Jeśli chodzi o rozmowę o suplementach sportowych, pamiętam przemówienie M. Żvanetskiego, które mówi, że dobrze jest spierać się o ostrygi z tymi, którzy ich nie zjadali. Kłócą się o dodatki, boją się, są narażone, głównie przez tych, którzy ich nawet nie próbowali, więc lepiej jest zrozumieć, jakie są ich korzyści i szkody.

Dodatki sportowe - szkody i korzyści

Opracowane suplementy sportowe istnieją już od dawna. Celem rozwoju była możliwość uzupełnienia diety sportowców tymi składnikami, które są niezbędne w pewnych momentach, ale każda żywność, która jest dla nas nawykowa, składa się z kompleksu, więc aby spożywać, na przykład niezbędną porcję białka, musimy jeść zarówno węglowodany, jak i tłuszcz. Ich zaletą jest to, że suplementy dla sportowców zawierają niezbędne elementy w czystej postaci lub w zrównoważonym kompleksie przeznaczonym do konkretnych zadań.

Zawsze pamiętaj, że są to dodatki. Ich działanie jest równoznaczne z szokiem kierunkowym, ale nie można ciągle uderzać w ciało. Żadne dodatki nie zastąpią pełnego posiłku, nawet jeśli te dodatki mają naturalne składniki. Ponadto istnieje kategoria suplementów odżywczych dla sportowców, których niekontrolowany odbiór może wyrządzić rzeczywistą szkodę dla zdrowia. Częściej zdarza się to przy sterydach, które mogą zakłócać aktywność układu nerwowego, zwiększać agresywność.

Dodatki sportowe do masy mięśniowej

Każdy rodzaj sportu wymaga obecności dobrze rozwiniętych mięśni, więc suplementy sportowe do zwiększenia masy ciała są bardzo poszukiwane. Ten typ dodatków obejmuje:

 1. Łatwo strawione białko . Zazwyczaj białko serwatkowe . Takie białko przyspiesza wzrost mięśni, zwiększa wydajność, uzupełnia ciało użytecznymi minerałami.
 2. Kreatyna . Jego zastosowanie stymuluje wzrost komórek mięśniowych, wspomaga regenerację po treningu.
 3. Aminokwasy . Zwykle glutamina. Promuj tworzenie białka z komórek mięśniowych, tworząc warunki do wzrostu masy mięśniowej.

Suplementy sportowe do stawów i więzadeł

Duże obciążenia, nie mogą pomóc, ale odzwierciedlają stan więzadeł i stawów sportowców. Aby chronić je i uczynić je bardziej odpornymi na systematyczne, a czasem ekstremalne obciążenia, stosuje się chondroprotektory. Te suplementy diety dla sportowców zawierają substancje wzmacniające tkankę łączną więzadeł i chrząstek, które zwiększają elastyczność, co sprzyja regeneracji tkanek w przypadku uszkodzenia. Chondroprotectors Oparty na glukozaminie i chondroitynie. Obie substancje są głównym materiałem budowlanym dla tkanek więzadeł i chrząstek.

suplementy sportowe

Suplementy sportowe do spalania tłuszczu

Jeśli mężczyźni są bardziej zaintrygowani budową objętości i mięśni, to dla kobiet proces odchudzania i spalania tłuszczu jest pierwszy. Tutaj do pomocy przychodzą spalacze tłuszczu i dodatki sportowe do uprawy cienkiej dla kobiet. Są używane nie tylko przez kobiety, a zadania przed nimi są następujące:

 • przyspieszyć metabolizm i zmniejszyć wchłanianie tłuszczu;
 • wzmocnić proces uwalniania energii z tłuszczu podczas ćwiczeń;
 • tłumić apetyt.

Zgodnie z zadaniami, dodatki do żywności dla sportu i nie tylko są produkowane:

 1. Termogeny . Pozwalają przyspieszyć metabolizm, aktywować centralny układ nerwowy i zwiększyć spożycie kalorii.
 2. L-karnityna . Pomaga niszczyć tkankę tłuszczową i uwalniać energię podczas ćwiczeń.
 3. Substytuty żywności . Takie suplementy sportowe do odchudzania są zaprojektowane, aby zaspokoić potrzeby organizmu w składniki odżywcze, zmniejszyć głód, ale przeszkadzają w tworzeniu tkanki tłuszczowej.

Suplementy sportowe dla siły

Oprócz zwiększenia objętości mięśni ważne jest, aby były silne. Istnieje wiele suplementów diety, które zwiększają siłę mięśni. Najlepsze suplementy sportowe zwiększające siłę mięśni, które zawierają następujące składniki:

 1. Kofeina . Najbardziej znany i często stosowany stymulant, który zwiększa wydajność.
 2. Beta-alanina . Aminokwas, który zwiększa energię mięśni, mózgu i układu nerwowego.
 3. Kreatyna , która jest odpowiedzialna za dostarczanie energii do mięśni.
 4. Arginina . Ten aminokwas zwiększa siłę mięśni .
 5. Betaina . Pobudza wątrobę do produkcji keratyny.
suplementy sportowe

Dodatki sportowe dla wytrzymałości

Takie sporty jak maraton, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe wymagają mniej siły niż wytrzymałość. Aby poprawić wytrzymałość, opracowano również suplementy diety dla sportowców:

 1. BCAA . Ten kompleks aminokwasów chroni mięśnie przed zniszczeniem podczas długich obciążeń, rekompensując utratę aminokwasów. Poprawia wchłanianie składników odżywczych.
 2. Energetyka . Kompleksy węglowodanów i minerałów, zapewniające szybkie żywienie organizmu. Popularne naturalne energie to guarana, która zawiera kofeinę.
 3. Artinin . Głównym zadaniem tego aminokwasu jest utrzymanie i regulacja czynności serca przy długotrwałym wysiłku fizycznym.

Suplementy sportowe dla energii

Do każdego sportu, a nie tylko zajęć, potrzebna jest energia. Można go również uzyskać za pomocą najlepszych suplementów sportowych:

 1. Gainers. Ten rodzaj suplementów sportowych obejmuje kompleks białkowo-węglowodanowy. Ta kombinacja szybko i skutecznie zwiększa energię.
 2. Podobnie jak w przypadku zwiększonej wytrzymałości, energia BCAA jest wykorzystywana do zwiększania energii.

Dodatki sportowe do regeneracji po treningu

Przeprowadzony z pełnym ćwiczeniem wymaga wiele wysiłku, energii, którą należy przywrócić. Jednocześnie zachowuj nabyte umiejętności i przyrost masy mięśniowej. Osiągnięcie tego celu pomoże suplementom sportowym do regeneracji. Tutaj mogą być użyteczne wszystkie te same BCAA, geinery, keratyna. Z powodzeniem zastosowano glutaminę, aminokwas, przyspieszając regenerację mięśni po wysiłku, redukując ból po treningu. Węglowodany, które szybko odzyskują utraconą energię, nie będą zbyteczne.