cięcie cesarskie lub poród naturalny, co jest lepsze Jak wiadomo, ogólny proces powinien normalnie przepływać przez naturalny kanał rodny. Jednakże w przypadkach, gdy istnieje ryzyko dla zdrowia płodu lub matki, może zostać przepisane cesarskie cięcie.

Dość często kobiety, które są przydzielane do cesarskiego cięcia, myślą o tym, co jest lepsze: o podobnej operacji lub naturalnym porodzie. Aby to zrozumieć, konieczne jest porównanie tych dwóch procesów między sobą.

Jakie są korzyści z porodu w naturalny sposób?

W krajach zachodnich lekarze coraz częściej zaczynają praktykować cięcie cesarskie, co jest metodą bezbolesną dla kobiet. Dlatego pytanie o to, co wybrać: naturalny poród lub cesarskie cięcie - brzmi częściej.

Jednak w krajach WNP położne są zdania, że ​​klasyczne porody mają wiele zalet. Przede wszystkim jest:

  • dziecko lepiej przystosowuje się do życia na zewnątrz;
  • zmniejszenie liczby powikłań w okresie poporodowym (ryzyko krwawienia i poporodowych procesów zapalnych jest mniejsze niż w przypadku cięcia cesarskiego;
  • szybki powrót do kobiecego ciała;
  • najlepszy laktacja;
  • eliminacja zagrożeń związanych ze znieczuleniem.

Jeśli mówimy o tym, co jest bezpieczniejsze: Cesarskie cięcie lub naturalny poród, wtedy wyjątkowo klasyczny przepływ generalny jest znacznie łatwiejszy i z reguły ma mniej komplikacji.

Jakie są główne wady i zagrożenia związane z cięciem cesarskim?

Cięcie cesarskie jest przede wszystkim zabiegiem chirurgicznym, który w każdym przypadku wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego ten rodzaj dostawy jest przypisywany tylko w szczególnych sytuacjach.

Podczas operacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo powikłań, czego przykładem może być rozwój krwawienia, uszkodzenie pobliskich narządów. Ponadto nie wolno nam zapominać o obciążeniu anestezjologicznym, które nie może mieć każda kobieta. Być może wyjaśnia to fakt, że cesarean gorzej niż naturalny poród.

Istnieją jednak sytuacje, w których dostawa drogą naturalną jest niemożliwa. Wskazania do cięcia cesarskiego są następujące:

  • centralne łożysko previa;
  • ciąża mnoga;
  • klinicznie wąska miednica u kobiety w ciąży;
  • ostra niedotlenienie płodu;
  • obecność chorób zapalnych układu rozrodczego.

Ponadto istnieją tak zwane "wskazania względne" dla cięcia cesarskiego. Należą do nich wszelkie infekcje pozagałkowe, które są w fazie dekompensacji, a także niewydolność łożyska.

W jaki sposób organizm odzyskuje zdrowie po porodzie naturalnym i po cięciu cesarskim?

Bardzo często kobiety są zainteresowane takim pytaniem, które jest bardziej bolesne: cięcie cesarskie lub naturalny poród. Ale niewiele osób myśli o tym, jak odzyskać ciało po cięciu cesarskim i jak po normalnej dostawie.

Cięcie cesarskie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc kobieta nie odczuwa żadnego bólu. Ale przy przeprowadzaniu dostawy w ten sposób, z reguły okres odzyskiwania ciała jest dłuższy.

że naturalne porody lub cesarskie cięcie jest lepsze Przez prawie 10 dni kobieta jest w szpitalu pod nadzorem lekarzy. W tym czasie monitoruj stan zdrowia, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo powikłań, czego przykładem może być krwawienie z macicy. Ponadto kobieta otrzymuje codziennie antyseptyczne leczenie szwów, które pozostały po operacji.

Tak więc, myśląc o wyborze cesarskiego lub naturalnego porodu, kobieta powinna rozważyć zalety i wady. Jeśli nie ma konkretnych wskazań do porodu przez cesarskie cięcie, kobieta musi dostroić się do klasycznego porodu. Jednocześnie należy pamiętać, że jest to najlepszy sposób dla dziecka, poprawia jego adaptację do nowych warunków.