Uwielbiamy rozmawiać o tym, jak mało witamin zawierają obecne produkty - zubożoną glebę, GMO, dodatki chemiczne, nawozy, uprawy szklarniowe i wiele innych. Wszystkie te rewolucje stały się powszechne w naszym codziennym życiu. Niestety, często naprawdę kupujemy produkty zawierające mniej witamin, niż mogłyby potencjalnie. Ale częściej witaminy i składniki odżywcze w jedzeniu, które niszczyliśmy. W końcu myślimy o smaku potraw bardziej niż o zachowaniu najważniejszej - kompozycji witamin.

Na szczęście bardzo ważna jest kwestia sposobu przechowywania witamin w żywności. W końcu okazuje się, że wzbogacenie diety o witaminy jest dość proste.

Klasyfikacja produktu

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o zasadach zachowania witamin w żywności, jest ich klasyfikacja. Istnieją produkty o długim okresie przechowywania i produkty łatwo psujące się. Pierwsza grupa obejmuje produkty zawierające minimalną ilość wody:

 • mąka;
 • makaron;
 • zboża;
 • cukier;
 • olej roślinny.

Do drugiej, produkty o wysokiej zawartości wody:

 • warzywa;
 • owoce;
 • jagody;
 • mięso;
 • jajka;
 • mleko.

Im więcej wody w produkcie, tym szybciej się pogarsza. Na tej podstawie możemy wywnioskować, że "zapasy na deszczowy dzień" w postaci zaśmieconych piwnic i piwnic można wytwarzać z produktów z pierwszej grupy, ale nie z drugiej.

W produktach stale zachodzą procesy fizyczne, biologiczne i chemiczne, które ostatecznie powodują ich pogorszenie. Solenie, konserwowanie, trawienie, zamrażanie, suszenie spowalnia te reakcje, ale nadal nie gwarantuje wiecznej konserwacji żywności.

Lodówka

Zachowanie witamin w żywności w lodówce jest o wiele bardziej odpowiednie niż w temperaturze pokojowej. Po trzech dniach przechowywania w lodówce traci się 30% witamina C w temperaturze pokojowej - 50%. Najlepsza temperatura przechowywania wynosi około 0⁰.

Wilgotność

Im wyższa wilgotność, tym lepiej przechowywane produkty zawierające duże ilości wody i gorsze produkty do długotrwałego przechowywania (o niskiej zawartości wody).

Wysoka wilgotność (od 80%) nadaje się do mięsa, serów, warzyw, owoców, ryb, jajek, mąki, cukru, potrzebna zad z duszą - nie więcej niż 75%.

zasady dotyczące przechowywania witamin w żywności Światło i powietrze

Kolejnym istotnym niuansem w sposobie zachowania witamin w żywności jest światło. W świetle procesy utleniania występują w wielu tłuszczach, zmienia się kolor, smak, zapach wielu produktów, występuje "zazielenienie" i "kiełkowanie".

Zielone warzywa liściaste i oleje są najbardziej wrażliwe na światło (powinny być przechowywane w ciemnych butelkach).

Należy również wykluczyć kontakt z tlenem z olejów - zatkane butelki do płynnych olejów i puszek oleju na masło. Warzywa powinny być przechowywane w plastikowych torebkach (otwartych) w lodówce.