Badanie ultrasonograficzne 2 trymestr Przyszła matka często zastanawia się - kiedy jest przeprowadzany drugi trymestr? Dla niego nie ma dokładnego czasu, wszystko jest czysto indywidualne. A lekarze z każdej przychodni porodowej uważają inaczej. Czas badania ultrasonograficznego w drugim trymestrze ciąży wynosi od 19 do 23 tygodni. Ginekolodzy uważają najlepszy czas na 20 tygodni.

Często biochemiczne badania przesiewowe drugiego trymestru pokrywają się z czasem badania USG, ale nie jest to konieczne. Często badania krwi są wykonywane od 10 do 20 tygodnia ciąży, ponieważ w tym okresie można z wystarczającą dokładnością określić, czy występują patologie chromosomalne.

Ważne jest, aby nie angażować się w samodekodowanie w czasie drugiego trymestralnego badania przesiewowego w okresie okołoporodowym, ale powierzyć je specjalistom. Krew ciężarnej badana jest na trzy sposoby - AFP (alfa-fetoprotoina), HCG (gonadotropina kosmówkowa) i wolny estriol. Niezawodność tych testów wynosi około 70%, dlatego nie powinieneś omdleć, jeśli jakiś wskaźnik różni się od normy. W razie potrzeby kobieta może odmówić przeprowadzenia badań biochemicznych w drugim trymestrze ciąży.

Normy badania ultrasonograficzne 2 trymestr

W tym okresie diagnoza jest przeprowadzana w celu potwierdzenia lub zaprzeczyć możliwej patologii, a także obecności ciąży mnogiej. Oszacowana objętość płynu owodniowego, pozycja w macicy płodu i łożyska. Ustala się defekty struktury kości czaszki i kończyn, komór mózgu i tętnic pępowinowych.

Dekodowanie badań ultrasonograficznych w drugim trymestrze ciąży jest przeprowadzane przez miejscowego ginekologa, ale samokształcenie nie jest trudne. Zatem wszystkie kości kończyn powinny być tej samej długości, czaszki, a zwłaszcza jej przedniej części bez widocznych zniekształceń w postaci niezrostu trójkąta nosowo-wargowego.

Biochemiczne badania przesiewowe drugiego trymestru Serce zwykle ma cztery komory, a pępowina zawiera trzy naczynia. Znaczenie załączone BPR - Dwustronny rozmiar głowy płodu. Ale nawet jeśli jego wielkość przekracza lub jest nieco niższa od normy, nie jest to powodem do paniki. Często zdarza się, że BPR przekracza normę, jeśli masz duże dziecko.

Badanie ultrasonograficzne drugiego trymestru często odpowiada na pytanie, które najbardziej interesuje przyszłych rodziców - chłopca czy dziewczynkę? W 90% przypadków jest to potwierdzone później. Dużą zaletą drugiego USG jest to, że teraz nie musisz znosić całego pęcherza i nie ma potrzeby żadnego przygotowania do badania.