Ten rodzaj patologii ginekologicznej jest najczęstszym typem ciąża pozamaciczna . Kiedy jajo jajowate jajowodów jajowodów jest osadzone w ścianie jajowodu i rozwija się tam do pewnego czasu. Ciąża jajowodów, w zależności od umiejscowienia komórki jajowej w lewej lub prawej jajowodzie, może być lewostronna i prawostronna.

W trakcie ciąży ciąża ektopowa jajowodów we wczesnych stadiach nie różni się od normalnej ciąży, tylko wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa powiększa się i silnie rozciąga jajowód, pojawiają się alarmujące objawy.

Objawy ciąży jajowodowej

Częstość występowania oznak ciąży jajowodów, jak również ich natura, zależą od miejsca, w którym komórka jajowa jest przymocowana do rurki macicy: w środku, na początku lub w regionie, w którym rurka przechodzi do macicy. Objawy ciąży jajowodów są również spowodowane czasem trwania ciąży.

Na początku takiej ciąży jej objawy są minimalne. Wraz ze wzrostem tego okresu nasilają się również objawy.

Najważniejszym objawem ciąży jajowodowej jest objaw bólu. We wczesnych stadiach tylko ciągnący ból w podbrzuszu, czasem sięgający do odbytnicy lub dolnej części pleców, może przeszkadzać kobiecie. Wtedy ból staje się ostry i kłujący. Nudności, osłabienie, zawroty głowy, wymioty, obniżone ciśnienie, możliwe omdlenia.

Objawy nasilają się, gdy jajowód pęka i zaczyna się wewnętrzne krwawienie. Zwykle dzieje się tak przez okres 6-8 tygodni. Kobieta pojawia się smugi ciemnoczerwone absolutorium. Czasami ciąża jajowodu rozwija się dłużej - do 10-12 tygodni i kończy się pęknięciem rany, poronieniem jajowodów lub zamrożoną ciążą jajowodów.

Przy każdej intensywności objawów kobieta powinna zawsze skonsultować się z lekarzem, ponieważ taki stan może zagrozić jej życiu.

Przyczyny ciąży jajowodów

W sytuacji normalnej ciąży komórka jajowa spotyka się z plemnikiem w probówce, a następnie, po zapłodnieniu, jajo wchodzi do macicy i jest przyczepione do ściany.

Zasadniczo ciąża jajowodowa pojawia się, gdy drożność jajowodu jest zakłócona, plemnik jest znacznie mniejszy niż jajo, więc bez problemu może dotrzeć do jaja, ale samo zapłodnione jajo nie może dotrzeć do macicy i pozostaje w rurze.

tubalne leczenie ciąży Przyczyny ciąży jajowodów mogą być również cechami struktury rurek lub zaburzeń czynnościowych (gdy z powodu pasywności kosmków jajo przestaje się poruszać w macicy).

Leczenie ciąży jajowodów

Jeśli ciąża jajowodu zostanie zdiagnozowana w odpowiednim czasie, zostanie wykonana operacja laparoskopowa i jajowód zostanie usunięty. jajo ciążowe . Jeśli wrasta w rurkę, usuwa się ją wraz z jajowodem.

Kiedy rura jest zerwana, wykonuje się operację awaryjną na kobiecie, wykonując nacięcie w jamie brzusznej.

Niedawno zastosowano konserwatywne leczenie ciąży jajowodowej w celu zachowania jajowodów, zatrzymania rozwoju komórki jajowej.

Ale ta metoda nie została jeszcze szeroko rozpowszechniona z powodu poważnych skutków ubocznych.