie istnieje ponad 4000 rodzajów źródeł tego węglowodanu:

 • warzywa i zioła (egzotyczne i rosnące w naszym regionie);
 • zboża;
 • bulwiasty;
 • należący do rodziny roślin astrowatych.

Niemal zawsze wraz z inuliną znajdują się podobne węglowodany:

 • lewulin;
 • predvinulin;
 • inulenin.

Jakie produkty zawierają inulinę?

Po zrozumieniu kwestii inuliny - co to jest, czas pomyśleć o tym, "czym jest zjedzony". Aby zapewnić przyjmowanie prebiotyków w organizmie, można go przyjmować w tabletkach lub w postaci proszku (produkt sprzedawany jest w aptece). Możesz wejść do zwykłej żywności dietetycznej zawierającej inulinę: topinambur, korzeń cykorii, cebulę i czosnek, banany, jęczmień i żyto. Polisacharyd można znaleźć w rodzynkach, szparagach, karczochach.

Naturalny prebiotyk o słodkim smaku dodaje się do jogurtów, niskokalorycznych odmian czekolady i napojów do odchudzania. Możesz dodać proszek inulinowy do pieczenia, zastępując go do 10% mąki i kremów cukierniczych. Ze względu prebiotyków wypieki okazują światła, wzbogacone w błonnik, a krem ​​dostanie pysznych kremowy smak.

czym jest inulina

Rośliny inulinowo-prebiotyczne

Naturalny prebiotyk, który wspiera aktywność pałeczek kwasu mlekowego w jelitach, występuje w wielu roślinach. Cykoria inulinowa i topinambur - niekwestionowanym liderem w swojej treści i konsumpcji. W mniejszych ilościach prebiotyk występuje w takich roślinach jak:

 • mniszek lekarski;
 • czosnek;
 • cebule;
 • łopian;
 • dalia;
 • narcyz;
 • hiacynt;
 • matka i macocha;
 • dziewiętnaście;
 • tuberozy;
 • banan;
 • agawa

Największy procent użytecznej zawartości polisacharydów w pierwszych dwóch roślinach. Inulina w cykorii zawiera się w olbrzymich ilościach: od korzenia podczas uprawy wyekstrahowano do 75% substancji. W bulwach glinianych gruszek jest mniej, około 20%, i jest opracowany do rozwoju farmakologicznego i przemysłu spożywczego. Substancja zsyntetyzowana z karczocha jerozolimskiego przypomina strukturę skrobi i włókna.

Inulina - korzyści i szkody

Przydatne właściwości inuliny stosowane są w medycynie i kosmetologii. Włączenie do codziennego menu produktów zawierających tę substancję organiczną lub prebiotyku w postaci skoncentrowanej, będzie niezmiennie wpływać na pracę przewodu żołądkowo-jelitowego i będzie miało korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia. Przeciwwskazania do stosowania leku są dostępne, ale są one nieliczne.

Inulina - korzyści

 1. Przydatny prebiotyk jest niezawodnym pomocnikiem w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich, radionuklidów.
 2. Regularne spożycie Pomaga wzmocnić układ odpornościowy i przewodu pokarmowego.
 3. Prebiotyk ma korzystny wpływ na tkankę kostną, stymulując jej wzrost. Gęstość kości wzrośnie o 25%, jeśli regularnie przyjmujesz inulinę, której korzyści dla ciała są nieocenione.

W kosmetologii stosuje się także inulinę, ale co to jest dla skóry:

 1. Suplementy i pokarmy zawierające prebiotyki mają pozytywny wpływ na skórę, odżywiają i nawilżają tkanki, poprawiają metabolizm tlenu.
 2. Zwiększ właściwości ochronne komórek skóry i zwiększ ich regenerację.
 3. Preparaty z inuliną pomogą pozbyć się zmarszczek, zmiękczą szorstką skórę, wygładzą kontur twarzy.
Korzyści inulina i szkodzi

Inulina - szkoda

Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że inulina nie jest w stanie uszkodzić ciała. Ale jeśli dana osoba jest uczulona na prebiotyki, inulina nie będzie miała dla niego zastosowania, przeciwwskazania do których są:

 • indywidualna nietolerancja;
 • Substancja czynna jest przeciwwskazana do stosowania w okresie ciąży i laktacji oraz dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W tym przypadku lek jest zabroniony w diecie oraz w kosmetologii (maski, kremy, balsamy itp.). Gdy środek stosuje się w postaci dodatku biologicznego, ważne jest rozważenie innych czynników:

 1. Ważne jest, aby pamiętać o dawkowaniu. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki aktywnych węglowodanów u dorosłych wynosi do 5 g na dzień. Nadmiar inuliny może powodować aktywność bakterii w jelitach, powodując wzdęcia.
 2. Inne zagrożenia - złej jakości suplementy diety, w tym prebiotyk. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na inne produkty firmy, do zapoznania się z patentów i licencji.

Inulina - zastosowania medyczne

Przy minimalnych przeciwwskazaniach i dużym bagażu użytecznych właściwości, naturalny polisacharyd jest doskonałym dodatkiem poprawiającym zdrowie dla wszystkich bez wyjątku.

 1. Leki, prebiotycznych określonych cukrzyków (pierwszego i drugiego typu), jako zamiennik dla skrobi i cukru.
 2. Jest to przydatne dla osób starszych i cierpiących na choroby wątroby.
 3. Inulina jest stosowana w przypadku kamicy żółciowej, niedokrwistości, wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, nadciśnienia, otyłości, osteoporozy, wrzodów żołądka.
 4. Jest stosowany w celu wyeliminowania negatywnych skutków po zażyciu silnych leków.

Inulina do utraty wagi

Dodatnie sprzężenie zwrotne jest w lewo na lek, tak jak aktywny dodatku w procesie odchudzania:

 1. W przeciwieństwie do innych węglowodanów jest niskokaloryczny (110 kcal na 100 g).
 2. Ma niezbędne właściwości, które przyczyniają się do utraty wagi (wpływa na metabolizm węglowodanów i tłuszczów, obniża insulinę i zmniejsza apetyt ).

Co to jest inulina, to konsumpcja produktów z prebiotykiem będzie miała korzystny wpływ na sylwetkę, ale wynik będzie zauważalny nie szybciej niż za kilka miesięcy. Po otrzymaniu odpowiedzi na pytanie o inulinę - co to jest i jakie korzyści przynosi ona dla zdrowia, można włączyć ją do diety czynnej lub biernej. Naturalny prebiotyk ma pozytywny wpływ na cały organizm jako całość:

 • zwiększa metabolizm;
 • normalizuje jelito;
 • wspomaga wydalanie cholesterolu;
 • obniża poziom insuliny i cukru.