Ważną gwarancją prawidłowego rozwoju płodu jest wystarczająca ilość tlenu i składników odżywczych od matki wchodzącej do jego ciała. Przy niewystarczającym dostarczaniu tlenu u dziecka występuje stan zwany niedotlenieniem lub niedotlenieniem. Postaramy się zrozumieć przyczyny głodu tlenu u płodu, rozważyć główne objawy i środki zapobiegawcze.

Tlen głodu płodu w czasie ciąży - przyczyny

Na początku należy zauważyć, że głodzenie tlenu płodu jest chroniczne i ostre, i ma różne przyczyny. Najczęstszą przyczyną przewlekłej hipoksji jest niewydolność łożyska, która może być spowodowana:

  • infekcja;
  • ciężki stan przedrzucawkowy ( stan przedrzucawkowy );
  • konflikt Rhusus;
  • anemia u matki;
  • złe nawyki (alkoholizm, narkomania);
  • patologia pozatrofitalna (cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Ostry głód tlenowy jest spowodowany przedwczesnym oderwaniem łożyska, ciasnym splątaniem pępowiny, a także długim uciskiem głowy płodu między kośćmi miednicy podczas przedłużonego porodu.

Tlen głodu płodu - objawy

Jednym ze wskaźników dobrego samopoczucia płodu są jego okresowe ruchy. Nie jest na darmo, że dobry ginekolog, podczas każdej wizyty konsultacyjnej, pyta ciężarną, jak często czuje ruch swojego dziecka. W normie powinny wynosić co najmniej 10 dziennie. Kiedy nienarodzone dziecko zaczyna odczuwać brak tlenu, staje się bardziej aktywny, a kobieta zauważy, że ruchy się zwiększyły. Z czasem ciało płodu obejmuje mechanizmy kompensacyjne, to znaczy jego ciało przystosowuje się do życia ze stałym brakiem tlenu.

Drugą metodą diagnozy jest słuchanie bicia serca płodu za pomocą stetoskopu położniczego lub kardiotokografia . Zwykle częstość rytmu serca wynosi 110-160 uderzeń na minutę i podczas przewlekłego niedotlenienia jak uniknąć głodu tlenu płodu częstość akcji serca jest nieznacznie zwiększona.

Kolejnym potwierdzeniem przewlekłego niedotlenienia płodu jest opóźnienie wzrostu płodu za pomocą ultradźwięków.

Na podstawie przyczyn niedotlenienia możemy powiedzieć, jak uniknąć głodu tlenu płodu. Głównymi środkami zapobiegającymi głodzeniu tlenowemu płodu są: unikanie złych nawyków, unikanie kontaktu z infekcjami, codzienne spacery na świeżym powietrzu, a także prawidłowe odżywianie, bogate w białko i żelazo, aby zapobiec rozwojowi niedokrwistości z niedoboru żelaza u kobiet w ciąży.