Dysplazja szyjki macicy to patologiczna zmiana w strukturze nabłonkowych komórek szyjki macicy. W ciężkiej postaci choroba ta jest uważana za stan przedrakowy. A jego podstępność polega na tym, że nie objawia się ona klinicznie. Można go wykryć tylko podczas badania ginekologicznego.

Przyczyny dysplazji

Przyczyny i mechanizm wystąpienia choroby nie są w pełni zrozumiałe, ale istnieją czynniki, które mogą wpływać na jej rozwój. Wśród nich - infekcje narządów płciowych, zaburzenia hormonalne, wczesny poród i aborcja.

W tym przypadku rozróżnia się kilka stadiów choroby: łagodną, ​​umiarkowaną i ciężką. Rozpoznanie opiera się na wynikach kolposkopii. Jeśli podejrzewa się dysplazję, zaleca się badanie cytologiczne.

Ciąża po dysplazji szyjki macicy

Na pytanie, czy dysplazja szyjki macicy jest niebezpieczna, odpowiedź zależy od stopnia zaniedbania procesu. Czasami trzeba uciekać się do usunięcia części szyjki macicy. Ale nawet w tak poważnym przypadku kobieta może zajść w ciążę i zwykle rodzi dziecko. Oczywiście, lepiej tego nie robić, regularnie odwiedzać ginekologa i przeprowadzać leczenie w odpowiednim czasie, nawet podczas dysplazja szyjki macicy 1 stopień .

W czasie ciąży dysplazja zwykle nie jest leczona, ale często stan pogarsza się w czasie ciąży. W związku z tym wskazane jest przeprowadzenie badania na etapie planowania ciąży, aby uniknąć poważnych konsekwencji dysplazji szyjki macicy.

Leczenie polega na zastosowaniu zestawu środków. Wśród zabiegów chirurgicznych można wyróżnić elektrokoagulację, leczenie laserowe, kriodestrukcję i konwekcję nożem zimnym. Ta ostatnia metoda jest przeprowadzana w ciężkich warunkach.

Dysplazja szyjki macicy i ciąża w zasadzie nie wykluczają się nawzajem, po prostu lepiej najpierw pozbyć się choroby, a dopiero potem zaplanować ciążę .