Być może jest to witamina C, którą można nazwać najbardziej nagłośnioną ze wszystkich. Producenci różnych produktów często dodają go do kompozycji, aby przyciągnąć uwagę kupujących. Ważne jest, aby wiedzieć, które pokarmy są bogate w witaminę C od natury, aby móc ją uzyskać z pożywienia bez stosowania leków.

Jakie są zalety produktów zawierających witaminę C?

Nie jest tajemnicą, że wysoka zawartość witaminy C jest wystarczającym powodem do włączenia produktów do diety. Przy całej popularności tej witaminy, wielu wciąż nie może z pewnością odpowiedzieć na pytanie, jakie są jej korzyści. Pozytywny wpływ tej substancji na organizm jest bardzo różnorodny:

 1. Najbardziej nagłośnionym działaniem witaminy C jest wzmocnienie układu odpornościowego. Jeśli dieta jest wystarczająca dla tej substancji, przeziębienie będzie w twoim przypadku niezwykle rzadkie.
 2. Produkty z witaminą C są naturalnymi przeciwutleniaczami, a w rzeczywistości substancje te chronią organizm przed działaniem wolnych rodników.
 3. Dla każdego, kto ma problemy z układem sercowo-naczyniowym, regularne spożywanie witaminy C jest szczególnie ważne, ponieważ bierze udział w metabolizmie cholesterolu i normalizuje jego poziom, jeśli to konieczne.
 4. Psycholodzy zalecają jedzenie pomarańczy, gdy życie wydaje się szare i nieszczęśliwe. Faktem jest, że pomarańcze zawierają dużo witaminy C, a on jest odpowiedzialny za produkcję hormonu radości - serotoniny. Ludzie, którzy regularnie spożywają pokarmy z dużą ilością witaminy C, zwykle nie cierpią na zmienny nastrój.
 5. Witamina C jest ważnym uczestnikiem procesu syntezy kolagenu w organizmie. Dla odniesienia: kolagen - substancja, która pozwala skórze, włosom i paznokciom wyglądać zdrowo i lśniąco, a także być silna i zachować młodość. Nic dziwnego, że ta substancja wchodzi w skład nowoczesnych kremów do twarzy i ciała.
 6. Jeśli masz rany lub siniaki na ciele, przyjmowanie witaminy C pomoże przyspieszyć ich leczenie.
 7. Witamina C jest ważna dla utrzymania zdrowych kości, a kiedy jej ilość w ciele osiąga krytycznie niski poziom, istnieje ryzyko złamań.

Warto wiedzieć o zawartości witaminy C w produktach - w końcu jest o wiele bardziej pożądane, aby organizm otrzymał taką witaminę ze źródeł naturalnych, a nie chemicznie syntetyzowanych.

Witamina C w żywności

Rozważmy szczegółowo, gdzie zawarta jest witamina C, tak ważna dla żywotnej aktywności organizmu. Nawiasem mówiąc, nie jest to żadna rzadka substancja i można ją bardzo często spotkać. Oto lista produktów, w których witamina C jest dość dużo:

 • grejpfruty, pomarańcze, cytryny, kiwi;
 • świeży zielony groszek;
 • Bułgarska papryka, czerwona papryka;
 • czerwony, brukselka i kalafior;
 • dzika róża, czarna jagoda, czarna porzeczka, truskawka, rokitnik zwyczajny , jarzębina.

Ponadto produkty zawierające witaminę C przedstawiono w tabeli. Jeśli umieścisz w swoim menu co najmniej 2-3 produkty z tej listy, nie będziesz mieć problemów z niedoborem witaminy C, a twoje zdrowie będzie w idealnym porządku. To nie jest tak trudne, jak się wydaje: pić herbatę z cytryny, dodawać pomarańczę do śniadania i używać jakiejkolwiek kapusty jako przystawki.

źródła witaminy c

Jednak lekarze zalecają picie witaminy C dwa razy w roku w ciągu 2-3 tygodni. Aby to zrobić, zaleca się zakup w aptece dowolnej postaci kwasu askorbinowego: żółte tabletki uwielbiane przez wszystkich od dzieciństwa lub duże płaskie białe tabletki, które bardzo lubią starsze dzieci, lub po prostu proszek do rozcieńczania w płynach, które zwykle preferują dorośli.