Główna cecha wyróżniająca kaszanka jest obecnością w nim krwi wieprzowej, bydlęcej lub cielęcej, która jest dodawana do mięsa mielonego. Ten przepis istnieje od wielu lat i nie został zapomniany, ponieważ odpowiednio ugotowane owoce krwi są smacznym i niesamowicie przydatnym produktem.

Przydatne właściwości kaszanki

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy kaszanka jest korzystna, zbadajmy jej skład chemiczny.

Ten produkt mięsny jest rekordzistą dla zawartości żelaza. Warto zauważyć, że hemoglobina zawiera żelazo biwalentne z hemu, które jest łatwiejsze do wchłaniania przez nasz organizm. Kaszanka jest więc jednym z najlepszych źródeł tego pierwiastka. Nawiasem mówiąc, wątroba zawiera żelazo w postaci trójwartościowej, jego biodostępność jest bardzo niska, dlatego lepiej dla kobiet planujących ciążę, a także dla osób z niedokrwistością, dać pierwszeństwo kriviake.

Skład chemiczny tej kiełbasy obfituje w wiele witamin. Zwłaszcza dużo witamin B, D i niacyny. Ponadto ten produkt jest bogaty w minerały: potas, cynk, fosfor z magnezem. Warto wspomnieć, że w takiej kiełbasie zawartość aminokwasów jest wysoka, w tym niezbędne.

Korzyści i szkodliwość kiełbasy

Są pułapki, z powodu których kiełbasa krwi wyrządzi więcej szkód niż pożytku.

  1. Wiele osób interesuje się ilością kalorii w kaszance. Jest około 275 kalorii na 100 g produktu, a około połowa z nich to tłuszcze. Dlatego utrata wagi i osoby z miażdżycą nie powinny nadużywać dopływu krwi. Kiełbasa kaloryczna może wzrosnąć, jeśli producent doda więcej tłuszczu i boczku.
  2. Aby zaoszczędzić mięso, mięso często rozcieńcza się produktami ubocznymi, tkanką łączną i skórą, co nie zwiększa wartości dodanej produktu.
  3. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów i białek, kiełbasa jest powoli trawiona, a dla niektórych jest "ciężkim" pokarmem, więc ludzie z chorobami przewodu pokarmowego mogą jeść ją tylko w niewielkich ilościach.