Bieganie jest powszechnym sportem. Dlatego wielu ludzi nie wyobraża sobie poranka bez biegu. Każdy kierunek lekkoatletyki ma swoje własne niuanse, które należy wziąć pod uwagę. Technika biegania implikuje realizację właściwych działań przy minimalnych stratach fizycznych i maksymalnym wyniku.

Właściwa technika biegania

Bieganie w biegu było bezpieczne i użyteczne, ważne jest, aby znać i brać pod uwagę wszystkie punkty techniczne. Jeśli ktoś zdecydował się na udział w wyścigach, to bez tego, aby osiągnąć wyniki i nie działa. Prawidłowe działanie bierze pod uwagę pozycję ciała, nóg i dłoni, i wciąż koniecznie oddycha, ponieważ wynik w dużej mierze zależy od tego. Każdy typ wyścigu ma swoje własne niuanse.

poprawna technika biegania

Technika prowadzenia maratonu

Najtrudniejszy rodzaj lekkoatletyki, który wymaga nie tylko przygotowania, ale i przejawów charakteru. Bardzo ważna jest właściwa technika biegania, która jest w dużej mierze indywidualna.

 1. Ważna jest ekonomia i racjonalność, więc biegnij musi znaleźć dla siebie optymalną kombinację długości i częstotliwości kroków.
 2. Noga powinna delikatnie stać się przednią częścią na ziemi, a następnie wykonać pełny stop. W momencie odpychania nogę do biegania należy wyprostować, a klapę biodrową przesunąć do przodu.
 3. Technika oddychania podczas biegania powinna być zsynchronizowana z tempem, aby nie zbłądzić. Należy pamiętać, że wdychanie i wydychanie powinno odbywać się wyłącznie w jamie ustnej i należy oddychać brzuchem, a nie klatką piersiową.
 4. Trzymaj głowę prosto przez cały czas, ramiona rozciągnięte, ciało lekko pochylone. Ręce powinny być zrelaksowane i pracować rytmicznie, bez nadmiernej amplitudy. Kąt zgięcia rąk zależy od częstotliwości kroku.

Techniki biegania na duże odległości

Aby pokonać długi dystans, należy wziąć pod uwagę cechy techniczne, które implikują prawidłowe ustawienie nóg, ruch rąk i oddychanie. Istnieją pewne zalecenia, jak biegać na długich dystansach:

 1. Po pierwsze, zewnętrzna strona przedniej części stopy powinna dotykać ziemi, a następnie cała powierzchnia stopy jest przewracana. Nie możesz położyć stopy na pięcie. W momencie odpychania nogawka do biegania powinna stać się prosta. Wraz z tym, noga wahliwej nogi porusza się do przodu, a jej kąt nachylenia wynosi około 50 °.
 2. Technika długiego biegania implikuje aktywną pracę rąk, które muszą być wysokie. Kiedy ramię porusza się do tyłu w punkcie końcowym, łokieć powinien być maksymalnie wyprostowany na zewnątrz. Kiedy ręka porusza się do przodu, szczotka obraca się do środka, przesuwając się do środka ciała.
 3. Rytm oddychania powinien być związany z częstotliwością kroków. Ważne jest, aby często oddychać, aby organizm był w pełni zaopatrzony w tlen. Zaleca się stosowanie mieszanej techniki oddychania, w której brzucha przeważa nad klatką piersiową.
 4. Technika biegania oznacza prawie pionowe położenie ciała przy minimalnym nachyleniu do przodu. Dzięki temu końce działają tak efektywnie, jak to tylko możliwe.
technika biegania

Technika jazdy na średnich dystansach

Aby osiągnąć dobre wyniki w bieganiu bez opanowania odpowiedniej techniki, jest to niemożliwe i obejmuje szereg zasad:

 1. Musisz zacząć od dużych i częstych kroków, a po około 70 metrach możesz przejść do gładkiego i rytmicznego tempa, które będzie głównym. Na 300 ml do końca konieczne jest przyspieszenie, nie zapominając o pochyleniu ciała do przodu.
 2. Wiele osób interesuje się prawidłowym bieganiem, aby się nie udusić, dlatego należy dostosować oddech do prędkości ruchu nóg i wykonać je za pomocą ust.
 3. Podczas biegu konieczne jest wyprostowanie nogi do biegania razem z biodrem mahoniowej kończyny. Ważne jest wykonanie zamiatania nogi piszczeli.
 4. Górna część ciała powinna być w pozycji prostej, ramiona powinny być energiczne, a stopa powinna być umieszczona na ziemi szybko i delikatnie.

Technika biegania na krótkie dystanse

Aby poradzić sobie z odległością w krótkim czasie i pokazać dobre wyniki, konieczne jest poznanie cech tej techniki. Istnieje kilka zaleceń, jak poprawnie uruchomić sprint:

 1. Pierwsze kroki po starcie dla przyspieszenia muszą być wykonywane przy całkowicie wyprostowanych nogach podczas odpychania od toru. Podnoszenie stóp nie jest konieczne w tym samym czasie. Stopniowo zwiększaj częstotliwość i długość kroków.
 2. Technika sprintu wskazuje, że początkowe przyspieszenie kończy się po tym, jak krok stanie się trwały. Eksperci zalecają osiągnięcie takich wyników, aby długość kroku była o 30-40 cm większa niż długość ciała.
 3. Podczas biegu stopa powinna skupiać się na przedniej części, a pięta tylko lekko dotykać ścieżki. Aby uniknąć utraty prędkości podczas skrętu, postaw stopy w odpowiednim kierunku i lekko tam przechyl.

Technika wyścigu sztafetowego

W rzeczywistości aspekty techniczne w tym przypadku są całkowicie identyczne jak w przypadku sprintu, z wyjątkiem przekazywania pałeczki. Bierze udział w wyścigu czterech zawodników, którzy znajdują się w tej samej odległości od siebie. Podstawowe techniki działania są następujące:

 1. Uczestnik, który rozpoczyna wyścig, znajduje się na niskiej pozycji startowej. Trzyma pałeczkę w prawej ręce. Będzie musiał pokonać przełom, więc po uruchomieniu zaleca się trzymać się lewej strony.
 2. Drugi zawodnik znajduje się w pozycji wysokiego startu, a gdy pierwszy biegacz ma zamiar przejechać około 20 m, może rozpocząć bieg. Aby podnieść różdżkę, musisz odłożyć lewą rękę dłonią do góry.
 3. Następnie pałka przechodzi do trzeciego i czwartego uczestnika, który musi ukończyć metę z maksymalną prędkością.
technika maratonu

Technika prowadzenia barier

W porównaniu z innymi rodzajami biegania barier jest trudniejsze pod względem technicznym, ponieważ ważne jest nie tylko prawidłowe bieganie, ale także pokonywanie przeszkód. Technika szybkiego biegania składa się z czterech etapów:

 1. Start i przyspieszenie. Po sygnale dźwiękowym zawodnik musi rozwinąć maksymalną prędkość na pierwszych 13-45 m. W kroku 4-5 ciało powinno się całkowicie wyprostować.
 2. Pierwsza bariera. Rytm całego wyścigu zależy od jakości pokonywania przeszkody. Aby to zrobić, musisz przesunąć trzepoczącą nogę przez barierę, zamiast skakać, jak wielu ludzi myśli. Dlatego odcinek jest bardzo ważny dla sportowca. Technika biegnącej bariery identyfikuje trzy etapy pokonania bariery. Najpierw noga mahovaja unosi się i prostuje, tak że uda stają się równoległe do ziemi. Ważne jest, aby bariera znajdowała się w odległości około 2 m od bariery, która następuje w wyniku odłączenia nogi do biegania i przeniesienia jej przez poprzeczkę. Podczas tego stopa nogi jest skierowana w dół. Zbieranie odbywa się na palcach z dalszym zwojem na pięcie. Aby nie stracić prędkości, trzymaj skrzynkę w pozycji do przodu.
 3. Pokonanie innych przeszkód przebiega według tego samego schematu, nawet jeśli bariera spadła. Finisz nie różni się od sprintu.

Technologia Shuttle

Odległość do tego biegu jest niewielka, więc od samego początku bardzo ważna będzie właściwa koordynacja rąk i stóp. Użyj podstawowych wskazówek, jak poprawnie działać uruchom transfer :

 1. Podczas pokonywania dystansu niedopuszczalne jest całkowite wyprostowanie ciała, a ciało musi być stale pochylane do przodu.
 2. Ręce muszą poruszać się równolegle do ciała, ale nie wolno całkowicie wysunąć ich w łokciach.
 3. Po osiągnięciu maksymalnej prędkości 5-7 m, należy zmniejszyć przyspieszenie, aby hamować i zawracać.
 4. Hamowanie powinno być intensywne i obracać się z minimalnymi stratami prędkości.