eko kg owoców Echokardiogram płodu lub badanie echokardiograficzne płodu jest metodą badania za pomocą fal ultradźwiękowych, w których lekarz może szczegółowo zbadać serce przyszłego dziecka. Pozwala zidentyfikować różne anomalie i wrodzone wady serca płodu jeszcze w macicy.

W jakich przypadkach przypisano Echo-KG płodu?

Płód Echo-KG nie jest wliczony w liczbę obowiązkowych badań w okresie oczekiwania dziecka i najczęściej jest przypisywany, jeśli rutynowe badania ultrasonograficzne od 18 do 20 tygodnia ciąży wykazała obecność jakichkolwiek nieprawidłowości. Ponadto lekarz może zalecić wykonanie Echo-KG serca płodu w wielu innych przypadkach:

  • jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki narodzin dzieci z wrodzoną wadą serca;
  • jeśli ciężarna matka cierpi na cukrzycę, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów lub epilepsję, ponieważ w tych chorobach znacznie wzrasta prawdopodobieństwo posiadania dziecka z CHD;
  • kiedy pierwsze badanie USG w czasie ciąży w okresie 11-14 tygodni wykazało obecność jakichkolwiek nieprawidłowości, na przykład znaczny nadmiar grubości przestrzeni kołnierza lub nagromadzenie płynu pod skórą szyi dziecka. Jeśli w tym samym czasie amniopunkcja nie ujawniła nieprawidłowości chromosomalnych, przyczyną najprawdopodobniej jest nieprawidłowy rozwój serca płodu.

Jak płód Echo-KG w czasie ciąży?

Echokardiografia płodu jest wykonywana za pomocą kolorowego urządzenia do diagnostyki ultrasonograficznej i urządzenia do ultrasonografii dopplerowskiej. Przetwornik ultradźwiękowy jest przymocowany do brzucha przyszłej matki, a jeśli konieczne jest przeprowadzenie tego badania we wczesnych stadiach ciąży, wkłada się go wagowo.

Najdokładniejsze wyniki echokardiografii można uzyskać od 18 do 22 tygodnia ciąży. Wynika to z faktu, że w poprzednich okresach serce płodu jest nadal zbyt małe, a nie najnowocześniejsza maszyna USG, nie będzie w stanie dokładnie odzwierciedlić wszystkich cech jego struktury. Przeprowadzenie takiego badania w trzecim trymestrze ciąży dziecka jest utrudnione przez obecność zbyt dużego brzucha kobiety w ciąży, wszakże im większy brzuch, tym dalej znajduje się czujnik, co oznacza, że ​​obraz jest znacznie mniej wyraźny.

W przypadku prawidłowego rozwoju serca dziecka procedura echokardiograficzna trwa około 45 minut, jednak w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badanie może trwać znacznie dłużej.

Płód Echo-KG zawiera kilka elementów:

  1. Dwuwymiarowy echokardiogram jest dokładnym obrazem serca przyszłego dziecka wzdłuż osi krótkiej lub długiej w czasie rzeczywistym. Przy jego pomocy doświadczony kardiolog będzie mógł szczegółowo zbadać budowę zastawek serca, komór, żył, tętnic i innych struktur.
  2. Tryb M służy do określenia wielkości serca i prawidłowego wykonania funkcji komory. Tryb M jest graficzną reprodukcją ścian, guzków i zastawek serca w ruchu.
  3. I wreszcie, za pomocą echokardiografii dopplerowskiej, lekarz będzie mógł ocenić rytm serca, a także prędkość i kierunek przepływu krwi przez żyły i tętnice przez zastawki i naczynia.

Co jeśli badanie echokardiograficzne płodu ujawniło nieprawidłowości?

Niestety, lekarze często zalecają przerwanie ciąży po wykryciu poważnej wady serca. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie ponownej oceny w ciągu 1-2 tygodni echa płodu, jak zrobić i po potwierdzeniu diagnozy, podjąć świadomą decyzję, po konsultacji, ewentualnie z kilkoma lekarzami.

W przypadku urodzenia dziecka z CHD poród odbywa się w specjalistycznej placówce medycznej, wyposażonej w oddział kardiochirurgii u noworodków.

Ponadto niektóre wady i nieprawidłowości w rozwoju układu sercowo-naczyniowego płodu mogą zniknąć w momencie porodu. Na przykład otwór w ścianie serca często przerasta się i nie przeszkadza noworodkowi i jego matce.