Hormon stymulujący tarczycę, w skrócie TSH, odgrywa znaczącą rolę w procesie przenoszenia dziecka. Odpowiada za normalną i kompletną pracę. tarczycy podczas ciąży i przyczynia się do rozwoju ważnych hormonów. TSH jest wytwarzany przez mózg, a konkretnie przez tę jego część, która nazywa się podwzgórzem. Wskazania TSH podczas ciąży pozwalają nadzorującemu lekarzowi obiektywnie ocenić ogólne hormony kobiety. Wszelkie odchylenia od normy mogą wskazywać na powikłania ciąży.

Standardy TSH podczas ciąży

Dopóki jaja kobiety nie zostanie zapłodnione, poziom tego hormonu waha się od 0,4 do 4 mU / L. Odsetek TSH u kobiet w ciąży jest nieco zmniejszony, ale nie powinien przekraczać wartości 0,4 mU / L. Warto zauważyć, że takie informacje można uzyskać jedynie przekazując krew do testów za pomocą systemu testowego o wysokim stopniu dokładności. Jeśli analiza TSH u kobiet w ciąży została przeprowadzona przy użyciu systemu testowego o niskim poziomie czułości, wynik może być nawet zerowy. Znaczący spadek poziomu hormonów we krwi jest charakterystyczny dla ciąży z kilkoma płodami.

Najniższy poziom TSH podczas ciąży obserwuje się w okresie ciąży do 10-12 tygodni. Zdarza się, że wskaźnik tego hormonu pozostaje niski lub niezmieniony w czasie ciąży, co może być indywidualną cechą organizmu. Tylko endokrynolog ginekolog lub wąsko wyspecjalizowany lekarz może ocenić obecność zmian patologicznych na tle hormonalnym kobiety w ciąży.

Zwiększony poziom TSH podczas ciąży

Jeśli taka sytuacja wystąpi, kobieta najprawdopodobniej będzie musiała przyjąć sztuczny hormon - substytut naturalnego TSH. Decyzja ta jest podejmowana na podstawie badań krwi, diagnostyki i badania palpacyjnego tarczycy, która w przypadku niskiego stężenia TSH u kobiet w ciąży znacząco wzrasta. W razie potrzeby przyszła mama musi przejść dodatkowe rodzaje badań, zwiększone ttg w czasie ciąży takie jak: biopsja aspiracyjna, echografia, USG.

Konsekwencje podwyższonego stężenia TSH podczas ciąży

Patologicznie wysokie stężenie we krwi kobiety tego hormonu może prowokować poronienie lub przyczynić się do rozwoju nieprawidłowości płodu w rozwoju mózgu.

Terminowe działania terapeutyczne mające na celu normalizację obniżonego hormonu TSH podczas ciąży pomogą uniknąć ryzyka rozwoju mózgu u płodu.